Malum cep telefonları artık eskisi gibi değiller.Kameralı telefonlar derken şimdiler cep telefonlar adeta mini bilgisayarlara alternatif araçlar oldular.İnternet bağlantısı için Wi-Fi, veri transferi için Bluetooth, müzik dinlemek için radyo ve müzik çalar, fotoğraflar için kameralar….Bu özellikler yeni nesil cep telefonlarının sadece bir kaç özelliği..Ayrıca cep telefonu piyasasına büyük derece yön veren Blackberry ve Apple iPhone’nun son derece gelişmiş dokunmatik ve geniş ekranları…
Bu özellikler cep telefonu alırken çok çekici gelmekte ve saydıklarım yanlarında önemli bir problemi daha getiriyor: Telefonun pil ömrü….
Telefonların pil ömrünü bu tür özelliklerin hepsi, ayrı ayrı kısaltmakta.Peki cep telefonumuzun pil ömrünü nasıl uzatabiliriz?


Telefonunuzun ekran parlaklığını düşürün.

Cep telefonlarında pil ömrünü en çok kısaltan etken olarak ekranlar gösterilmekte.Ekran parlaklığını düşürmeniz pil ömrünü arttırmanızda iyi bir yol olabilir.

Wi-Fi tarama modunu kapalı tutun.

İnternet bağlantı için kullanılan Wi-Fi tarama modunu kapatın, sadece internete ihtiyacınız olduğu zaman açın.
Cep telefonu yazılımlarınızı güncelleyin.

Üretici firmanın yazılım güncellemelerini sürekli takip edin ve yazılımınızı güncelleyin.Bu sayede pil ömrünü kısaltan ve telefonu yavaşlatan sistem hatalarını kapatmış olursunuz.

Cep telefonunuz çekmiyorsa, kapatın.

Bu tür durumlarda telefonunuz durmadan ağ arar, sürekli ağ aradığı için de pil ömrünü kısaltır.Bu yüzden telefonunuzun kapalı durması daha iyidir.
Animasyonları kullanmayın.

Hareketli ve flash resimleri arkaplan olarak ayarlamayın, bu resimler pil ömrünü büyük oranda kısaltır.

Soğukta da, Sıcakta da bırakmayın.

Cep telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için soğuk veya sıcak alanlarda telefonunuzu bırakmayın.

GSM de kalın, 3G’yi kullanmayın.

3G ağını yüksek hızda internete ve görüntü konuşmaya ihtiyaç duyduğunuz zaman açın.Çünkü 3g Gsm’e göre daha çok performans harcayarak pil ömrünü kısaltmaktadır.

Bataryayı sürekli şarj etmeyin.

Telefonunuzun bataryasını doluluk oranı en az seviye geldiği zaman şarj edin ve batarya dolduktan hemen sonra şarjdan çıkarın.
Kısayol tuşlarını kullanın.

Kısayol tuşları istediğiniz uygulamaya gitmede en kısa yolu kullanır ve böylece daha az performans harcanır.

E-posta uygulamanızda otomatik ayarları kapatın.

E-posta ayarlarında otomatik seçenekler seçildiği zaman, e-posta ayarlarınız merkez ile bağlantıya geçerek otomatik olarak sağlanır.Buda pil ömrünü kısaltır, bu yüzden ayarlarınızı manuel olarak girmeniz daha iyidir.