emlaklik & sedatyucel

Xbox 360 FW güncelleme işlemi...

Xbox 360 FW güncelleme işlemi... Uyarı FW 2,0 için değildir....

Bu konu 14465 kez görüntülendi ve 44 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Xbox 360 FW güncelleme işlemi...

  5 üzerinden 4.33 | Toplam: 3 kişi oyladı ve 14465 kez incelendi.


Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Xbox 360 FW güncelleme işlemi...

  Xbox 360 FW güncelleme işlemi...
  Uyarı FW 2,0 için değildir....
  [hide]
  Alıntı
  [/hide]
  [hide]
  Alıntı

  Aşırı istek üzerine bu rehberi yayınlama kararı almış bulunmaktayım. Bu işlemlerde oluşabilecek sorunlardan kesinlikle sorumluluk kabul etmemekteyiz.
  Bundan sonra bu şekilde bir istek olmaması için elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Rehber genelde Lite-On kullanıcılarına yönelik olacaktır ve daha önceden herhangi bir ixtreme firmware DVD sürücüye yüklenmiş olmalıdır.


  Genel olarak 74850C modeline sahip kullanıcılara yöneliktir, ağırlıklı olarak Team Jungle'ın JungleFlasher rehberinin dilim döndüğünce Türkçe'ye çevrilmesinden oluşmaktadır. Asıl rehber çok daha detaylı ve hemen hemen ter türlü soru ve probleme yanıt verebilecek kapasitede ve tüm DVD sürücü modellerini içermektedir.


  Programı Takip Etmek İsteyen Arkadaşlar Buradan Takip Edebilirler

  http://jungleflasher.net/downloads.html

  Ben sadece cüzzi bilgim ile elimden geldiği kadar yol gösterici olmaya çalıştım. Tüm basamakları sorunsuz uygulayabilir veya çok ciddi sorunlar yaşayabilir, hatta DVD sürücünüzü kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Tüm bu ihtimalleri göz önüne alarak ve tüm riskleri kabullenerek bu işe girişin. Sorun yaşadığınız takdirde size yol gösterebilecek kapasitede birileri olmayabileceğini unutmayın.


  Öncelikle Jungle flasher kullanmadan önce;


  • Sisteminizde .net framework kurulu olmalı;
  • XP kullanıcılarında .net framework 2.0 veya üst sürümlerini kurulu olmalı
  • Vista kullanıcılarında .net framework 3.5 SP1 kurulu olmalı
  • Windows 7'de entegre geldiği için herhangi bir işleme gerek yok.
  • Bazı kullanıcılar Via marka PCI slotlarına takılan sata kartları kullanmakta, eğer bu kartlardan kullanan var ise JF kullanmadan önce tüm Via sürücülerini sistemden kaldırmalılar. Kaldırılmadığı takdirde Lite-On silme işlemi sırasında kilitlenme yaşanıyormuş.
  • Vista ve Win7'nin 64 bit sürümlerini kullananlar JF'nin düzgün çalışması için gerekli olan PortIO sürücüsünün düzgün yüklenebilmesi için Driver Signature Enforcement - Sürücü İmzalama Zorunluluğu özelliğini devre dışı bırakmalılar. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz*]Bilgisayar açılırken F8'e basıp Sürücü İmzalamayı devre dışı bırakabilirsiniz, yalnız bu işlemi JF kullanırken bilgisayar her yeniden başlatıldığında yapmalısınız. JF'yi her zaman yönetici olarak çalıştırdığınızdan da emin olun.  Hangi marka DVD sürücüye sahip olduğunuzu anlamak için aşağıdaki resimden yararlanın.  iXtreme ile flaşlanmış Lite-On sürücülerden Key/Inquiry/Identify and Dummy.bin dosyalarının alınması

  * Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak DVD sürücünüzün "Half Open - yarı açık" bırakılması gerekiyor;
  * DVD sürücünüzün "Eject" tuşuna basarak DVD tepsisini çıkartın, tekrar "Eject" tuşuna basıp hızlıca DVD tepsisi tam kapanmadan arkasından güç kablosunu çıkarın ve birkaç saniye bekleyip tekrar takın. Bu sırada Xbox'ınızın güç ışığı sürekli yanıp sönecektir ve olması gereken budur. Güç kablosunu takarken yanlış takmamaya özen gösterin, zaten yuvasından doğru pozisyonu rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  * Bilgisayarınızı açın ve sata kablosunu DVD sürücünüze yarı açık pozisyonda iken takın. Bu şekilde DVD'yi göremezseniz birde sata kablosu takılı iken bilgisayarı açıp deneyin. Yine olmazsa sata kablosu bilgisayarınıza takılı iken DVD sürücünüzü yarı açık pozisyona getirin.
  * Yükleyeceğiniz DVD'nize uygun firmware'i JungleFlasher'ın bulunduğu klasördeki "firmware" klasörüne atın.
  * DVD yarı açık pozisyonda iken JF'yi çalıştırın; bir karşılama ekranı görmeniz ve ardından JF'nin menüsünü görmeniz lazım.


  • Doğru olan I/O port'unu seçmeye özen gösterin (doğru seçti iseniz Drive Properties kısmında PLDS DG-616D2S yazmalı), dummy.bin only seçeneğini işaretleyin.  • Ardından Dummy from iXtreme'ye tıklayın.  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kaydedin.  • Şimdi karşınıza "Lite-On sürücüler için iXtreme otomatik yüklensin mi" diye soran bir pencere çıkacak, burda hayır diyerek ve "Dummy from iXtreme" işlemini birkaç defa tekrarlayarak birden çok yedek alabilirsiniz, tercih size kalmış.


   • Evet dediğimizde yeni firmware'i hafızaya yükleyecek, aynı anda eski firmware'inizden "key-anahtar" bilgilerini alarak yeni firmware aktarmış olacak ve eski ve yeni firmware'inizin bilgilerini kıyaslayabilmeniz için ikisini aynı anda gösterecektir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi eski ve yeni firmware'leri birbiri ile kıyaslayın, key'leriniz birbiri ile aynı olmak zorunda. Birbirini aynı değilse işleme en baştan başlayın ve yine sıkı kontrolü bırakmayın.
  • # Yukarıdaki resimdeki gibi tüm bilgileriniz tutuyor ise "save to file" diyerek key'inizin yüklenmiş olduğu yeni firmware'i yedekleyin ve bu işlemi de birkaç defa yapmanızı tavsiye ederim.


  • Sıra geldi DVD sürücüdeki firmware'i silmeye,


  Lite-On PLDS DG-16D2S sürücüyü silme işlemi; DVD sürücüyü sildiğiniz zaman geri dönüşünüz yok, buna göre hazırlıklı olun.

  MTKFlash 32 sekmesine tıklayın.


  Yine I/O Port'unuzun doğru olduğundan emin olun ve Lite-On Erase'e tıklayın.


  JungleFlasher son bir kez daha bilgilerinizin doğruluğundan emin misiniz diye sizi uyaracaktır.


  Her şeyin doğru olduğundan ve yapıldığından eminseniz "Evet" diyerek devam edin. JF başka bir uyarı mesajı gösterecektir;


  Resimdeki mesajda yazanlar;


  Silinme işlemi tamamlandığında Vendor Intro'su gönderilmiş olacak.
  1. Hızlıca DVD sürücünün gücünü kesip yeniden verin (güç kablosunu takıp çıkarma) ve sadece bir kere yapın!
  2. DVD sürücü logunda 0x72 durum kodunu ve düzgün bir Device ID göstermeli.

  3. JF'nin yapımcıları 0x72 kodundan ayrı olarak 0xD0 / 0x80 / 0xF2 / 0xD1 kodlarını da görmüşler ve bu kodlarla da işlemler sorunsuz tamamlanmış.

