83. Oscar ödüllerinde, Türkiye'yi Semih Kaplanoğlu'nun senaryosunu yazdığı ve yönettiği "Bal", Almanya'yı ise kadın yönetmen Feo Aladağ'ın (13 Ocak 1972, Avusturya/Viyana doğumlu)"Die Fremde/When We Leave-Ayrılık" adlı filmi temsil edecek. Bu filmlerin Oscar adaylığı kazanıp-kazanmayacağı 25 Ocak 2011'de açıklanacak.Bu iki Oscar ödülü aday adayının Türkiye sinemalarındaki seyirci sayısı : 49 bin 199 kişi.

Türkiye'nin Onyedinci Oscar Ödülü Aday Adayı: "Bal"
Türk Alman ortak yapımı "Bal",Metin Erksan'ın "Susuz Yaz"ı(1964) ve Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın'ın "Duvara Karşı"sı (2004) gibi Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı'yı kazandı. Şimdi de hem Antalya hem de Adana film festivallerinde yarışıyor..."Bal" Türkiye sinemalarında sadece 31 bin 910 kişi tarafından izlendi..."Bal"ın Almanya, Avusturya, Danimarka ve Brezilya toplam sinema hasılatı da son derece düşük: 221 bin dolar...Ferzan Özpetek'in "Serseri Mayınlar"ının İtalya, Almanya, Avusturya, Fransa, Polonya ve İsveç sinemalarında toplam 13 milyon 205 bin dolar hasılat elde ettiği hatırlanırsa "Bal"a Türkiye dahil dünyanın hiçbir yerinde seyirci ilgisinin olmadığı ortaya çıkıyor.

Almanya'nın Oscar Aday Adayı: "Ayrılık"
Türkiye sinemalarında 17 bin 289 kişinin izlediği "Ayrılık"ın Almanya-Avusturya toplam sinema hasılatı 901 bin doları buldu. Sibel Kekilli, Settar Tanrıöğen, Derya Alabora, Florian Lukas, Tamer Yiğit, Serhad Can, Almila Bağrıaçık, Alwara Höfels, Nursel Köse, Nizam Schiller, Ufuk Bayraktar, Marlon Pulat, Blanca Apilanez baş rollerde..."Ayrılık", 1968 Van doğumlu,1973'te ailesiyle birlikte Almanya'ya göç eden Züli Aladağ'la eşi Feo Aladağ'ın 2005'te birlikte kurdukları Independent Atrtists Şirketi'nin yapımı... "Ayrılık"ın yönetmeni Feo Aladağ Avrupa Film Akademisi'nde Mike Figgis ve Michael Radford gibi usta yönetmenlerden dersler aldı ve 1990-95 arasında Viyana ve Londra'da oyunculuk öğrenimi gördü...Yönetmeninin ilk filmi olan "Ayrılık"ın sloganı şöyle: "Ailenizin sevgisini elde edebilmek için nelerinizi feda edebilirsiniz? Değerlerinizi mi? Özgürlüğünüzü mü?"


"Susuz Yaz"dan "Güneşi Gördüm"e Diğer Oscar Ödülü Aday Adayı Türk Filmleri:
Türk sineması 1964 yılından bugüne kadar yabancı film dalındaki Oscar ödülüne aday adayı olarak 17 film seçti ve bunları yarışması için Los Angeles'a yolladı. 1964'ten bugüne kadar 30 kez Oscar seçmelerine film göndermedik. İlk 16 filmimiz aday olmayı ne yazık ki başaramadı. Bunlar arasında Oscar adaylığına en çok yaklaşan "Üç Maymun" oldu ve ilk 9 yabancı film arasına girmeyi başardı. 17 Oscar aday adayı filmimizden sadece iki tanesi ("Eşkıya" ve "Güneşi Gördüm") Türkiye sinemalarında kitlesel ilgi topladı. "Eşkıya"yı 2 milyon 572 bin, "Güneşi Gördüm"üyse 2 milyon 566 bin kişi izledi. Oscar aday adayı olarak yolladığımız 17 film arasında Tunç Başaran, Yavuz Turgul ve Nuri Bilge Ceylan'ın ikişer filmleri bulunuyor.

