emlaklik & sedatyucel

Overclock Nedir? | Overclock Nasıl Yapılır? | Yararları Zararları

OVERCLOK (Hız Aşırtma) Hakkında herşey bu konuda... http://i1189.photobucket.com/albums/z433/kesinbak/CaSh/overclock.jpg Overclock Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri ve Getirileri Nelerdir? Tüm soruların cevapları yazımızda Bu konuda okuyacaklarınız:

Bu konu 6547 kez görüntülendi ve 23 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Overclock Nedir? | Overclock Nasıl Yapılır? | Yararları Zararları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6547 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Folder New Overclock Nedir? | Overclock Nasıl Yapılır? | Yararları Zararları

  OVERCLOK (Hız Aşırtma)
  Hakkında herşey bu konuda...  Overclock Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri ve Getirileri Nelerdir? Tüm soruların cevapları yazımızda

  Bu konuda okuyacaklarınız:


  • Overclock Nedir?
  • Overclock Ne İşe Yarar? Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Overclock Nasıl Yapılır?
  • Başarıya Doğru Adım Adım
  • Ekran Kartı'na Overclock  Overclock Nedir?


  Overclock, bir bileşenin kendisi için belirlenmiş saat frekansının üzerinde (over – clock) çalıştırılması anlamına gelir. Elektronikte kullanılan her çipin belirlenmiş bir saat frekansı vardır ve temel birimi ise Hertz'dir (Hz).

  Overclock yapmadan önce bilmeniz gereken bazı bilgisayar terimleri ise şunlardır :

  FSB (FrontSideBus): Ana kartınızdaki kuzey köprüsü ile işlemciniz arasındaki veri taşıma yoluna denir. Kuzey Köprüsü, RAM'ler, işlemci ve AGP slotu arasındaki iletişimi sağladığından dolayı FSB sürati bilgisayarın genel performansını yakından ilgilendirir.

  Kuzey Köprüsü: Ana kartınızın kalbi diye nitelendirilebilecek çiptir. Ana kartınızdaki AGP slotu , RAM'ler ile işlemci arasındaki iletişimi sağlayan çipe "Kuzey Köprüsü" adı verilir.

  Güney Köprüsü ise ana kartınızda PCI ve IDE denetleyicilerinin bağlı oldukları çipe denir.

  AGP: Açılımı "Accelerated Graphics Port" olan ve türkçe'de hızlandırılmış grafik portu anlamına gelen AGP, Ekran kartınız ile sisteminiz arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirime verilen isimdir. AGP'nin genelde 66MHz'lik bir saat frekansı vardır.

  PCI: Ekran kartı dışında kalan diğer genişleme kartları (ses kartı, tv kartı, ethernet kartı, scsi kartı) ve IDE aygıtları (sabit disk, optik okuyucu) ile sisteminiz arasındaki bağlantıyı oluşturan arabirime verilen addır. PCI hızı genelde 33MHz'dir.

  Bilmeniz gereken bazı Overclock terimleri ise şunlardır :

  İşlemci Çarpanı (Clock Ratio): İşlemcinin FSB hızının en yüksek kaç katı hızda çalışacağını belirleyen çarpana denir. Toplam işlemci hızı, FSB hızı ile bu çarpan değerinin çarpılması ile bulunur. Bilgisayar açılırken çarpan değeri "bios" tarafından işlemciden algılanır, bu sayede ana karta takılı olan işlemci tanımlanır.

  Her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızı çarpılınca işlemcinin asıl MHz'i bulunmuş olur. Örnek olarak P4 3.0 GHz için bu değer FSB 200x15 olduğundan 3000 MHz'dir.

  VCore: İşlemci çekirdek voltajıdır.

  VDimm: Bellek voltajıdır. RAM'leri yüksek hızlara çıkarmak veya daha düşük zamanlamalar ile kullanabilmek için bir miktar artırılır.

  VDD: Kuzey Köprüsü voltajıdır.

  AGP/PCI Bölenleri: AGP ve PCI saat frekansları gerçekte FSB hızına bağlıdır. Bu noktada devreye bölenler girer.

  Overclock Ne İşe Yarar? Nelere Dikkat Edilmeli?  Overclock, bir işlemciyi orijinal çalışma hızından daha yüksek hızlara ulaştırmaktır. Örneğin 1800MHz'lik bir işlemci hızını 1900 MHz'e çıkartırsanız, sisteminizde bir bozulma meydana gelmemiş ve BIOS ekranında bu değeri görüyorsanız başarmışınız demektir.

