emlaklik & sedatyucel

Root Yetkisi Hakkında Herşey

Bu konuda Androide yeni başlamış olan arkadaşlara özellikle forum sitelerinde sık sık karşılarına çıkacak olan "Root Erişimi"nin ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Root Nedir ? Bilgisayarlarımızda genelde Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows'da da hepimiz biliyoruz ki temel iki hesap türü var.Bir tanesi Administrator. Administrator, bilgisayardaki tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği

Bu konu 1864 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Root Yetkisi Hakkında Herşey

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1864 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Root Yetkisi Hakkında Herşey

  Bu konuda Androide yeni başlamış olan arkadaşlara özellikle forum sitelerinde sık sık karşılarına çıkacak olan "Root Erişimi"nin ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

  Root Nedir ?

  Bilgisayarlarımızda genelde Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows'da da hepimiz biliyoruz ki temel iki hesap türü var.Bir tanesi Administrator. Administrator, bilgisayardaki tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini ve görmemesini sağlar. Kısaca bilgisayarın patronudur.

  Linux işletim sistemlerinde de Administrator'un karşılığı Root hesabı. Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen hiç bir şeyi değiştiremez. Telefonlarımızda da telefon üreticileri Root ayarlarını bizlere kitliyorlar ve telefona tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar. Peki Android'de neden Linux'deki terimler kullanılıyor derseniz, Android Linux tabanlı bir işletim sistemi.

  Root erişimi yapılmış bir android cihazda;

  -Sistem dosyalarına müdahele edebilirsiniz,

  -Yüklediğiniz programlara sistem üzerinde özel yetkiler tanımlayabilirsiniz..

  -Andoid cihazınızın dosyalama biçimini değiştirebilirsiniz (Kabaca Fat32'den NTFS'ye çevirmek benzeri bir işlem)

  -Üretici firma ve Google'ın izin vermediği uygulamaları dahi android cihazınıza kurabilirsiniz..

  -Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.

  -Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. İşte Linux'un sınırsız dünyası bu.

  -Cihazınızı Root ettiğinizde, Market'teki Root'lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root'lu programı kullanabilirsiniz.

  -Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXT yaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.

  Root erişimini elde etmenin birden fazla ve her cihaz tipine göre değişik yöntemleri mevcuttur.Kendi android cihazınızı nasıl Rootlayabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgileri yakında paylaşacağım.


  Uyarı! Root işleminin, genelde sorunsuz ve basit bir işlem olsa da, her standart dışı modifikasyonda olduğu gibi, deneyimsiz ve dikkatsiz iseniz telefonunuza kalıcı olarak zarar verme ihtimali vardır


 2. #2

  Standart

  Hoşgeldin NeVmiT..

 3. #3

  Standart

  Çok yerinde bir paylaşım olmuş .. Arkadaşlar biliyorsanız bir bilene danışınız ve yaptırınız kalıcı hasarlar verebilirsiniz..
  amazon bunu beğendi.