emlaklik & sedatyucel

Cep Telefonları İçin Yararlı Bilgiler

Symbian lı telefonlarda "soft format" ve "hard format" olmak üzere 2 çeşit format vardır. 1-) Soft Format Eğer telefonunuz sürekli sistem hataları veriyorsa, istem dışı kapanıp açılıyorsa, yüklemiş olduğunuz uygulamalar normal dışı çalışıyor yada hiç çalışmıyorsa vs.. Telefonunuza soft format atarak telefonunuzu ilk aldığınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz. Soft format fabrika ayarlarına dön gibi değildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldığında sadece profiller orjinal ayarlara

Bu konu 3182 kez görüntülendi ve 6 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Cep Telefonları İçin Yararlı Bilgiler

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3182 kez incelendi.


Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Cep Telefonları İçin Yararlı Bilgiler

  Symbian lı telefonlarda "soft format" ve "hard format" olmak üzere 2 çeşit format vardır.

  1-) Soft Format

  Eğer telefonunuz sürekli sistem hataları veriyorsa, istem dışı kapanıp açılıyorsa, yüklemiş olduğunuz uygulamalar normal dışı çalışıyor yada hiç çalışmıyorsa vs.. Telefonunuza soft format atarak telefonunuzu ilk aldığınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz. Soft format fabrika ayarlarına dön gibi değildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldığında sadece profiller orjinal ayarlara dönmektedir. Ancak format attığınızda telefonunuzun hafızasındaki herşey silinecek. Telefon defteri, mesajlar, erişim noktaları...

  Format Yöntemi:


  Telefon açık iken *#3370#yazın. Ekrana "Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak" uyarısı gelecektir. Evet seçeneğini seçtikden sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayın. Ortalama format süresi 2 dakidadır.  2-) Hard Format

  Eğer telefonunuz hiç açılmıyorsa veya güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız hard format atarak telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

  Format Yöntemi:

  Telefon kapalı iken (*) (3)(yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz.


  Not: Bu işlemleri yapmadan önce bataryanızın en az yarısının dolu olmasına dikkat ediniz, Ayrıca hafıza kartı şifrenizi unutursanız formattan sonra kullanamassınız..!!!

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Cabire Virusünü Temizlemek Cabire bluetooth üzerinden istemsiz olarak çoğalan bir virus programıdır. Bir telefona bulaştıktan sonra otomatik olarak yakınındaki telefonlara bluetooth ile gönderiyor.

  Virüsün temizlenmesi

  Telefonunuza fExplorer, Seleq yada Psiloc eFilemenager gibi dosya yöneticisi programı yükleyin. Sonra aşağıdaki dosyaları tek tek silin.

  C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.APP
  C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.RSC
  C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/FLO.MDL
  C:/SYSTEM/SYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.APP
  C:/SYSTEM/SYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.RSC
  C:/SYSTEMSYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.SIS
  C:/SYSTEM/RECOGS/FLO.MDL
  C:/SYSTEM/INSTALL/SCARIBE.SIS
  bu dosyaları silin virüsten kurtulabilirsiniz .


  C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.RSC dosyasını silemeyebilirsiniz digerlerini sildikten sonra telefonu kapatıp açın ve daha sora son kalan CARIBE.RSC dosyasınıda silin. Eğer bu işlemleri yaptıkdan sonra telefonunuz normale dönmedi ise *#7370# yaparak telefonunuza soft format atın.

  ---------------------------------------------------------------------------------------

  Telefonuma Nasıl Dosya Gönderebilirim..

  Telefonunuza değişik metodlarla program,oyun,melodi,tema vs. gönderebilirsiniz. Bunlar;

  1-Data kablosu vasıtasıyla..
  2-Bluetooth cihazı ile.. ( Eski Modellerde Bulunmaz)
  3-Kızılötesi cihazı ile.. ( Yeni Modellerde Bulunmaz )

  Bunlardan en hızlı olanı Data kablosu ile dosya transferidir.. Bunda yapmanız gereken telefon ile bilgisayara usb den bağlanmak ve gerekiyorsa gerekli yazılımı yüklemek.. Bluetooth ile transfer de oldukça kolaydır fakat Data kablosu ile bağlanmaya göre çok daha yavaştır..Bağlanmak için bluetooth yazılımını bilgisayarınıza yuklemek cihazı bağlamak ve Bilgisayar ile telefonu eşleştirmek yeterlidir...Dosya gondermek için sağ tuş gönder bluetooth ile gonderi tıklatıp eşleşmeyi sağlamak yeterlidir... Kızılötesi ile dosya transferi de oldukça basittir.. Önce cihazın yazılımını yüklemek gereklidir... diğer işlemler bluetooth ile aynıdır.. Dosya gonderme işlemi bittikten sonra program,oyun ve temaların kurulumunu yapmalısınız..  -------------------------------------------------------------------------------------------------