Oscar Ödülü Aday Adayı İlk Filmimiz: "Susuz Yaz"
Türkiye'nin Oscar ödülü yolculuğu 26 Haziran-7 Temmuz 1964 tarihleri arasında düzenlenen Berlin Film Festivali'nde Metin Erksan'ın "Susuz Yaz"ının büyük ödül Altın Ayı'yı kazanmasıyla başladı."Susuz Yaz"ın baş rollerini Türkan Şoray ile Ayhan Işık'a teklif eden Metin Erksan bu iki oyuncuyu da ölümsüz filminde oynatmayı başaramamıştı... Dünya sinemasının en büyük yönetmenlerinden David Lean, Henri-Georges Clouzot, Sidney Lumet, John Schlesinger, Ingmar Bergman, Claude Chabrol, Michelangelo Antonioni, Metin Erksan'dan önce bu ödüle (Altın Ayı'ya) layık bulunmuştu. Metin Erksan'ın 1964 Berlin Film Festivali'ndeki rakipleriyse Claude Lelouch, Luigi Comencini, Carlos Saura, Satyajit Ray, Karel Reisz, Shohei Imamura, Ken Hughes, Henry Hathaway, Sidney Lumet ve Ruy Guerra gibi dünyanın en iyi yönetmenlerinden bazılarıydı. "Susuz Yaz" Berlin'den Altın Ayı'yla dönünce Oscar aday adayı olarak Los Angeles'a yollandı.Türk Sanatçıların Çalıştığı "Umuda Yolculuk" Oscar Ödülü Elde Etmişti
25 Mart 1991 gecesi sahiplerini bulan 63.Oscar ödüllerindeyse yabancı film Oscar'ını bir kısmı Türkiye'de çekilen, içinde Almanca ve Türkçe konuşulan, İsviçre filmi "Reise der Hoffnung-Journey of Hope - Umuda Yolculuk", "Cyrano de Bergerac" gibi güçlü rakiplerini eleyerek kazanmıştı. Xavier Koller'in yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını üstlendiği filmin diğer senaryo yazarıysa Feride Çiçekoğlu'ydu. "Umuda Yolculuk"ta Necmettin Çobanoğlu, Nur Sürer, Emin Sivas, Erdinç Akbaş, Yaman Okay, Yaşar Güner, Hüseyin Mete, Yaman Tarcan, Selahattin Fırat, Meryem Çakı gibi Türk oyuncular baş rollerdeydi.

Şerif Gören'in "Yol"u Oscar Ödülü Kadar Önemli ve Değerli Altın Küre Ödülü'ne Aday Gösterilme Başarısını Kazanmıştı
Şerif Gören'in yönettiği, senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı "Yol" filmi, Kuzey Amerika'da, en az Oscar ödülü kadar değerli,saygın ve önemli bir ödül olan Altın Küre'ye aday gösterilme başarısını elde etmesine rağmen, Türkiye Cumhuriyeti "Yol"u Oscar aday adayı olarak göstermediğinden, bu film Oscar adaylığı ihtimaline bile yaklaşamadı.Bu konuda sinema yazarı ve film eleştirmeni Atilla Dorsay şunları söylüyor: "Yol"un Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye'yi Costa Gavras'ın "Missing-Kayıp"ıyla paylaştığı 1982'de Yılmaz Güney devlet düşmanı ilan edildiği ve devletimiz kesinlikle sinemamızın arkasında olmadığı için bu fırsatı değerlendirememiştik."Nuri Bilge Ceylan
Yılmaz Güney sonrasında dünya çapında en çok tanınan yönetmenimiz olan Nuri Bilge Ceylan ise Oscar ödülünde dokuz film arasına girmeden önce, "Mayıs Sıkıntısı"yla Berlin'de Altın Ayı adaylığı, "Uzak", "İklimler" ve "Üç Maymun"la Cannes'da Altın Palmiye adaylığı elde etmişti.Nuri Bilge Ceylan'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği, baş rolünde Yılmaz Erdoğan'ın olduğu "Bir Zamanlar Anadolu"nun da Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışması bekleniyor.

