emlaklik & sedatyucel

Karadeniz Bölgesi

• 1 Coğrafi Konumu • 2 Yeryüzü Şekilleri • 3 Akarsu ve Gölleri • 4 Bölümleri o 4.1 Orta Karadeniz Bölümü o 4.2 Batı Karadeniz Bölümü Coğrafi Konumu

Bu konu 2104 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Karadeniz Bölgesi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2104 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Karadeniz Bölgesi

  • 1 Coğrafi Konumu
  • 2 Yeryüzü Şekilleri
  • 3 Akarsu ve Gölleri
  • 4 Bölümleri
  o 4.1 Orta Karadeniz Bölümü
  o 4.2 Batı Karadeniz Bölümü


  Coğrafi Konumu


  İsmini Karadeniz'den alan bölge, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanır. Büyüklük bakımından bölgelerimiz arasında 3. sırada yer alır. Doğu-batı genişliği en fazla olan bölgemizdir. Bu yüzden doğusu ile batısı arasında yerel saat farkı en fazla olan bölgemizdir. ,

  Yeryüzü Şekilleri

  Bolgenin yeryüzü şekillerini III.jeolojik devirde Alp kıvrımları sonucu oluşan doğu- batı yönündeki Kuzey Anadolu Dağları ile bu dağlar arasındaki oluklar kadar çıkıntılarda geçerlidir.Karadeniz bölgesi 3 bölüme ayrılır:Bunlar; Batı Karadeniz Bölümü,Orta Kardeniz Bölümü,Doğu Karadeniz Bölümü'dür.

  Akarsu ve Gölleri

  Karadeniz Bölgesi'nde büyük bir göl yoktur. Sık sık heyelan görülen bu bölgede bu sebeple oluşmuş heyelan set göllerine rastlanır. Bunlar Tortum, Sera, Abant, Yedigöller ve Zimav, bunun dışında Trabzon yakınlarındaki Uzungöl bir alüvyal set gölüdür. Akarsuları ise Sakarya nehrinin orta ve aşağı çığırı, Filyos, Bartın, Kızılırmak, Yeşilırmak, Harşit ve kaynağını Türkiye'den alıp Batum'da Karadeniz'e dökülen Çoruh'tur.

  Bölümleri

  Doğu Karadeniz Bölümü


  Gürcistan sınırından başlayarak Ordu'nun doğusundaki Melet çayına kadar uzanır. Karadeniz'in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür. En fazla yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en fazla olduğu bölümdür. Heyelan olayının en fazla olduğu bölümdür. Tarımda makinalaşmanın en az geliştiği bölümdür. Kırsal nüfusun ve dağınık yerleşme şeklinin en fazla olduğu bölümdür. Bölümün en gelişmiş kentleri Rize ve Trabzon'dur. Doğu Karadeniz'in Türkiye ekonomisine en önemli katkıları tarım alanındadır.

  Orta Karadeniz Bölümü

  Melet çayından Sinop'un doğusuna kadar uzanır. Doğu Karadeniz Bölümü'ne göre güneye daha fazla sokularak Tokat ve Çorum illerinin büyük bölümleri ile Amasya ilinin tamamını içine alır. Yer şekilleri Doğu ve Batı Karadeniz'e oranla daha sadedir. Dağların yükseltisi azalmış ve dağlar içeriye çekilmiş durumdadır. Bunun sonucunda tarım alanları ve ulaşım çok gelişmiştir. En gelişmiş şehri Samsun'dur. Bölgenin en az yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en az olduğu bölümdür. Türkiye ekonomisine katkısı daha çok tarım alanındadır


 2. #2

  Standart Karadeniz Bölgesi Turistik Yerler

  KARADENİZ BÖLGESİ TURİSTİK YERLERİ

  TRABZON

  Nüfus :
  979.295 (2000)

  İlçeler :
  Merkez, Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çaykara, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra, Çarşıbaşı, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı

  Turistik yerler :
  Trabzon, tarihi, kültürel ve turistik yönden zengin bir yapıya sahiptir. Trabzonda turistlerin en büyük ilgi odağı Kale Surları, Ortahisar(Fatih Camii), Atatürk Köşkü(Müzesi), Ayasofya Müzesi, Gülbaharhatun Camii, Yenicuma Camii, Küçük Ayvasıl Kilisesi, Maçka İlçesinde bir tarih ve doğa anıtı olan Sümela (Meryemana) Manastırıdır. Ayrıca Bakırcılar ve Kuyumcular Çarşısı ile Çaykara-Uzungöl, Akçaabat-Sera gölü, Sürmene-Çamburnu ve yayla şenlikleri turistlerin ilgisini çeken yerlerdir

