emlaklik & sedatyucel

Mirac Kandiliniz Mübarek Olsun

Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mubarek olsun... Çiçeğin en güzel kokanı yıldızın en çok parlayanı hayatın en güzel anı ALLAH'ın cennet mekanı sizin olsun kandiliniz mübarek olsun ... M İ R A C Arapça'da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. İslam'da Hz. Peygamber (s.a.s)' in göğe yükselerek ALLAH'ın huzuruna kabul edilmesi olayı. Mirac olayı hicretten

Bu konu 1895 kez görüntülendi ve 20 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Mirac Kandiliniz Mübarek Olsun

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1895 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Mirac Kandiliniz Mübarek Olsun

  Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mubarek olsun...

  Çiçeğin en güzel kokanı yıldızın en çok parlayanı hayatın en güzel anı ALLAH'ın cennet mekanı sizin olsun kandiliniz mübarek olsun ...


  M İ R A C


  Arapça'da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. İslam'da Hz. Peygamber (s.a.s)' in göğe yükselerek ALLAH'ın huzuruna kabul edilmesi olayı. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlaminda isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten ALLAH'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anilan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis ayrıntılı biçimde anlatılır.


  Hadislerde verilen bilgiye göre Hz. Peygamber (s.a.s), Kâbe'de Hatim'de ya da amcasının kızı ümmühani binti Ebi Talib'in evinde yatarken Cebrail gelip göğsünü yardı, kalbini Zemzem ile yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurdu. Burak adlı bineğe bindirilerek Beytü'l-Makdis'e getirildi. Burada Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer bazı peygamberler tarafından karşılandı. Hz. Peygamber (s.a.s) imam olarak diğer peygamberlere namaz kıldırdı.


  Hz. Peygamber (s.a.s), Beytü'l-Makdis'te kurulan bir Mirac'la ve yanında Cebrail olduğu halde göğe yükselmeye başladı. Göğün birinci katında Hz. Adem, ikinci katında Hz. İsa ve Yahya, üçüncü katında Hz. Yusuf, dördüncü katında Hz. İdris, beşinci katında Hz. Harun, altıncı katında Hz. Musa ve yedinci katında Hz. İbrahim ile görüştü. Cebrail ile birlikte yükseliş Sidretü'l-Münteha'ya kadar sürdü. Cebrail, "Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarım" diyerek Sidretü'l Münteha'da kaldı. Hz. Peygamber (s.a.s) buradan itibaren Refref adlı başka bir binekle yükselişini sürdürdü. Bu yükseliş sirasında Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabını müşahede etti. Sonunda ALLAH'ın huzuruna kabul edildi. Kendisine ümmetinden ALLAH'a şirk koşmayanlarin Cennet'e gireceği müjdelendi, Bakara suresinin son ayetleri verildi ve beş vakit namaz farı kılındı. Yeniden Refref ile Sidretü'l-Münteha'ya, oradan Burak'la Kudüs'e, oradan da Mekke'ye döndürüldü.


  Hz. Peygamber (s.a.s) ertesi günü Mirac olayını anlattı. Olayı duyan müşrikler yoğun bir kampanya başlatarak Hz. Peygamber (s.a.s)'i suçlamaya, alaya almaya başladilar. Bu kampanya bazı müslümanları da etkileyerek şüpheye düşürdü. Olayin gerçek olup olmadığını araştırmak isteyenler Beytü'l-Makdis'e ve Mekke'ye gelmekte olan bir kervana ilişkin sorular sorarak Hz.Peygamber (s.a.s)'i sınadılar. Hz. Peygamber (s.a.s)'in verdiği bilgilerin doğruluğu müslümanları şüpheden kurtardıysa da müşriklerin inatlarını kırmaya yetmedi. Mirac olayı inatlarını ve düşmanlıklarını artırarak onlar için bir fitne nedeni oldu. Bu olay karşısındaki tutumu nedeniyle Hz.Ebu Bekr, Hz. Peygamber (s.a.s)'ce "Sıddîk" lakabıyla onurlandırıldı. Hz. Ebu Bekir olayı kendisine anlatarak hala inanmaya devam edip etmeyeceğini soran müşriklere "O söylüyorsa şüphesiz dogrudur" cevabını vermişti.