  Dikkat Etmeniz Gereken HususlarOverclock yapmak birçok riski de beraberinde getirir ve bu konuda size sisteminizle ilgili bir garanti veremeyiz ve yaptığınız modifiye işlemlerinden sonra ortaya çıkacak sorunlardan sorumlu tutulamayız. Overclock işlemi yapmak istiyorsanız bilinçli bir kullanıcı olmanız ve sisteminizin özelliklerini çok iyi biliyor olmanız gereklidir.

  Madem Bu Kadar Riskli O Zaman Neden Yapılıyor?
  Belki de bu soruya verilebilecek en kolay cevap, insanoğlunun ihtirası ve hep daha hızlı çalışma isteğidir. Belki bu kadar riske girdiğinizde sisteminizde gözle görülür bir performans artışı sağlanmayacak ancak bileceksiniz ki sisteminiz artık biraz daha hızlı çalışıyor.

  Overclock Nasıl Yapılır?

  resim

  Daha öncede belirttiğimiz gibi, kasanızın içindeki tüm parçaların özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekiyor ve daha önemlisi bu işlemi yapabilecek kadar donanımsal bir bilgisayar bilginiz olması gerekiyor. Overclock işlemi yapılacak olan bilgisayarın kasa ve işlemci fanların soğutma işlemi iyi yapıyor olması gereklidir. Şimdi CHIP test merkezi tarafından yapılan bir Overclock işlemini sizlerle paylaşalım.

  Overclock işlemi yapılan test bilgisayarının özellikleri şöyle :

  İşlemci : Intel Core2 Duo E4300 (2MB L2 Ön Bellek)
  Mainboard : Asus P5B-E Plus (i965p-Çipset)
  Ram : Corsair TWIN2X1024-6400C4 (DDR2-800, CL4)
  İşlemci Fanı : Arctic Cooling Freezer 7 Pro
  Grafik Kartı : MSI Radeon X1900XTX-VT2D512E

  İlk yapılması gereken FSB hızını 266 MHz olarak doğrulamaktır bu da FSB1066 demektir. Bu sizi %33'lük bir performans artışına, eğer biraz da şansınız varsa %50'lik bir artışa ulaştırabilir.

  Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Front Side Bus denilen (kısaca FSB), yani önyüz veri yolu diyebileceğimiz MHz cinsinden bir çalışma frekansı vardır ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı mevcuttur (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızını çarptığımızda işlemcinin asıl MHz'ini bulmuş oluruz. Core2 Duo E4300, 200 MHz'lik bir çalışma frekansına sahiptir. Dokuz adet çarpan kat sayısı bulunduğundan dolayı işlemci hızı standart olarak 1,8 GHz'tir.

  Başarıya Doğru Adım Adım  Adım 1

  İlk adımda Asus'un ana sayfasından "Asus Update V7.09.02" ile BIOS-update'ini başarıyla gerçekleştirmek gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Bios güncelleştirmesinin gerçekleştiğinizden, yeni Bios versiyon numarasını gördüğünüzden emin olun.

  Adım 2

  BIOS ayarlarına girin ve "Load Setup Defaults" ayarlarını onaylayıp board ayarlarınızı ilk anki haline döndürün ve yaptığınız işlemi kaydedin.

  Adım 3

  BIOS ayarlarında "Advanced" seçeneğine gidin ve bu menü altında "JumperFree Configuration" a ulaştıktan sonra "AI Tuning" seçeneğini "Manual" yapın. Hemen ikinci sıradaki "CPU Frequency" değerini 266 MHz'ye çekin.

  Adım 4

  "DRAM Frequency" değerini "DDR2-800 MHz" e ya da en yüksek çalışma değerine getirin.

  Adım 5

  BIOS-Setup'ta ki işiniz bu kadar. Tüm değişikleri "Exit & Save Changes" seçeneği ile kaydedip Setup'tan çıkın. Eğer bilgisayarınız açılırken Boot ekranında, BIOS'unuz 2,4 GHz'I gösteriyorsa başardınız demektir.

  Adım 6

  Windows'u açınız.Yaptığınız bu overclock işlemin sonuçlarını görebilmeniz için CPU-Z programının en güncel versiyonunu kurun ve işlemci bilgilerinizi inceleyin.

  Adım 7

  Şimdi yapmanız gereken bilgisayarınızda yaptığınız performans kazanımını test etmek. PCMark05 ve 3DMark06 test yazılımları ile sisteminizin özelliklerini ölçün ve test edin. Mainboard'la birlikte gelen Destek CD'nizdeki PC Probe II programını kullanarak işlemcinizin sıcaklık değerlerini ve çalışma frekanslarını inceleyin. İşlemci sıcaklığınız yaptığınız işlemler sonucu 70C ve üzerindeyse sisteminiz zarar görebilir demektir, en kısa zaman zarfında ilk ayarlarınıza geri dönmelisiniz. Ancak sıcaklık bu değerin altında çıkarsa sistem hızı başarıyla artırılmış anlamına gelir.