  CommWarrior Cep Telefonu Virüsü Nasıl Temizlenir ?  Uzun süredir tüm Avrupa ülkelerinde yayılan CommWarrior cep telefonu virüsü bugünlerde Türkiye’ye de ulaştı. CommWarrior, telefondan telefona SMS ve Bluetooth yoluyla aktarılan virüslerden farklı olarak MMS ile de yayılabiliyor. Virüs, bulaştığı telefonun kart ve belleğindeki bütün bilgileri siliyor..
  CommWarrior, size MMS, Bluetooh ya da SMS ile ulaştığında aktive olması için diğer Symbian virüslerinde olduğu gibi install için onay vermeniz gerekiyor. Virüs cep telefonlarının donanımına ciddi bir zarar vermese de kendini yaymaya çalışırken pil ve sistem kapasitesi yoğun biçimde tüketiyor. Telefonunuzun CommWarrior ile karşılaşmaması için önceden anti-virüs programı yüklemenizde yarar var. Virüsün bulaşması durumunda ise teknik serviste yaklaşık 10-20 YTL ücretle yaptırabilir ya da aşağıdaki yolla kendiniz virüsü temizleyebilirsiniz..


  1. Telefonunuzdaki internet tarayıcıyı açın
  2. F-Secure Mobile Anti-Virus adresine gidin www.mobile.f-secure.com
  3. " Downloads " bağlantısını tıklayıp telefonunuzun modelini seçin
  4. Dosyayı indirip, "open after download"u seçin
  5. F-Secure Mobile Anti-Virus programını kurun
  6. Uygulamalar menusüne gidip Anti-virüsü çalıştırın,
  7. Anti-virüsü aktif hale getirip , tüm dosyalarınızı taratın,
  8. Aktif Commwarrior virüsünü yoketmek icin telefonunuzu kapatıp açın..


  Cep telefonları, bilgisayar fonksiyonlarını almaya başladığından beri, bilgisayarlarda yaşadığımız sorunları cep telefonlarında da yaşamaya başladık. 2004 yılında görülen ilk Cabir adlı virüs’ten bu yana çıkan virüsler,cep telefonlarında kalıcı bir hasar vermedi.Ama her geçen gün etkisini arttırdı. Cep telefonu virüsleri Bluetooth uyumlu ve Symbian işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda daha kolay yayılabiliyor.


  Telefonu Safe Modda Açma


  Kalem tuşuna basılı tutarak telefonun açma butonuna basın ve telefon açılana kadar o şekilde basılı tutun.Telefon açıldıgında kalem tusunu bırakın. Bu sayede sadece telefonun çalışması için gerekli minimum dosyalar yüklenecektir. Ve telefonunuzdakı kitlenmeler minimuma inecektir.

  Symbian Nedir ?

  Symbian Mobil cihazlar için hazırlanmış işletim sistemidir
  Symbian, mobil cihazlar için ortak bir işletim sistemi kurmak üzere yola çıkmış olan bir şirkettir.
  Symbian OS, Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA’lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır. Hafıza yönetimi cihazın uzun süre hatasız çalışmasını sağlar.
  Symbian OS platformu, mobil bilgi cihazları için güvenli ve güvenilir bir işletim sistemi sağlamaktadır. Özellikle cep telefonları için tasarlanan - düşük güç sarfiyatlı ve hafızası az yer kaplayan - Symbian GPRS, Bluetooth, SyncML ve son olarak üçüncü kuşak teknolojisi (3G) gibi yeni teknolojileri benimsedikçe, telekomünikasyon sanayi için istikrarlı bir platform oluşturmaktadır.
  Nokia, Nokia, Motorola, Panasonic, Sony Ericsson, Psion ve yakın zamanda Nokia ve diğer sahipler tarafından yeni Symbian ortağı olarak kabul edilen, Siemens ‘in oluşturduğu Symbian’ın önde gelen üyelerinden biridir. 1998′de Londra’da kurulan Symbian’ın amacı, akıllı telefonlar gibi kablosuz cihazlar için geçerli bir standart işletim sistemi sağlamaktır. Symbian uluslararası kablosuz iletişim sanayinin ardındaki itici güçlerden biridir.
  Tüm ortaklar, Symbian esaslı ürünler için planlar çıkardılar veya ilan ettiler. Gelecek ürünlere ait lisanslar, Kenwood, Fujitsu, Sanyo, Siemens, Sony ve diğer imalatçılar tarafından alındı.