Fatih Akın ile Ferzan Özpetek
Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, "Duvara Karşı"nın Berlin'de Altın Ayı ödülünü kazanması ve "Yaşamın Kıyısında"nın Cannes'da Altın Palmiye adaylığı , "Soul Kitchen-Ruh Mutfağı"nın Venedik'te Altın Aslan adaylığı elde etmesiyle sinema dünyasına kendini kabul ettirmişti.Aynı yolu izleyen bir diğer yönetmen de Türk asıllı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek oldu.Özpetek'de "Cahil Periler"in Berlin'de Altın Ayı adaylığı, "Mükemmel Bir Gün"ün Venedik'te Altın Aslan adaylığı kazanmasıyla dünya çapında tanındı.

Oscar Aday Adayı 17 Türk Fiminin Tam Listesi:

*1964 : 37. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Susuz Yaz";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Metin Erksan (Necati Cumalı'nın öyküsünden uyarlama); Görüntü Yönetmeni: Ali Uğur; Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Erol Taş, Ulvi Doğan, Hakkı Haktan, Yavuz Yalınkılıç, Zeki Tüney.

*1989: 62. Oscar ödüllerine ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Uçurtmayı Vurmasınlar";
Yönetmen: Tunç Başaran. Senaryo Yazarı: Feride Çiçekoğlu (Çiçekoğlu'nun romanından uyarlama); Görüntü Yönetmeni: Erdal Kahraman;
Oyuncular: Nur Sürer, Ozan Bilen, Füsun Demirel, Güzin Özyağcılar, Rozet Hubeş, Hale Akınlı, Meral Çetinkaya, Yasemin Alkaya, Ayten Erman, Özlem Savaş.*1992: 65. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Piano Piano Bacaksız";
Yönetmen: Tunç Başaran; Senaryo : Ümit Ünal (Kemal Demirel'in eserinden uyarlama); Görüntü Yönetmeni: Colin Mounier; Müzik: Can Kozlu;
Oyuncular: Rutkay Aziz, Emin Sıvas, Yaman Okay, Serap Aksoy, Ayşegül Ünsal, Taner Barlas, Yalçın Güzelce, Meral Çetinkaya, Özcan Özgür, Suna Selen, Meriç Başaran, Cemal Şan.

*1993: 66. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Mavi Sürgün";
Yönetmen : Erden Kıral. Senaryo yazarı : Erden Kıral, Kenan Ormanlar;
Görüntü Yönetmeni: Kenan Ormanlar; Müzik: Timur Selçuk; Oyuncular: Can Togay, Özay Fecht, Ayşe Romey, Hanna Schygulla, Tatiana Papamaoshow, Halil Ergün, Ali Sürmeli, Menderes Samancılar, Kürşat Alnıaçık, Mevlüt Demiryay.

*1994: 67.Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı:
"Manisa Tarzanı";
Yönetmen: Orhan Oğuz; Senaryo Yazarı: Nuray Oğuz;
Görüntü Yönetmeni: Orhan Oğuz; Müzik: Atilla Özdemiroğlu;
Oyuncular: Talat Bulut, Serap Sağlar, Pınar Avşar, Ayton Sert, Kutay Köktürk, Özlem Savaş, Nihat Nikerel.

*1997: 70. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Eşkıya";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Yavuz Turgul; Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak;
Müzik: Erkan Oğur; Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Yeşim Salkım, Kamuran Usluer, Nejdet Mahfi Ayral, Kayhan Yıldızoğlu, Şermin Şen, Ülkü Duru, Güven Gürel, Özkan Uğur, Melih Çardak.
"Eşkıya" bugün hem geçmişle sağlam bir bağlantısı olan, hem de bir anıt gibi ayakta duran bir film."
("Atilla Dorsay Sinemayı Yazan Adam" adlı kitaptan Atilla Dorsay'ın "Eşkıya" ile ilgili cümlesi; Atilla Dorsay'la söyleşiyi yapan: Rıza Kıraç).