  RİZE

  Yüzölçümü :
  3.920 km2 Nüfus : 378,776 (2000)

  İlçeler : Rize merkez, Ardeşen , Çamlı hemşin, Çayeli Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Pazar Akarsular : Fındıklı Deresi, Büyükdere, Pazar Suyu, Karadere, İyidere Köy Sayısı : 323

  Turistik yerler : Andon ve Çamlık orman içi dinlenme yerleri Ayder, Cimil, Çat, Başhemşin , Ovit ve Palovit yaylaları Ayder kaplıcası, Andon ve Şimşirli içmeleri, Rize Çayeli ve Pazar (kızkulesi) kaleleri Kale- i Bala, İslam Paşa, Gülbahar ve Cafer Paşa camileri

  SAMSUN

  Samsun Anadolunun Karadenize açılan en önemli kapısı; Avrupa - Asya transit yolu üzerinde işlek bir kavşak noktası, Türkiyenin en büyük akarsuları Kızılırmak ve Yeşilırmakın arasında verimli delta toprakları üzerinde kurulmuş önemli bir tarım merkezi, denizi, ormanları, yaylaları ile bir doğa cennetidir. Samsunda turizmin vazgeçilmez üçlüsü denizin, kumun, güneşin yanısıra artık birçok insanda tutku halini almış alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştirildiği alanları içiçe bulabilirsiniz.

  Yakakentten Termeye kadar uzanan sahil bandı üzerinde çok güzel kuma sahip geniş doğal plajlar denize girmek için idealdir. Yakakent Çamgölü mevkiinde Çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler masmavi sular iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle iç içe bir yaşamın sürüldüğü şirin kıyı kasabası Yakakentde gün batımı ise görülmeye değer güzelliktedir. Terme ilçesi birde tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınların Amazonların yaşadığı yer olarak bilinir. Sahil bandı üzerinde Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı flora ve faunası ile ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir.Deltada, 19 Mayıs ilçesi, Yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprak döker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir. Samsun, termal turizm açısından da önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik Kaplıcaları 2000 yılından beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal tesisleri Turizm Bakanlığınca termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ladikteki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya "gençlik suyu" adı verilir. Havza ve Ladikdeki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Samsunun yaylaları da diğer Karadeniz yaylaları gibi; yeşil, temiz havayı ve sessizliği özleyenlere kucak açmaya hazırdır. Samsundan yaylalara ulaşmak oldukça kolaydır. Yaylaların yolları özel aracınızla bile rahatlıkla gideceğiniz durumdadır. Ladik-Akdağ yaylaları, Vezirköprü - Kunduz dağı yaylaları yazın başka kışın başka görülmeye değer güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusu ile iç içe oluşları ve ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanı sıra doğa yürüyüşleri, su sporları, balık avcılğı, motor gezileri, kamp yapmak için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme Tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak tesislerde önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir. 1997 yılından itibaren Ladik-Akdağ Yaylalarında Yayla Şenlikleri düzenlenmeye başlamıştır. Samsun doğal güzelliklerinin yanı sıra da tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Paleolitik dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Tekkeköy mağara-kale yerleşmeleri.

 3. #3

  Standart Karadeniz Bölgesi

  Coğrafî konumu: Adını Karadeniz'den alan bölge Sakarya'nın batısından Gürcistan sınırına kadar uzanır. Bölgenin güneyinde !ç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi yer alır.

  Yüzey şekilleri: Bölgenin yüzey şekillerinin temelini kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağları oluşturur. Bu dağlar 3. jeolojik zamanda oluşmuştur. Dağlar kıyıya paralel uzandığı için;

  a. Denizin ılımanlaştırıcı etkisi iç kesimlere ulaşamaz.
  b. Kıyı bölgeler ile iç kesimler arasında ula¬şım zordur.
  c. Kıyılarda girinti, çıkıntı azdır. Boyuna kıyı tipi görülür.
  d. Nüfus ve yerleşme kıyılarda daha yoğundur.
  e. Kıyı ile iç kesimlerde yetiştirilen tarım ürünleri farklıdır.

  Dağlar: Doğu Karadeniz'de dağlar iki sıra halindedir. Kıyıda; Giresun ve Rize dağları, iç kesimde; Çimen, Kop, Mescit, Yalnızçam dağları. Orta Karadeniz'de; Canik dağları tek sıra halinde uzanır. Batı Karadeniz'de dağlar üç sıra halindedir; birinci sırada İsfendiyar (Küre) dağları, ikinci sırada Bolu - Ilgaz dağları, üçüncü sırada ise Köroğlu dağları yer alır.

