emlaklik & sedatyucel

24 Kasım Öğretmenler Günü

http://i47.tinypic.com/30xd37p.jpg 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır. İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve

Bu konu 2507 kez görüntülendi ve 26 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 24 Kasım Öğretmenler Günü

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 2507 kez incelendi.


Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart 24 Kasım Öğretmenler Günü


  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ  İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.

  İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Çocuğun bu döneminde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen klavuzluğuda sistemli bir eğitimle olacağı ve yönlendirileceği somut olarak ortaya çıkmıştır.Okulun ve öğretmenin devreye girmesiyle ailenin de bu konuda sorunu çözülür.

  Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.
  Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

  Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ve öğretmeni olması gerekli yüce oruna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

  Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.  Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi


  Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.
  8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

  Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
  Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

  24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri'nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın... herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

  Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.


 2. #21

  Standart

  eFLaTuN çok teşekkür ederiz yukardaki mesajın için ancak bu konu daha önce açılmış olduğundan konuları birleştirdim.

  Öğretmenlerimizin özellikle de Baş öğretmen atatürk ve onun izinde giden tüm eğitim ve öğretim camiasının Öğretmenler gününü gönülden kutlarım.
  İzmirde yaşanılan son olaylardan sonra eğitimin ne kadar önemli olduğunu daha bir ortaya çıkmaktadır.
  Kutlu olsun ...


 3. #22

  Standart

  Sadece ve sadece Atatürk'e layık öğretmenlerimizin bu güzel gününü kutlarım.

  Artık çoğu eskisi gibi değil.
  Anneler ve babalar, çocuğunuzun öğretmenini iyi takip edin.
  İşini nasıl yaptığını izleyin.
  Onlara saçma sapan hediyeler verme yarışına girmeyin.
  Böyle bir mecburiyetiniz yok.
  Unutmayın ki biricik yavrunuzun birisine "o benim annem", "o benim
  babam" demesi için çok şey gerekir.
  Ben sadece anneme anne dedim.
  Öğretmenime de öğretmenim!
  Ben aklımı peynir ekmekle yemedim.
  Anneme asla böyle hakaret etmedim.
  Bazı kutsal kavramları bu kadar ayaklar altına da almayalım.
  Bunlar o kadar ucuz mevhumlar değildir.
  Çocukları da bu yaşta böyşe şeylere alıştırmayalım.
  Ki sonra nerede durduklarını, kimlerin hak sorumluluklarının nerede başlayıp,
  nerede bittiğini kkarıştırmasınlar.
  Yoksa sonradan herkes üzülüyor ve kimsenin söyleyecek bir şeyi kalmıyor.
  Çocuklarımız kutsaldır diyoruz ama hiç de öyle davranmıyoruz.
  Çocuğunu sevmek arada bir dayılık, kabadayılık gösterisi yapıp, rüşvet dağıtmak değildir.
  Son zamanlarda işini doğru dürüst yapan öğretmen sayısı ciddi şekilde
  azalmıştır.
  Siz de onların çalışmalarına birebir destek olmaya çalışın.
  Sınıfların kalabalık halini görüyorsunuz.
  Sadece maddi desteklerle de olmaz, zaten olmamalı.
  Öğretmenlerimizin çoğunluğu bugün ruhsal sıkınkılarla boğuşmaktadır.
  Bunun sebebi, aşırı yoğunluk ve bunun yanı sıra kendileriyle hiç ilgilenilmemesi,
  kimsenin onların ihtiyaçlarına kulak vermemesi ve devamlı olarak bir baskı, korku ve
  şantaj ortamında çalışmak zorunda bırakılmış olmalarıdır.
  Ve tabii ki, iş bu hale geldiğinde, her insan önce çocuğum, önce ben, önce ailem der ve o zaman da ortada idealler adına pek bir şey kalmaz. Mevcut durum da böyledir.
  Onlar boşuna öğretmen olmadılar.
  Başlangıçta çok güzel hayalleri vardı.
  Hepsi Atatürk'ün gözünde birinci olmak istemişlerdi.
  Ama bugün kendilerine yaşatılanlar ve yapmak zorunda bırakıldıkları şeyler için kahroluyorlar.
  Haydi!
  Öğretmenler günü geldi.
  Onlara sahip çıkma zamanı çoktan geçti.
  Çocuğunuza, vatanımıza bir nebze değer veriyorsanız eğer,
  Öğretmenlerimizin yanında durmaya değer.
  Bir an önce onları kurtarabilmeliyiz,
  Haklarını savunmalı, gerektiğinde onlarla birlikte yollara dökülmeliyiz.
  Haksızlığa maruz kaldıklarında yanlarında dikilmekten korkmamalıyız.
  Şu anda okullarda verilen eğitime eğitim demek onların da yüreğini parçalıyor.
  Ama ellerinden bir şey gelmiyor.
  Hayal ettikleri eğitimi çocuklarımıza verebilmelerini sağlamak da hepimize düşüyor.
  Haydi!
  Bu öğretmenler gününden itibaren
  Bu kadar çok seviyorsanız onları madem
  Bundan sonra hep yanlarında olacağınızı gösterin
  Ama bu sadece öğretmenler gününde kalmasın.
  Çükü böyle oluyor
  Ve onları da esas bu kahrediyor.