  Seri 60 Platformu ne demektir?

  Seri 60 Platformu, akıllı bir telefon yaratmak için gerekli tüm yazılım, kullanıcı arabirimi (UI) ve uygulamaları kapsar. Symbian işletim sistem için geliştirilmiş olan ve kaynak kodu şeklinde lisansı verilen Seri 60 Platformu, lisanslılar nezdinde yaratıcılık ve farklılaşma sağlamaktadır. Ayrıca, ortak yazılım platformu, farklı lisanslı akıllı telefonlar arasında müşterek çalışabilirlik ve uygulama uyumu sağlamaktadır.
  Seri 60 Platformu, günümüzde bir mobil cihaz içindeki en sezgisel ve güçlü kullanıcı arabirimidir. Etkin şekilde, karmaşık uygulamaları kullanımı kolay telefon özeliklerine dönüştürmektedir. Uygulamalar, kullanıcıların, menü yapısı içinde nerede olurlarsa olsunlar minimum sayıda tuşa basarak bir multimedya mesajı oluşturmaları ve göndermeleri gibi işleri kolaylıkla yapabilecekleri şekilde birbirine dikkatli biçimde entegre edilirler.
  Seri 60, kullanıcı işletmelere, kişisel bilgi yönetimi, hayati iş bilgilerine güvenli erişim, e-posta, takvim programlama ve PC uygulamalarıyla senkronizasyonla daha fazla üretkenlik sağlar. Bilgi işlem ve mobil sanayileri, kısa vadede yaygınlaştırılacak üç çeşit mobil çözüm üzerinde anlaşmıştır: Birincisi, tüm işletme çalışanlarının faydalanabilecekleri, e-posta ve programlama gibi yatay uygulamalar. İkincisi, alan satış elemanlarına, alan mühendislerine ve teslimat personeline yönelik odaklı dikey çözümler. Üçüncüsü, müşteri ilişki yönetimi, işletme kaynak planlama ve çekirdek iş süreçlerine başlı diğer uygulamalar gibi mobil uzantılar.
  Seri 60 tüketicilere görüntüleme, multimedya mesajlaşma, film ve görüntü izleme, zengin ve renkli tarama gibi eğlence özellikleri ve heyecan verici oyun ve eğlence uygulamalarını keşfetme ve yükleme becerisi sağlar. Seri 60, kullanıcıların, e-posta yükleme ve aynı anda bir multimedya mesajı göndermek gibi, birden fazla hizmete erişmelerini sağlar. Seri 60, ayrıca, kullanıcıların sesli komut kullanarak, bazı cihaz fonksiyonlarını kontrol etmelerini sağlar. Yeni multimedya sunum özelliği, kullanıcılara tamamen senkronize ses, görüntü ve resimle hoş bir deneyim sunar.


  Hangi Program Ne İşe Yarar ?  3gp to Avi:

  Telefonunuzdan yaptığınız video kayıtlarını bilgisayarınızda izleyebilmek için avi formatına çevirmektedir.


  Agile Messenger:

  Msn ICQ Yahoo gibi messenger hizmetlerine telefonunuzdan bağlanabilirsiniz. Gprs üzerinden bağlantı yapmaktadır.Türkçe Dosyası da vardır.


  Anti Mosquito:

  Cep telefonları için sinek savar uygulamasıdır diye geçiyor ..

  Appman:

  Uygulama Yöneticisidir. Telefon hafızası hakkında ve çalışan uygulamalar hakkında bilgi verir.


  Baby Toy:

  Çocukların telefonunuzu oynamasını engelleyen bir uygulamadır.


  Black List:


  Adından da anlaşılacağı üzere karaliste uygulaması istenmeyen kişileri engellemektedir.


  Blzinstapp :

  .blz uzantılı N-Gage oyunlarını telefonunuzdan çalıştırmaya yarayan uygulamadır. Bu uygulamaları nasıl çalıştıracağınızla ilgili geniş bilgiyi forumlarımızdan Mobil Cihazlar kategorisinde görebilirsiniz.

  Call Cheater:

  Arama hilesi uygulaması. Arayanlara göre telefon çalabiliyor yada çalmıyor. bunu siz belirliyorsunuz.

