Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Emniyet Müdürü Halil Yılmaz'ın, bu karşılaşmaya Beşiktaş taraftarlarının alınması yönündeki kararının ardından çıkan olayların bedelini kent ağır ödüyor.

Bursaspor - Beşiktaş karşılaşmasının iptal edilmesine neden olan olayların faturası kente ağır oldu. Hafta sonu olmasına rağmen işyerlerinin kapatılması, araçların kullanılamaz duruma gelmesi, maç bileti almasına rağmen taraftarların karşılaşmayı izleyememesi ve kırılan işyerleri camları parçalanan konteynerlerin maliyetinin en az 4 milyon 500 bin TL olduğu öğrenildi. Bursaspor'un olaylar nedeniyle UEFA'ya 3'ncü olarak katılamaması halinde kaybedeceği 3 milyon TL ile bu rakamın 7.5 milyon TL'ye ulaşması tahmin ediliyor.

İlk yarıda İstanbul'da yaşanan olaylara rağmen Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Emniyet Müdürü Halil Yılmaz'ın, bu karşılaşmaya Beşiktaş taraftarlarının alınması yönündeki kararının ardından çıkan olayların bedelini kent ağır ödüyor. Fanatik taraftarların polis ile çatışması sonucu yaşanan olaylarda kentin en işlek semti olan Altıparmak'taki alış-veriş merkezleri, büyük ve küçük esnafların büyük bölümünün camları kırıldı. Çevreye yayılan biber gazı nedeniyle saat 17.00 itibarıyla bu işyerlerinin büyük bölümü çareyi kapatmakta bulurken Altıparmakta'ta ki esnafın hasar gören işyerleri ve kazanç kayıplarıyla 1.5 milyon TL olduğu tahmin ediliyor. Olaylar sırasında polis, itfaiye ve belediyeye ait 8 aracın büyük hasar görmesi, yol kenarlarındaki reklam panolarının parçalanması, çöp konteynerlerinin yakılıp yıkılması ve polisin olaylara müdahale sırasında kullandığı biber gazı ve gaz bombasının bedeli ise 1 milyon lira olarak belirlendi. VİP biletlerini 100-150 TL, kapalı tribüne 80 TL, maratona 40 TL, açık kale arkasına 60 TL ve kapalı kale arkasına 25 TL ödeyerek alınan 17 bin 500'ü Bursaspor, 500'ü ise Beşiktaş taraftarının ödediği yaklaşık 2 milyon TL ile olayların Bursa'ya faturası en az 4.5 milyon TL olarak belirlendi.

Bu arada Bursaspor çıkan olaylarda en büyük zararı, 3'ncülük mücadelesinde alabilir. Yeşil beyazlı ekip sezonu 3'ncü olarak tamamlayamaması halinde, takımlara performans primi olarak dağıtılan yayın gelirlerinden de 3 milyon TL zarara uğrayacak. Böylece olayların bedeli Bursa'ya ve Bursaspor'a 7.5 milyon TL'ye mal olacak.

19 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada dün yaşanan olaylardan sonra Bursa Emniyet Müdürlüğü bu zamana kadar 19 kişiyi gözaltına aldı. MOBESE kameralarını ve işyerlerindeki güvenlik kameralarını inceleyen polis dün gece sabaha kadar çalıştı. Bu sayının daha da artacağını söyleyen yetkililer gözaltına alınan kişilerin bugün adliyeye çıkartılacağını açıkladılar.