  Onlara saygımı, sevgimi sadece disiplinimle ve aldığım puanlarımla göstermeye çalıştığım bütün öğretmenlerin bu güzel gününü kutluyorum.
  Ve geleceğin onlara bugünleri unutturmasını tüm varlığımla diliyorum.

 4. #23

  Standart

  Babamda öğretmen onun ve bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun

 5. #24

  Standart

  Tüm öğretmenlerin, öğretmenler günü kutlu olsun...

 6. #25

  Standart Siz Kara Goklerin Yildizlari, Isitin Yurdumuzu Sabaha Kadar!

  ATATÜRK'ÜN KÜTAHYA LİSESİ'NDE ÖĞRETMENLERE YAPTIĞI KONUŞMA


  "Muallime hanımlar ve muallime efendiler, bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.
  Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.
  Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

  Biz iki ordudan birincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya -bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelen sahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra, yoktan var olan bu ordu, vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatan toprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla, işimiz bitmiş, gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir.

  Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa, kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak, bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük, kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğunda bulunduğumuzu inkar edemeyiz.

  Eski idarelerin en büyük kötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilseydi, geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dört senelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletin münevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süre içinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. Lakin Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz için harcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi.


  Artık bundan sonra aynı kuvvet, aynı faaliyet, aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin, faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta elde edeceğiz.
  Arkadaşlar, asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim, kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler, sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağınıza eminim.

  Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."

  (KÜTAHYA LİSESİ - 24 MART 1923)

  M.Kemal Atatürk'ün Değerli Öğretmenlerimiz için Söylediği Sözler


  Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır.

  Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlar zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin yaşayacak neticeleri vermesi, ancak irfan ordusuyla kaimdir.


  Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar muallim ve mürebbilerini sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.


  Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bur millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.


  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.

  Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.


 7. #26

  Standart

  Siteye geç girdiğim için geç farkettim başlığı tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
  Bir öğretmen olarak da tüm meslektaşlarım adına tebrikleriniz için, hatırladığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 8. #27

  Standart

  evet tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarım

Benzer Konular

 1. Öğretmenler Günü 24 Kasım
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 24.Kasım.2011, 10:49
 2. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun | Ogretmenler Gunu
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Kasım.2010, 14:07
 3. Atatürk'ün Ölüm Günü 10 Kasım - Atatürk Haftası 10 - 16 Kasım
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 17:33
 4. Uluslararası Öğretmenler Günü 5 Ekim
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 15:24
 5. Öğretmenler günü ne işe yarar?
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Ocak.2008, 01:01