emlaklik & sedatyucel

Pnömokok nedir,Nasıl bulaşır? Bebekleri Pnömokoktan nasıl koruyabiliriz?

Pnömokok nedir? Nerede bulunur? Nasıl Bulaşır? Pnömokok, bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanan ve menenjit, zatürre, kan iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara yol açan bir mikroptur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar, dünya üzerinde her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır. Pnömokoklar bebeklik ve çocukluk çağında burun, geniz ve boğazda yaygın olarak bulunurlar. Bebeklerin bağışıklık

Bu konu 2194 kez görüntülendi ve 4 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Pnömokok nedir,Nasıl bulaşır? Bebekleri Pnömokoktan nasıl koruyabiliriz?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2194 kez incelendi.


Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Folder Sticky New Pnömokok nedir,Nasıl bulaşır? Bebekleri Pnömokoktan nasıl koruyabiliriz?

  Pnömokok nedir? Nerede bulunur? Nasıl Bulaşır?

  Pnömokok, bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanan ve menenjit, zatürre, kan iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara yol açan bir mikroptur.

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar, dünya üzerinde her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır.

  Pnömokoklar bebeklik ve çocukluk çağında burun, geniz ve boğazda yaygın olarak bulunurlar. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediğinden, pnömokok hastalıklarına karşı daha savunmasızdırlar.

  Burun içinde ve boğaz bölgesinde pnömokok bulunan bebek ve çocuklar mikrobu diğer bireylere bulaştırabilirler. Bulaşma, öksürme veya hapşırma esnasında havaya yayılan damlacıkların solunması, yıkanmamış ellerin ağız ve burun bölgesi ile teması veya yakın temas yoluyla olur.

  Pnömokok özellikle çocukların toplu halde bulunduğu kreş ve anaokulu gibi yerlerde çok hızla yayıldığından, kreşe giden çocuklarda pnömokok taşıma oranları ve buna bağlı hastalıkların görülme sıklığı daha yüksektir.

  Pnömokok hastalıkları nasıl teşhis ve tedavi edilir?

  Pnömokok hastalıklarının teşhisi için röntgen, kan testleri ve bazen de Lumbar Ponksiyon(bel bölgesinden su alma) işlemine gerek duyulabilir.

  Pnömokok hastalıklarının tedavisinde genel olarak antibiyotikler kullanılmaktadır. Ne yazık ki, pnömokoklar her geçen gün antibiyotiklere karşı daha fazla direnç kazandığından, pnömokok hastalıklarının tedavisi giderek zorlaşmakta ve tedavi başarısı düşmektedir. Pnömokok hastalıklarından korunmanın en etkili yollarından biri ise aşılamadır. Çocukları hastalıklara karşı aşı ile koruyarak sık antibiyotik kullanımının azaltılması, mikropların antibiyotiklere karşı direncini de düşürebilmektedir. Konjuge pnömokok (zatürre) aşısı, 2008 yılı Mayıs ayı itibarıyle ülkemizde Sağlık Bakanlığı aşı takvimi kapsamında ücretsiz olarak uygulanmaya başlanmıştır.

  Bebekleri korumada anne sütü ve aşı en etkili yöntem!

  Hastalıktan korunma yolları arasında anne sütü, hijyen ve temizlik ile aşının önemi büyük yer tutuyor.Anne sütü bebeği hemen hemen bütün hastalıklara karşı koruyor. Anne sütü, annenin geçirdiği hastalıklarla ilgili bağışıklığın bebeğe geçmesini sağlıyor. Ayrıca bebeğin savunma sistemini geliştiriyor. Bu durum, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini, hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü pnömokok hastalıklarından korunmada en etkili yöntemlerden biri olarak aşılamayı öneriyor.En büyük risk altındaki 2 yaş altı bebeklere de uygulanabilen konjuge pnömokok aşısı pnömokoklara karşı uzun süreli koruma sağlıyor.Pnömokokların her geçen gün antibiyotiklere karşı direnç kazanması bu hastalıkların tedavisini zorlaştırıyor, bu da bebekleri pnömokok hastalıklarından korumada aşı yaptırmanın ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor.Bebeğin 2. ayından itibaren kullanılabilen konjüge pnömokok aşısıyla ilgili detaylı bilgi almak için anne babaların hekimlerine başvurmaları tavsiye ediliyor.

  Konjuge pnömokok (zatürre) aşısını Sağlık Bakanlığı aşı takvimi çerçevesinde hangi
  bebekler ücretsiz yaptırabilir?


  Mayıs 2008 tarihinden itibaren doğan tüm bebekler, 2., 4., 6. ve 12. aylarında konjuge pnömokok aşısını ücretsiz yaptırabilir.

  Sağlık Bakanlığı aşı takvimine yeni eklenen konjuge pnömokok (zatürre) aşısını bebeğime nerede yaptırabilirim?

  Sağlık Bakanlığı aşı takvimindeki tüm aşılar gibi konjuge pnömokok aşısı da Sağlık Ocağı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri’nde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

  Daha detaylı bilgi için :: Pnomokok.com :: Pnömokok Hastalıklarından Nasıl Korunabileceğinizi Biliyor Musunuz? sitesini ziyaret edebilir ve hekiminize danışabilirsiniz.

  Şahsi Görüşüm;

  Unutmayalım!Bebekler geleceğimiz,sağlıklı bir çocukluk çağı,sağlıklı yetişkinler demektir,onları savunmasız ve sağlıksız bırakmayalım.Tüm anne babalar bu konuda duyarlılık göstersinler lütfen,sağlıklı bir ömür geçirmenizi dilerim.


 2. #2

  Standart

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

 3. #3

  Standart

  bilgi için teşekkürler

 4. #4

  Standart

  Bebeklerimiz herşeyimiz bizim,ben tşk ederim paylaşım fırsatı verildiği için

 5. #5

  Standart

  tesekkürler bilgi icin

Benzer Konular

 1. Torrent Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Nasıl İndirilir ? Resimli Anlatım
  Konu Sahibi jrdn23 Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 03.Kasım.2013, 09:32
 2. DVD Nasıl Riplenir? DVDRip Nasıl Yapılır? DVD Nasıl Divx e Çevrilir (Resimli anlatım)
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum Resimli & Videolu Program ve Donanım Anlatımları
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 17.Kasım.2010, 23:36
 3. Paypal Nedir ? | Nasıl Kullanılır ? | Nasıl Kayıt Olunur ?
  Konu Sahibi Mysterio Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Ekim.2010, 18:52
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Nisan.2009, 17:48