emlaklik & sedatyucel

Sucicegi Buyuk Tehlike Tasıyor

Çocukların korukulu rüyası olan su çiçeği, hem bulaşıcı hem de çok tehlikeli. Önlem alınmaması halinde ciddi problemler çıkaran hastalığın, tek çeresi var! En yaygın çocuk hastalıklarından biri olan "Suçiçeği" hem çok bulaşıcı, hem de tedavisi yok. Önlem alınmadığında ciddi komplikasyonlara yol açabilen hastalıktan korunmanın yolu ise aşıdan geçiyor. "Varicella zoster" adlı virüsün neden olduğu suçiçeği, temasa gerek kalmadan, yalnızca aynı ortama girmekle bulaşabiliyor.

Bu konu 768 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Sucicegi Buyuk Tehlike Tasıyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 768 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Exclamation Sucicegi Buyuk Tehlike Tasıyor

  Çocukların korukulu rüyası olan su çiçeği, hem bulaşıcı hem de çok tehlikeli. Önlem alınmaması halinde ciddi problemler çıkaran hastalığın, tek çeresi var!  En yaygın çocuk hastalıklarından biri olan "Suçiçeği" hem çok bulaşıcı, hem de tedavisi yok. Önlem alınmadığında ciddi komplikasyonlara yol açabilen hastalıktan korunmanın yolu ise aşıdan geçiyor.

  "Varicella zoster" adlı virüsün neden olduğu suçiçeği, temasa gerek kalmadan, yalnızca aynı ortama girmekle bulaşabiliyor. Havada 1-2 saat canlı kalabilen ve çok hızlı çoğalan virüs, özellikle çocukların topluca bulundukları okul, kreş gibi ortamlarda çok çabuk yayılıyor. Belirtilerin ortaya çıkmasından 2 gün öncesi ve 4-5 gün sonrasına kadar da bulaşmaya devam ediyor.

  Suçiçeği geçirmemiş ve suçiçeği aşısı olmamış herkesi tehdit eden varicella zoster virüsünün ısıya dayanıksız olması nedeniyle özellikle Mart-Nisan aylarında etkisini artıran suçiçeği, genellikle hafif seyreden bir hastalık olmasına karşın, cilt enfeksiyonlarından zatürreeye kadar pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabiliyor. Bulaşıcılığı çok yüksek olan suçiçeği nedeniyle her yıl 350 bin vakadan 1900'ü hastaneye yatışı gerektiriyor. İstatistikler, tamamen sağlıklı olan ve su çiçeğine yakalanan çocukların yüzde 5'inde orta kulak iltihabı gibi sorunlar geliştiğini gösteriyor.

  Spesifik bir tedavisi bulunmayan suçiçeğinden korunmanın etkili yolu su çiçeği aşısı olmaktan geçiyor. Uzmanlar, 1 yaşına gelmiş her çocuğun 1 doz suçiçeği aşısı ile korunmasını öneriyor. Hastalığı daha önce geçirmemiş ve aşı olmamış büyük çocuklar veya erişkinler de aşılanması gereken grupta yer alıyor. 12-13 yaş arası çocuklarda tek doz uygulanan suçiçeği aşısı yüzde 96 oranında koruyuculuk sağlıyor. 13 yaş ve daha üzerindeki çocuklarda ise 4-8 hafta ara ile iki doz halinde uygulama gerekiyor. Suçiçeği aşısı diğer aşılarla aynı zamanda uygulanabiliyor.

  Suçiçeği aşısı olması gerekenler şöyle sıralandı: "Suçiçeği hastalığını geçirmemiş olan, bir yaşını doldurmuş tüm çocuklar, kreş ve okula başlayacak olan çocuklar, bağışıklık kriterleri uygun akut lösemili bireyler, immün yetmezliği olanlar, kronik hastalığı bulunanlar, organ nakli planlanan hastalar, sağlık personeli, kreş ve okul personeli, çocukluk çağında aşılanmamış adolesan ve erişkinler, doğurgan yaşta olan ve gebe kalmayı planlayan anne adayları".

  Daha önce suçiçeği geçirmemiş ve aşılanmamış bir kişi su çiçeği geçiren bir hasta ile karşılaşırsa, karşılaşma sonrası ilk 72 saat içinde su çiçeği aşısı ile aşılanması durumunda hastalığın oluşması engellenebiliyor ya da ciddiyeti belirgin derecede azaltılabiliyor. Uzmanlar, bu koşullarda da suçiçeği aşısı uygulanmasını öneriyor.

  Snap bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Evet çok önemli bir konu aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler

Benzer Konular

 1. Sezaryenda büyük tehlike
  Konu Sahibi CaSh Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Haziran.2009, 18:20
 2. Bu kadar buyuk yilan olurmu yahuu
  Konu Sahibi mkmystery Forum Komik Videolar | Funny Videos
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 23.Nisan.2009, 17:04
 3. 3 liseliden 1'i tehlike altında
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Eylül.2008, 12:04
 4. 'Cep'teki büyük tehlike
  Konu Sahibi e.M.R.e Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2008, 13:32
 5. Omerta Gelmis Gecmis en buyuk ve en guzel mafya oyunu.
  Konu Sahibi ©ess Forum Oyun Crack | Serial | Patch | Yama | Hile
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mart.2008, 00:12