  4. Resimdeki uyarıya "Evet" dedikten sonra ve aşağıda gösterilen arka arkaya çıkan noktalar sırasında sürücünün gücünü kesip yeniden verin ve yine sadece bir kere yapacaksınız.


  5. Herşey yolunda gitti ise düzgün bir Flash Chip Properties kısmı ve Status 0x72 (Lite-On için bilinen 2 SPI çipi, Winbond ve MXIC) MXIC görülecektir, sürücü Drive Poperties kısmında Vendor Mode'da görünecektir.


  6. DVD sürücünüz artık Vendor Mode'unda (0x72).

  7. Hafızaya yüklenmiş bilgileri DVD sürücüye yazdırmak için Write'a tıklayın.


  8. Çalışma logundaki "Write Verified OK!" mesajı yazım işleminin düzgün olduğunu gösterir.

  9. Outro / ATA Reset kısmına tıklayarak sürücüye Outra göndereceğiz.


  10. Outro komutu sürücüyü Vendor Mode'undan çıkarır ve ATA Reset gönderir. Daha sonra sürücüye bir sorgu komutu gönderir.

  11. Tüm işlemler ve Outro işlemi düzgün gerçekleşti ise DVD sürücü özellikleri düzgün görünür ve artık xbox'unuzu kapatıp, DVD'den bilgisayara bağlı sata kablosunu çıkarıp yeniden eskisi gibi Xbox'ınıza sata ve güç kablosu ile bağlayıp DVD sürücünüzü test edebilirsiniz. Geçmiş olsun...  Kişisel Not (Bu yazdıklarımı Dikkate Alın)


  Yazılanları iyi okuyun arkadaşlar; konsolu açıp kapatmayacaksınız, konsol işlem süresince açık olacak. Sadece DVD sürücünün güç kablosunu söküp takacaksınız, konsolu kapatıp açarsanız DVD sürücüyü kapatır. Ayrıca DVD sürücüyü tutarak kapanmasını engellerseniz kızak motorunu bozabilirsiniz.

  Ama riski alıyorum derseniz ve güç kablosunu hızlıca söküp takmayı beceremezseniz DVD sürücünün tepsisini tutarakta konsolu açıp kapatabilirsiniz. Bir tavsiye daha firmware güncelleme sırasında Xbox'ın görüntü kablosu takılı olsun yoksa belli bir süre sonra Xbox otomatik kapanabilir ve işleminiz yarıda kalabilir.
  [/hide]


 2. #31

  Standart

  simdi kaba birkac soru sorucaam
  yaanii eger xbox makinasinin dvd okuyucusundaki fw numarasini guncellemedigimiz surece herhangi bir kopya oyunu oynayamayacagimiz anlamindami ????
  fw ye dokunmadigimiz surece butun orjinal oyunlari oynayaa bilirmiyizzz???
  neye göre fw attirmaliyiz kriter nedir?

 3. #32

  Standart

  makinene herhangi bir fw işlemi yapmadığın sürece her zaman orjinal olarak kalacaktır.neye göre fw attırmalısına gelince oyunlara onlarca para vermek yerine buradan indirip dvd'ye yazdırarak çok daha ucuza bu işi halletmiş olursun.
  amazon bunu beğendi.

 4. #33

  Standart

  avitus Nickli Üyeden Alıntı
  s.a arkadaslar bir sorum olacak benim ana kart intel (ıch10) kuzey koprusune sahip ben bu fw işlmini yapamayacakmıyım şimdi?
  fw işi riskli bence teknik serviste yaptırman daha sağlıklı olur.
  amazon bunu beğendi.

 5. #34

  Standart

  TCD Nickli Üyeden Alıntı
  fw işi riskli bence teknik serviste yaptırman daha sağlıklı olur.
  teşekkürler ama soruma yanıt alamadım hala benim cip setlen yapamazmıyım yapmak ıstesem
  amazon bunu beğendi.

