Yaz nedeniyle serinlemek için havuza akın eden vatandaşların dikkatli olmaları, temiz olmayan havuzların çok sayıda enfeksiyona sebep olabileceği bildirildi.
Uzmanlar yaz mevsiminin eğlence ve serinleme kaynağı olan havuzların, yeterli dikkat gösterilmezse göz sağlığı için tehlike oluşturabileceğini belirterek, "Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerektiğini belirtiyorlar.

Okulların tatile girmesiyle havuz sezonunun açıldığını, öğrenci ve velilerin serinlemek amacıyla havuzlara akın etmesinin beklendiğini ayynı anda çok sayıda kişinin kullanımına açık havuzların suyunun yeterince filtre edilmediği veya klorlanmadığında ciddi enfeksiyon kaynağı olabileceğini belirten uzmanlar havuzlardan kaynaklanan göz enfeksiyonlarının görülme nedenlerinin başında adenovirüslerin geldiğini söylüyorlar.

Bu virüslerin, bulundukları ortamda uzun süre canlı kalabilmeleri ve çok bulaşıcı olmaları nedeniyle hızla yayıldıklarını "Bu durumda en sık görülen şikayetler, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma, yanma-batma ve ışık hassasiyetinin olduğu belirtiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bir göz doktoruna başvurmanın gerektiğini. Hastalığın , başladıktan sonraki 10-12 gün çok bulaşıcı olduğu açıklamasını yapıyorlar.

Özellikle bu dönemde gözdeki akıntılar temizlenmeli, eller sık sık yıkanmalı, hastanın yüz havlusu ve şahsi eşyaları ayrılmalı, yayılmayı engellemek için kalabalık ortamlardan uzak durmalı, özellikle çocuklar kreş ya da yaz okullarına bir hafta süre ile gönderilmemeli, kontakt lens kullanılmamalıdır."

"Yüzücü gözlüğü kullanmak faydalıdır"

Havuzlardan göze gelebilecek zararların en aza indirilmesi için yüzücü gözlüğü kullanmanın faydalı olduğu vurgulayan uzmanlar , "Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerektiğini ''Kontakt lenslerle yüzülmemesi enfeksiyonlara karşı korur" uyarısında bulunuyor.

Havuzların dezenfeksiyonu için kullanılan klorun göz için tahriş edici bir madde olduğunu çok iyi klorlandığı bilinen havuzlarda, klorun göz kızarıklığı, şiddetli yanma ve batmaya neden olabildiği açıklamasını yapıyorlar.

Bu nedenle havuza girerken, hem klorun tahriş edici etkisinden hem de muhtemel enfeksiyon kaynaklarından korunmak için yüzücü gözlüğü kullanılmasının faydalı olacağı söyleniyor.CNNTürk