  Akarsular: Çoruh, Kızılırmak, Yeşilırmak, Filyos (Yeniceırmak), Sakarya, Bartın çayı. Bu akarsulardan Çoruh Gürcistan'ın sınırları içinde Karadeniz'e, Sakarya ise Marmara Bölgesi'nin sınırları içinde Karadeniz'e dökülür.

  Göller: Bölgede bulunan göller az ve kü¬çüktür. Bölgenin en önemli gölleri olarak heyelan set gölü olan Tortum ve Sera ile Bolu yakınlarındaki Abant ve Yedigöller sayılabilir.

  Ovalar: Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin getirdiği alüvyonların oluşturduğu Bafra (Kızılır¬mak) ve Çarşamba (Yeşilırmak) deltaları bölgenin en önemli iki ovasıdır. iç kesimlerde ise; Taşova, Erbaa, Niksar, Merzifon, Suluova, Turhal, Bolu, Düzce ve Kastamonu ovaları yer alır.

  İklim ve bitki örtüsü: Bölgenin kıyı kesimle¬rinde her mevsimin yağışlı, yıllık sıcaklık farkının az olduğu Karadeniz iklimi egemendir. Kıyı kesimlerin her mevsim yağışlı olmasının nedeni, deniz üzerin¬den gelen nemli havanın kıyıdaki dağlara çarpıp yükselmesi ve soğuyarak yoğunlaşması sonucu oluşan orografik (yamaç) yağışlardır. Kıyıdan iç kesimlere gidildiğinde yağış azalır, iklim karasallaşır. Doğal bitki örtüsünü ormanlar oluşturur.

  Nüfus ve yerleşme:
  Karadeniz Bölgesi, 1990 nüfus sayımına göre 8,5 milyon nüfusa sa¬hiptir. Bölgede km2 ye 64 kişi düşer. Nüfus bölge içinde düzensiz bir dağılım göstermektedir. Bunun nedeni bölgedeki yeryüzü şekillerinin engebeli ve yüksek olmasıdır. Nüfus daha çok kıyıda ve iç kesimlerdeki ovalarda yoğunlaşmıştır. Aynı za¬manda Karadeniz Bölgesi göç veren bölgelerimiz¬den biridir.

  Karadeniz Bölgesi'nin kırsal kesiminde dağı¬nık yerleşme görülmektedir. Bunun nedeni arazi¬nin engebeli olması, tarım alanlarının yamaçlarda küçük ve parçalı olması, su ihtiyacının kolaylıkla karşılanabilmesidir. Bölgenin en önemli kentleri ise Samsun, Zonguldak ve Trabzon'dur.

  Ekonomik faaliyetler:
  Bölgenin kıyı ile iç kesimlerinde sıcaklık ve yağış değerleri farklılık gösterdiği için yetiştirilen tarım ürünleri de farklıdır. Yetiştirilen ürünler arasında çay, fındık, mısır, tütün, tahıllar, şeker pancarı, çeltik sayılabilir.

  Bölgede hayvancılık önemli bir ekonomik faaliyettir. Kıyı kesiminde bitki örtüsünün gür ol¬ması, yüksek dağ çayırlarının bulunması ve arazi¬nin engebeli olması nedeniyle büyükbaş hayvan¬cılık yapılır. Buna karşılık iç kesimlerdeki ovalarda ise küçükbaş hayvancılık yapılır.

  Karadeniz Bölgesi'nde tarım alanlarının sı¬nırlı olması, sanayinin az gelişmesi kıyıdaki halkı balıkçılığa yöneltmiştir.

  Madenler: Bölge maden kaynakları açısın¬dan fazla zengin değildir. En önemli yer altı zen¬ginlikleri taşkömürü ve bakırdır.

  Endüstri: Karadeniz Bölgesi’nde endüstri istenilen düzeyde gelişmemiştir. Madenciliğe bağlı olarak Zonguldak ve çevresi ile hinterlandının geniş olması nedeniyle Samsun bölgede en çok sanayileşmiş şehirlerdir.

  Demir - çelik, bakır, kağıt, sigara, tütün, çi¬mento, şeker pancarı, çay, fındık fabrikaları böl¬gede yer alan sanayi kuruluşlarıdır.

  Ticaret ve turizm: Karadeniz Bölgesi'nde üretilen tütün ve fındık ihracat ürünlerimizdendir. Çay ülke içindeki ihtiyacı karşılarken, mısırın bü¬yük bölümü bölge içerisinde tüketilir.

