emlaklik & sedatyucel

SEO Nedir Ne İşe Yarar ?

Site sahipleri hep konuşur SEO çok önemlidir diye. Peki tam olarak nedir SEO (Search Engine Optimisation - Arama Motoru Optimizasyonu)? Bir sitenin, arama motorlarından aldığı trafiği, iç ve dış etkenleri geliştirerek optimize etme işlemidir. Bu işlem her site için farklılık gösterir. 3. ligden bir futbol takımı ile ilgili bir site yapacaksanız bu işlemler çok hafif, eğer kilo verme ile ilgili bir site yapacaksanız işiniz çok ama çok ağır olacaktır. Gerçek olan bir şey var ki o da her

Bu konu 1828 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: SEO Nedir Ne İşe Yarar ?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1828 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Post SEO Nedir Ne İşe Yarar ?

  Site sahipleri hep konuşur SEO çok önemlidir diye. Peki tam olarak nedir SEO (Search Engine Optimisation - Arama Motoru Optimizasyonu)? Bir sitenin, arama motorlarından aldığı trafiği, iç ve dış etkenleri geliştirerek optimize etme işlemidir. Bu işlem her site için farklılık gösterir. 3. ligden bir futbol takımı ile ilgili bir site yapacaksanız bu işlemler çok hafif, eğer kilo verme ile ilgili bir site yapacaksanız işiniz çok ama çok ağır olacaktır.

  Gerçek olan bir şey var ki o da her sitenin birbirinden farklı elementlerle şekilleneceğidir. Ve unutulmaması gereken "Eğer internette var olmak (bilinmek / hedef kitlelere ulaşmak) istiyorsanız SEO şart" ilkesidir. Peki SEO detaylı olarak anlatılması gerekirse neleri içermektedir? SEO;
  • * Kullanacağınız terimleri ve sözcük gruplarını trafiğinizi arttırmak için düzenleme işlemidir.
  • * Sitenizi arama motoru dostu bir siteye çevirme işlemidir.
  • * Sitenizin linklerini ilgili konulardaki sitelerde bulunması için çalışma yapma işlemidir.

  Unutmayın ki siteniz için en büyük trafik arama motorlarından gelen trafiktir. Eğer siteniz, ilgili konularda ilk sayfalarda çıkamıyorsa veya arama motorları database'ine kaydolmakta problem yaşıyorsa yüklü bir trafik kaybediyorsunuz demektir. Siteniz çok güzel olabilir. İçinde gerçekten kaliteli bilgiler barındırabilirsiniz. Ama sitenizi kimse bilmiyorsa tüm bunlar işlevsiz kalır. Dediğim gibi, ziyaretçilerinizin çoğu arama motorlarından geleceğinden, kişilerin ararken yazdığı kelimeler büyük önem taşıyor. SEO'ya yapacağınız yatırım (bilgi / para) sizi başarıya taşıyacaktır.

  Bazıları "SEO olmadan sitemi arama motorlarında gösteremez miyim?" diye soruyor haliyle. Onlara şu şekilde sesleneyim. Türkiye'de kullanıcıların %95'i arama yapmak için Google'ı kullanıyor. Ve Google siteleri arama sonuçlarında göstermek için bir sürü kriterden geçiriyor. Onlara farklı puanlar veriyor. Sizin siteniz en başta 0 puan ile başlıyor. Eğer herhangi bir çalışma yapmazsanız bu puan en fazla 2'ye yükselebiliyor.

  Türkiye'nin çoğu Google kullanıyor dedik. Ve puanlama kriterlerini sık sık değiştiriyor. Yapılacak hatalar çoğu zaman sitenizi hiç olmaması gereken yerlere sürüklüyor. Yerinde müdahale ve sürekli gelişim (kaizen) sitenizin hak ettiği yerlere gelmesine yardımcı olacaktır.

  Teknoloji geliştikçe, tarama yapan böcekler de gelişiyor. Siteleri daha derin tarayıp analiz kriterlerini genişletiyorlar. Unutmayın ki arama motorları sitenizi sizin için değil, arama yapacak olan diğer kullanıcılar için tarıyor. Yapılacak yanıltmalara karşı ise sert cevaplar verebiliyor. Ancak arama motorları da bazı noktalarda yetersiz kalabiliyor. Bu noktalarda da sizin ufak müdahaleleriniz sitenizi üst sıralara taşımanıza yardımcı olacaktır.

  ZuZu, hayatgarip, mahtoglu ve 3 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Teşekkürler

 3. #3

  Standart

  bu konuda çok haklı bende googleden buldum bu siteyi Avatar ararken


  Avatar=Bir çizgi film çok güzeldir tavsiye edilir 3 sezonda sitemizde bulunmaktadır (3. sezon daha bitmedi)

Benzer Konular

 1. Portable Program Nedir Ne Demek Ne İşe Yarar ? Aventajları Nelerdir ?
  Konu Sahibi CaSh Forum Katılımsız ve Portable Programlar
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 19.Mart.2021, 09:53
 2. IP Adresi Nedir ? | Ne İşe Yarar ? | Benim IP Adresim Nedir ?
  Konu Sahibi Mysterio Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Nisan.2014, 21:34
 3. DTS Nedir Ne işe Yarar Ses Kalitesi Nasıldır ?
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Kasım.2010, 15:56
 4. Gmail Nedir ? | Ne İşe Yarar ? | Nasıl Kayıt Olunur ?
  Konu Sahibi Mysterio Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 28.Eylül.2010, 14:16