 6. #35

  Standart

  Merhaba. Xbox Dashboard her güncellendiğinde bildiğim kadarıyla Xbox'ın yeniden firmwarelenmesi gerekiyor. Eğer böyle ise her seferinde yukarıda ki işlemi mi yapmak gerekiyor? Bir tanıdığım bir DVD takılarak bu işlemin yapılabildiğini söylemişti. Bu mümkün mü? Bu arada eğer sorumun cevabı konuda varsa özür dilerim, teknik terimler yüzünden yazıyı anlayamadığımdan aynı zamanda eğer konu forumda varsa da forumda yeni olduğum için bulamadım. Şimdiden teşekkürler.
  amazon bunu beğendi.

 7. #36

  Standart

  wiler Nickli Üyeden Alıntı
  Merhaba. Xbox Dashboard her güncellendiğinde bildiğim kadarıyla Xbox'ın yeniden firmwarelenmesi gerekiyor. Eğer böyle ise her seferinde yukarıda ki işlemi mi yapmak gerekiyor? Bir tanıdığım bir DVD takılarak bu işlemin yapılabildiğini söylemişti. Bu mümkün mü? Bu arada eğer sorumun cevabı konuda varsa özür dilerim, teknik terimler yüzünden yazıyı anlayamadığımdan aynı zamanda eğer konu forumda varsa da forumda yeni olduğum için bulamadım. Şimdiden teşekkürler.
  bahsettiğiniz cd takma yöntemi eski bir yöntemdir detaylı kullanımını bizzat ben videolu anlatım şeklinde paylaşmıştım. Ancak şimdiki oyunlar için yeterli değil.
  Bu sebeple FW3.0 yükletin.. Üstüne basarak söylüyorum. Ekstra donanım gerektirdiğinden bu işlemi artık evde yapmamız mümkün değildir. Yurt dışından gerekli donanım getirtilip o şekilde FW atılıyor artık.

  Kesinlikle daha önce bahsedilen güvenilir yerlerden FW yükletin. KENDİNİZ DENEMEYİN.. Güvenli tarafımdan tescilli yerler (kesinlikle bağlantım yoktur.) Kadıköy Kahraman elektronik. Eminönü Özkan elektronik. Nette araştırın iletişim kurarsınız.

  Son bir Bildirim daha yapayım uzun zamandır aranızda yokum malüm.
  Jtag olayına karşı olan ben bu en son gelişmelerden ve olacak gelişmelerden dolayı en iyi çözüm olarak şu anda JTAG öneriyorum. Bahsi geçen önerdiğim yerler bu işlemi 100 TL civarı bir fiyata yapıyorlar. Yine sizin yapabileceğiniz birşey değildir. JTAG yapıldığı takdirde FW ye gerek yoktur. Cihazınız güncelleme VB. olaylardan etkilenmez. Ayrıca Jtag yapıldıktan sonra yeni Jtag versiyonuna sanırım kendimiz geçebiliriz.

  Bir şey daha xkey cihazı alıp kökten kurtulabilirsiniz ancak sanırım fiyatları çok yüksek şu anda.... İyi oyunlar...
  amazon ve nsezgin bunu beğendi.

 8. #37

  Standart

  abi çook şahane anlatmışsınızda yemedi ben götürdüm yaptırdım 25 tl ye yaptırdım xbox istanbul a
  amazon bunu beğendi.

 9. #38

  Standart

  abi benim konsolum suana denk hiç framework attırmadım simdi yapsam ilk denemeye bişey olurmu lütfen cevap

 10. #39

  Standart

  fw 2.0 atamıyormuyuz bu yöntemle yani ?

 11. #40

  Standart

  okuma yazman yokmu arkadaşım ne yazıyo orda? yada türk mü değilsin