  Karadeniz Bölgesi'nde her mevsimin yağışlı olması nedeniyle turizm fazla gelişmemiştir. Oysa bölge dağcılık, rafting, kayak gibi sporların yapıla¬bileceği doğal mekanlara, çeşitli dönemlere ait tarihî eserlere sahiptir.

  a. Batı Karadeniz Bölümü

  Konumu ve sınırları: Bölüm, Adapazarı ovasının doğusundan, Kızılırmak deltasının (Bafra Ovası), batısına kadar uzanır. Batı Karadeniz Bölümü'nün doğusunda Orta Karadeniz Bölümü, batısında Marmara Bölgesi, güneyinde ise iç Ana¬dolu Bölgesi yer alır.

  Yüzey şekilleri: Bölümde dağlar üç sıra ha¬linde uzanır. Kıyı dağ sırasını Küre (İsfendiyar) dağları, orta sırayı Bolu - Ilgaz dağları, iç sırayı ise Köroğlu dağları oluşturur. Buradaki dağların yükseltisi Orta Karadeniz dağlarından fazla, Doğu Karadeniz'dekilerden ise azdır.

  Dağlar arasında uzanan Kuzey Anadolu fay hattı boyunca zaman zaman depremler meydana gelir.

  Ovalar: Solu, Düzce, Kastamonu.

  Akarsular: Bu bölümün en önemli akarsuları, Sakarya nehrinin orta çığırı, Kızılırmak'ın kollarından Gökırmak ve Devrez çayı, Filyos (Yeniceırmak) ve Bartın çayı oluşturur.

  Göller: Bu bölümde /Abant, Yedigöller ve Göl¬cük göllerinin yanı sıra, Sakarya Nehri üzerinde yer alan Gökçekaya ve Sarıyar baraj gölleri de yer alır.

  İklim ve bitki örtüsü: Batı Karadeniz'in kıyı şeridinde Karadeniz iklimi etkilidir. Kıyı kesimler iç bölgelere göre daha fazla yağış alır. Yazlar ılık, kışlar serin ve zaman zaman donlu geçer. İç ke¬simlerde ise iklim karasallaşır. Bölümde yağış miktarı Doğu Karadeniz'den az, Orta Karadeniz'¬den fazladır. Ayrıca kış mevsimi Orta ve Doğu Karadeniz'e göre daha soğuk geçer.

  Bölümün doğal bitki örtüsünü ormanlar oluşturur.

  Nüfus ve yerleşme:
  Nüfus özellikle şeridinde, özellikle endüstri kuruluşlarının çevresinde ve dağlar arasındaki çöküntü ovalarında toplanmıştır. Bölümün en gelişmiş şehri Zonguldak'tır. Ülkemi¬zin tek taş kömürü havzası buradadır. Diğer önemli şehirleri ise; Karabük, Ereğli, Safranbolu, Kastamonu, Bolu, Bartın ve Sinop'tur.

  - Karabük ve Ereğli'de demir-çelik fabrikaları yer alır.
  - Safranbolu tarihî evleri ile ünlüdür.
  - Kastamonu, Atatürk'ün 25 Ağustos 1925'te şapka inkılâbını başlattığı yerdir.
  - Sinop, Karadeniz'in tek doğal limanına sa¬hip şehrimizdir. Ancak, hinterlandıyla (art bölge¬siyle) bağlantısının yeterli olmaması nedeniyle gelişememiştir.

  Ekonomik özellikler

  Tarım ve hayvancılık: Mısır, buğday, çeltik, tütün, fındık, kenevir, şeker pancarı bu bölümde yetiştirilen önemli tarım ürünleridir.

  Doğu Karadeniz'deki kadar yaygın olma¬makla birlikte kıyılarda balıkçılık yapılır, iç kesim¬lerde ise ahır hayvancılığı ve küçükbaş hayvancı¬lık yapılır. Bolu çevresinde ise son yıllarda kümes hayvancılığı gelişme göstermeye başlamıştır.

Benzer Konular

 1. Off Karadeniz | 18 Haziran 2010 | Afiş | Konu | Fragman | Resimler
  Konu Sahibi santes Forum SineKafe | Film Dizi Sohbet | Afiş Fragman
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Ekim.2010, 12:49
 2. Karadeniz Aklı
  Konu Sahibi DaRk LoRD Forum Resimler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2008, 00:28
 3. Ege Bölgesi
  Konu Sahibi Derya Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 11.Haziran.2008, 19:06
 4. Akdeniz Bölgesi
  Konu Sahibi Derya Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Nisan.2008, 22:36
 5. Marmara Bölgesi
  Konu Sahibi Derya Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Şubat.2008, 23:40