  Call Counter:

  Arama hesaplama programı. Aramalarınızın ne kadar tuttuğunu geniş bir şekilde hesaplayan uygulamadır.


  Disco Uygulaması:

  Çektiğiniz herhangi bir resmi insan profiline sokup dans ettiren basit ama eğlenceli bir uygulama


  DreamChat:

  Bluetoot üzerinden diğer arkadaşlarınızla chat yapmaya yarayan bir uygulamadır.


  E-Book Uygulaması:

  .pdb uzantılı ve txt uzantılı e-bookları cep telefonunuzdan okuyabilirsiniz.


  Eti Camcorder:

  Cep Telefonlarınızdan sınırsız kayıt yapmaya yarayan bir uygulamadır. Nokia 4,09 versiyonundan düşük versiyonlar çalıştırmamaktadır.


  Ezan (Al Moazen) Uygulaması:

  Cep telefonlarınızdan 5 vakit ezan okuyan bir uygulamadır.


  Face Warping:

  Çektiğiniz resimlerin üzerinde oynama yapabilmeniz için güzel bir uygulama.


  FExplorer:

  Bir dosya yöneticisi uygulamasıdır. ücretsiz bir uygulama olup telefonunuzun disklerini görebilir. Dosyalarınızı bir diskten diğerine taşıyabilirsiniz. Telefonda yüklü olması gereken uygulamalardan biridir.


  Fuel Manager (S60 UIQ):

  Sony Ericsson P800 - P900 için gelişmiş bir ajandadır.

  Full Screen (FS) Caller:

  Telefonunuzda bulunan kişileri çektiğiniz resimlerden birini atıyorsunuz ve o kişi atadığı zaman tam ekran olarak göstermektedir.

  GoBoy:

  Series 60 için sega emülatörüdür. Bu emülatör ile sega oyunlarını çalıştırabilirsiniz.
  HairStyle: Telefonunuzdaki arkadaşlarınızın resimleri üzerinde oynama yapıp onlara saç sakal ekleyebilirsiniz


  Helix Player:

  Kurulumu zip içindeki dosyada anlatılmaktadır s60 serisi telefonlar için rm(Real One Player uzantısıdır) uzantılı videoları oynatmaya yarar.. Bu uygulamayı kurmak için geniş bir alana ihtiyacınız var telefon hafızasını boşaltmanız gerekiyor


  IR Remote:

  Psiloc yada başka firmalara ait IR Remote uygulamaları mevcuttur. Bu uygulama cep telefonunuzdan Televizyonunuzu yönetebilirsiniz. Yani telefonunuzu bir kumanda olarak kullanabilirsiniz

  Jelly Uygulaması:

  Telefonunuzdaki resimlerin şekillerini değiştirebilir. Acayip görüntüler haline getirebilirsiniz.

  Lemonade Tycon:

  s60 serisi için güzel bir satış oyunu çeşitli yerlerde limonata satarak para kazanıyor ve işinizi büyütmeye çalışıyorsunuz.

  Loto Oyunu:

  Cep telefonunuzdan şanstopu oyunu oynayabilir birde şansınızı telefonunuz ile denersiniz

  Mahjong Oyunu:

  Çin Bulmacası oyunudur. Biraz bilgi gerektiren bir oyundur.

  MobiMate WorldMate:

  s60 serisi için Gelişmiş bir saat uygulamasıdır dünya saatlerini görebilir alarm ayarlayabilirsiniz Her telefona lazım olan bir uygulamadır.

  MP3Go Player:

  s60 serisi için mp3 playerdir

  Nokia 6600 Teletext:

  s60 serisi için teletext uygulaması Nokia 6600 siemens sx1 gibi telefonlarla uyumludur.

  Opera Browser v6.10 for s60 serisi:

  Nokia 6600 için en başarılı internet browser

  Oxigen Phone Manager II:


  Oxygen Phone Managerin SE p800 ve p900 telefonlarınızda kullanabileceğiniz versiyonu

  Personal Paint 2:

  SE p800 ve p900 için gelişmiş bir resim düzenleme programı

  Philips Camcoder Pro:


  Nokia 6600 için sınırsız video kayıt uygulamasıdır. sesli olarak sınırsız kayıt yapar yükledikten sonra ayarlardan no limit seçeneğini seçin. tüm Nokia 6600 versiyonlarında çalışmaktadır. Ayrıca Sony Ericsson P800 için olanı da vardır.