  Ahad hadislere dayansa da Mirac olayının gerçekliğinde tüm müslümanlar birleşmişlerdir. Ancak olayın gerçekleşme biçimi İslam bilginleri arasında görüş ayrılıklarına neden olmuştur. Buna göre İbn Abbas'ın da içinde bulunduğu bazı bilginlere göre Mirac olayı uykuda gerçekleşmiştir. Bilginlerin büyük çogunluğuna göre ise uyku durumunda ve rüyada değil, uyanık iken gerçekleşmiştir. Fakat bu görüşü savunanlar da Mirac'in yalnız ruhla mı, yoksa hem ruh, hem de bedenle mi olduğu konusunda ikiye ayrılmışlardır. Sonraki Kelamcıların büyük çoğunluğuna göre mirac olayı uyanıkken hem ruh, hem de bedenle gerçekleşmiştir. İçlerinde Hz. Aişe'nin de bulundugu bazı bilginlerle mutasavvıfların büyük çoğunluğuna göre ise uyanık durumda iken ama yalnız ruhla gerçekleşmiştir.


  Mirac olayının gerçekleştiği gece müslümanlarca kadir gecesinden sonra en kutsal gece sayılmış ve bu gecenin ibadetle ihyası gelenekleşmiştir. Osmanlilar döneminde, camiler kandillerle donatıldığı için Mirac kandili olarak anılan geceyi izleyen gün, cami ve tekkelerde Mirac olayını anlatan ve Miraciye adı verilen şiirlerin okunması, dinleyenlere süt ikram edilmesi de bir gelenekti.


  Ahmet öZALP


 2. #11

 3. #12

  Standart

  Tüm cShTR ailesinin kandili mübarek olsun...

 4. #13

  Standart

  Her hayat sahibi ölecektir
  Her yeni eskiyecektir
  Her büyüyen son bulacaktır. (Hz. Amine)
  Miraç kandiliniz mübarek olsun ...

 5. #14

  Standart

  Miraç Kandiliniz Mübarek Cenab_ı hak yar ve yardımcınız olsun

 6. #15

  Standart

  bütün müslümanların miraç kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını cenabı hak'tan niyaz ederim

 7. #16

  Standart

  Bölesine değerli bir günde bütün müslüman alemine hayırlı kandiller diliyorum .. Allah (c.c) yar ve yardımcımız olsun her zaman .. Ve bu gece şehitlerimize ve aile yakınlarına da dua etmeyi unutmayalım . .Allah (c.c.) bizi kötülerin şerrinden korusun ..

 8. #17

  Standart

  tüm müslüman aleminin Mir'ac Kandili'ni kutlar hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ederim

 9. #18

  Standart

  Herkesın mubarek kandılını kutlar. Saglıklı,mutlu ve huzurlu bır yasam dılerım.ALLAH'IN bütün rahmeti uzerınıze olsun.


 10. #19

  Standart

  hayırlara vesile olur inşallah


  bütün müslüman aleminin kandili mübarek olsun

 11. #20

  Standart

  Kalpler muhtaçmış bu güzel günlere nur akar gidermiş gönüllere yaradandan hediyedir müminlere Rabbim vesile etsin bütün güzelliklere KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN...
  BeRKaY ve BeBeGiM bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Beraat Kandiliniz Mübarek olsun!
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2011, 14:54
 2. Miraç Kandili'niz Mübarek Olsun ! | 28.06.2011
  Konu Sahibi Mysterio Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 28.Haziran.2011, 14:08
 3. Ber'at Kandiliniz Mübarek Olsun...!!!
  Konu Sahibi DaRk LoRD Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2008, 10:43
 4. Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2007, 19:15