*1999: 72. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Salkım Hanımın Taneleri";
Yönetmen: Tomris Giritlioğlu. Senaryo Yazarı: Etyen Mahçupyan, Tamer Baran (Yılmaz Karakoyunlu'nun romanından); Görüntü Yönetmeni: Yavuz Türkeri ve Ercan Yılmaz; Müzik: Tamer Çıray; Oyuncular: Hülya Avşar, Zafer Algöz, Güven Kıraç, Zuhal Olcay, Kamuran Usluer, Derya Alabora, Uğur Polat, Murat Daltaban, Nurseli İdiz, Kenan Bal, Defne Kayalar, Yavuz Bingöl.*2000: 73. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı:
"Kaç Para Kaç";

Yönetmen ve Senaryo Yazarı : Reha Erdem;
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry, Jean- Louis Vialard;
Oyuncular : Taner Barlas, Bennu Yıldırımlar, Zuhal Gencer, Ali Düşenkalkar, Engin Alkan, Bülent Yanar, Sermet Yeşil, Sevin Okyay, Mehmet Atak, Ara Güler.

*2001: 74. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı:
"Büyük Adam Küçük Aşk";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Handan İpekçi; Görüntü Yönetmeni: Erdal Kahraman; Müzik: Serdar Yalçın, Mazlum Çimen; Oyuncular: Şükran Güngör, Dilan Erçetin, Füsun Demirel, İsmail Hakkı Şen, Yıldız Kenter

*2002: 75. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Dokuz";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Ümit Ünal; Görüntü Yönetmeni: Aydın Sarıoğlu;
Müzik: Zen; Oyuncular: Ali Poyrazoğlu, Cezmi Baskın, Serra Yılmaz, Fikret Kuşkan, Ozan Güven, Rafa Radomisli, Ersin Pervane, Fuat Onan, Sezgin Devran.

*2003 : 76. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Uzak";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı : Nuri Bilge Ceylan; Görüntü Yönetmeni: Nuri Bilge Ceylan; Oyuncular : Muzaffer Özdemir, Mehmet Ali Toprak, Zuhal Gencer, Nazan Kırılmış, Ebru Yapıcı, Feridun Koç, Fatma Ceylan, Ebru Ceylan.

*2005: 78. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Gönül Yarası";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Yavuz Turgul; Görüntü Yönetmeni : Soykut Turan; Müzik: Tamer Çıray; Oyuncular: Şener Şen, Meltem Cumbul, Timuçin Esen, Güven Kıraç, Devin Çınar, Sümer Tilmaç, Erdal Tosun.

*2006: 79. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Dondurmam Gaymak";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Yüksel Aksu; Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz;
Müzik: Baba Zula; Oyuncular: Turan Özdemir, Gülnihal Demir, İsmetcan Suda, Ulaş Sarıbaş, Nejat Altınsoy, Metin Yıldız, Ayşe Arslan, Sadettin Ünsal, Ayşe Arslan, Recep Yener.*2007: 80.Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı:
"Takva";
Yönetmen: Özer Kızıltan; Senaryo Yazarı: Önder Çakar;
Görüntü Yönetmeni: Soykut Turan; Müzik : Gökçe Akçelik;
Oyuncular: Erkan Can, Güven Kıraç, Müfit Aytekin, Meray Ülgen, Settar Tanrıöğen, Murat Cekcir, Feridun Koç, Öznur Kula, Erdal Parmaksızoğlu, Erman Sabah, Duygu Şen.

*2008: 81. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Üç Maymun";
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan Sen: Ebru Ceylan, Ercan Kesal, Nuri Bilge Ceylan;
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki; Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar, Ercan Kesal, Cafer Köse,Gürkan Aydın.

*2009: 82. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı: "Güneşi Gördüm";
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Mahsun Kırmızıgül;
Görüntü Yönetmeni: Soykut Turan; Müzik: Mahsun Kırmızıgül, Yıldıray Gürgen, Tevfik Akbaşlı; Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Demet Evgar, Murat Ünalmış, Cemal Toktaş, Altan Erkekli.

*2010: 83. Oscar ödüllerine Türkiye'nin yolladığı Aday Adayı:
"Bal"
Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Semih Kaplanoğlu