  Photo Acute 6600:

  6600 telefonunuzdan 1024X768 formatında resimler çekebilirsiniz. Resim çekme işlemi biraz uzun sürmektedir. çekme tuşuna bastıktan sonra bir süre beklemelisiniz.

  Photographer For Nokia 6600:

  Nokia 6600 için gelişmiş bir resim düzenleme uygulamasıdır.
  Psiloc Extended File Manager: Psiloc firması tarafından yapılmış bir dosya yöneticisi uygulamasıdır.

  Psiloc Extended Profiles:

  s60 serisi için profil düzenleme uygulamasıdır. Telefonunuzdaki profilleri daha gelişmiş şekilde düzenleyebilirsiniz.

  Psiloc Extended Recorder:

  s60 serisi telefonlarınız için gelişmiş bir kayıt programıdır.
  Psiloc miniGPS: Şuan ülkemizde geçerli olmasa da yabancı ülkelerde yer belirlemeye yarayan uygulamadır

  Psiloc Screen Saver:

  Adından da anlaşılacağı üzere bir ekran koruyucusu uygulamasıdır.

  Psiloc System Tools:

  s60 serisi telefonlar için psiloc sistem araçları uygulamasıdır. Telefonunuzu buradan yönetebilirsiniz.

  Psiloc Task Manager:

  s60 serisi(Nokia 660 7610Siemes sx1 gibi) için görev yöneticisi uygulaması.

  Quick Office :

  Series60 ve SE p800 ve p900 için office uygulaması. word excel .. dosyalarınızı telefonunuzdan düzenleyebilirsiniz.

  Real One Player 4.0:

  Nokia 6600 ve Siemens SX1 için real one player ogg ve mp3 çalabilmektedir

  SeleQ :

  s60 serisi telefonlar için gelişmiş bir dosya yöneticisi(file manager) uygulamasıdır

  Smart Movie :

  s60 serisi telefonlarınızda xvid formatında video izlemek içindir

  SMS Asistan:

  s60 serisi telefonlarınız için sms asistanı. hazır şablonlarınızı sizin yerinize arkadaşlarınıza yollasın

  Splash Photo:

  s60 serisi telefonunuz için resim düzenleme uygulaması

  Spy Call:

  İstenmeyen kişiler aradığı zaman telefon sessiz modunda çalmaktadır

  Theme Editör:

  Nokia 6600 telefonlarınız temalarını kendiniz yapabilirsiniz. Programı kurduktan sonra zipteki ThemeEditor.exe dosyasını kurulu dizindeki ThemeEditor.exe ile değiştirin

  Ultra Mp3 Player:

  symbian s60 serisi için en çok kullanılan mp3 playerdir. winampa benzemekte olup çeşitli skinleri sitemizde mevcuttur. Türkçe Dosyası da vardır.

  Web Viewer :

  Nokia 6600 için web sitesi sörf uygulaması

  Wireless IRC:


  s60 serisi telefonunuzdan Mirc chat yapabilmeniz içindir.

  ZIPMAN :


  s60 serisi telefonlarınızda zipli dosyaları açmaya yarar. Crack dosyası mevcuttur. Ayrıca sonradan eklenen RAR plugin ile, rar dosyalarını da açmanızı sağlar ..

  MaRMaRaLi, BuGi, MUHAMMED ve 15 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  teşekkürer kardeş
  cannemre bunu beğendi.

 3. #3

  Standart

  teşekkürler dekan bilgiler için...
  cannemre bunu beğendi.

 4. #4

  Standart

  sağolasın dekannnn.
  cannemre bunu beğendi.

 5. #5

  Standart

  bilgiler için saolsın
  cannemre bunu beğendi.

 6. #6

  Standart

  teşekkür ederim

 7. #7

  Standart

  Teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Cep telefonları bulaşık makinesine!
  Konu Sahibi NeVmiT Forum Teknoloji Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ocak.2010, 01:17
 2. Eski cep telefonları akıllandırılıyor
  Konu Sahibi Genzo Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2009, 05:34
 3. Kv.Pusu Bölümleri Cep Telefonları İçin(3gp Uzantılı)
  Konu Sahibi tafa28 Forum Dizi Belgesel Show
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 02.Mayıs.2009, 10:36
 4. En iyi cep telefonları ödüllendirildi
  Konu Sahibi YouAndMe Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2008, 15:50
 5. AB telefonları dinlemeyi planlıyor
  Konu Sahibi Derya Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ocak.2008, 13:08