En sonunda Comex ‘ten beklenen Jailbreak yöntemi çıktı. Hemde öyle bir çıktı ki Apple ve bütün kullanıcılar dahil şaşırdı. Çünkü Spirit ‘in yaratıcısı Comex bu sefer öyle birşey yaptı ki Spirit ‘ten daha kolay bir yöntem ile bütün versiyonları kırmayı başardı. Comex ‘in oluşturduğu JailbreakMe.com yöntemi ile Jailbreak yapmak bir web sitesine girmek kadar kolay bir hale geldi. Uzun bekleyişin ardından yöntemi kullanan herkes beklemeye değdiği konusunda hemfikir oldu çünkü bu sefer ki yöntem için ne bilgisayar ne de bir program gerekmiyor. Tek yapmanız gereken şey iPhone veya iPad ‘inizden bir web sayfasına girmek. Detayları ve önemli uyarıları yazının devamından okuyabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT

Alıntı
* iPhone 3G, 3G S ve 4 ‘ün Firmware 3.1.2, 3.1.3 iOS 4.0 ve 4.0.1 Yüklü Versiyonlarına Jailbreak Yapılabilir.
* iPad WiFi ve WiFi + 3G ‘nin Firmware 3.2 ve 3.2.1 Yüklü Versiyonlarına Jailbreak Yapılabilir.
* iPhone 4 İçin Unlock Çıkmadı Fakat iPhone 3G ve 3G S Sahipleri Jailbreak Yaptıktan Sonra UltraSn0w ile Unlock Yapabilir.
* Yakında Çıkacak Olan iOS 4.1 İçin Geçerli Değildir.
* Aktivasyonu Yapılamayan Cihazlar İçin Şu An Bir Çözüm Yok. Aktivasyonu Olmayan Cihazlar Jailbreak Yapamıyor.
* İşlemlere Başlamadan Önce iTunes Üzerinden Yedeklerinizi Almanızı Öneririz.Yukarıdaki ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi Comex ‘in geliştirdiği ve JailbreakMe 2.0 adını verdiği yöntemi uygularken ne bilgisayar ne de bir uygulama kullanmamız gerekmiyor. Tüm işlemleri iPhone veya iPad ‘deki Safari üzerinden gerçekleştiriyoruz. Jailbreak işlemine başlamadan önce cihazınızın bütün yedeklerini alın. Daha sonra “Ayarlar > Safari” bölümünden “Tarihçeyi Sil” “Çerezleri Sil” ve “Önbelleği Sil” işlemlerini yapalım. Bu sayede Safari ‘nin belleğini boşaltmamız hata verme olasılığını azaltacaktır. Daha sonra aşağıdaki adresi Safari ‘nin adres satırına yazın ve tamamen yüklenmesini bekleyin. Yüklendikten sonra yukarıdaki ilk resimdeki gibi bir sayfa açılacaktır. Jailbreak işlemini başlatmak için “Slide to Jailbreak” yazan butonu kaydırmanız yeterlidir. Daha sonra bağlantı hızınıza göre birkaç dakika sonra “This might take a while” ve “Sit tight” yazılarını göreceksiniz. Son olarakta “Cydia has been added to the home screen. Have Fun!” yazısını gördüğünüzde Jailbreak işlemi tamamlanmış ve Cydia ‘nın ikonu ana ekrana gelmiş demektir. İşte bu kadar kolay bir yöntem olan JailbreakMe ‘yi uygularken WiFi kullanmanızı öneririm çünkü hat üzerinden yapıldığında problem yaratabiliyor.


Jailbreak işleminden sonra cihazınızı kapatıp açın ve daha sonra Cydia ‘ı açıp gerekli güncellemeleri yapın. Bu güncellemeleri yapmak için Cydia açıldıktan sonra “Complete Upgrade” e tıklamanız yeterlidir. Artık çeşitli Source adresleri ekleyerek Cydia ‘dan uygulamalara ulaşıp iPhone veya iPad ‘inizi zenginleştirebilirsiniz.

iPad Ekran Görüntüleri


Comex ‘in JailbreakMe yöntemi ile iPhone ve iPad ‘e Jailbreak yapmak gördüğünüz gibi çok basit fakat bildiğiniz gibi Cydia ‘dan yükleyeceğiniz bazı uygulamalar cihazınıza zarar verebilir. Bu sebepten dolayı bilmediğiniz uygulamalardan uzak durmanızı öneririz. Geçen hafta Amerikan mahkemelerinin verdiği karar ile Jailbreak ve Unlock yasal hale geldi fakat Jailbreak yapılan cihazlar hala Apple tarafından onarılmıyor. Ayrıca bu yöntem ile ortaya çıktı ki Apple ‘ın Safari ‘sinde oldukça büyük açıklar var. Apple bu açıkları çok yakında çıkacak olan iOS 4.1 sürümünde kapatacaktır. O yüzden iOS 4.1 çıktıktan sonra hemen yükleme yapmak yerine bir süre beklemenizi öneririz.

iphonetr sitesinden alıntı yapılmıştır.