  Ekran Kartı'na Overclock  Daha Performanslı bir ekran kartınız olsun ister misiniz? Bir de oyun tutkunuysanız zaten kendinize iyi bir ekran kartı seçmiş olmalısınız ama bu da size yetmiyorsa performansı biraz daha artırma şansız var. Ekran kartınızın performansını artırmak için Overclock nasıl yapılır? Ekran kartları, işlemcilerden farklı olarak Windows üzerinde Overclock yapılır. Donanımıza uygun bir hız aşırtma programını bilgisayarınıza yüklediğinizde birkaç tıklamayla yüksek performans elde edebilirsiniz.

  Kartınızın çipsetine göre (ATI veya Nvidia) çeşitli programlar yardımıyla hiç donanıma bulaşmadan overclock yapmak mümkündür. ATI çipsetli ekran kartları için tasarlanan ancak birçok Nvidia çipsetli ekran kartında da kullanılabilen ATI-Tool programı fazlasıyla işinizi görebilir; masa üstünüzde ve özellikle 3D oyunlarda gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz. İndireceğiniz program oldukça basit bir kullanıma sahip. Overclock işlemi yapılacak ekran kartının üzerinde mutlaka fan bulunması gerekir, çünkü hız artışı aynı zamanda sıcaklık artışı demektir.

  ATI-Tool'u indirin

  Ekran Kartlarında Overclock İşlemi Yapan Diğer Programlar

  ASUS SmartDoctor

  Asus tarafından, Asus grafik kartları için geliştirilen SmartDoctor programı ile grafik kartınızın AGP Power Level Monitoring, Overheated protection, Smartcooling technology, Manual Overclocking, Fan RPM Monitoring gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

  SmartDoctor'u İndirin

  RivaTuner
  ATI ve NVIDIA işlemcili ekran kartlarına ince ayar ve overclock için kullanabileceğiniz bir başka programdır.

  Riva Tuner'i İndirin

  PowerStrip

  Ekran kartlarına overclock ve ince ayar yapmak için oldukça başarılı bir program olan PowerStrip, Windows 95'ten XP x64-bit edition'a kadar tüm işletim sistemlerine kurulabiliyor ve ATI X850 ve NVidia çipsetli ekran kartlarına uygulanabiliyor.

  PowerStrip'i İndirin


  Overclock'ta Kullanılan Yardımcı Soğutucular

  THERMALTAKE CL-C0034 Extreme Spirit II Kuzey Köprüsü Soğutucusu

  a

  Heatsink Dimension 48x40x70 mm
  Fan Dimension : 40x40x10 mm
  Rated Voltage : 12V
  Started Voltage : 7V
  Rated Current : 0.1A
  Power Input : 1.20W
  Fan Speed : 4500±10% RPM
  Max. Air Flow : 3.47 CFM
  Max. Air Pressure: 1.61mmH2O
  Noise : 19dBA
  Life Expectation : 30,000 Hours
  Connector : 3 Pin
  Weight: 169 g


  THERMALTAKE TMG I2 Intel LGA775 CPU Soğutucusu CL-P0372  Compatibility
  Intel CoreTM 2 Extreme (Socket LGA775)
  Intel CoreTM 2 Duo (Socket LGA775)
  Intel Pentium D (Socket LGA775)
  Intel Pentium 4 (Socket LGA775)
  Intel Celeron D (Socket LGA775)
  Dimension
  115(L) x 102(W) x 103(H)mm
  Heatsink Material
  Copper Base / Aluminum Fin
  Heatpipe
  ø6mm x 4
  Fan Dimension
  92(L) x 92(W) x 32(H)mm
  Rated Voltage
  12 V
  Fan Speed
  300~2500RPM(PWM)
  Max. Air Flow
  35.14 CFM
  Noise Level
  16 dBA
  Life Expectation
  50,000 Hours
  Connector
  4-Pin PWM function
  Weight
  385g


  ARCTIC SILVER 5 Termal Macun  İşte Overclock Tutkunlarının vazgeçemediği Arctic Silver ürünü...

  Özellikler:

  %99.9 Saf Gümüş içerir.
  Arctic Silver 5 içeriğindeki partikül yapısı ve yüzeyi tamamen kaplayıp hiç boşluk bırakmayan yapısı ile dikkaet çekmektedir.
  Yüksek Yoğunluk
  Arctic Silver 5 %88 termal kondaktiv içerir Mikronize edilmiş gümüşe ek olarak, Arctic Silver 5 aynı zamanda sub-micron zinc oksit yani alüminyum oksit ve boron nitrit partikülleri içerir. Termal açıdan yapılandırılmış bu partiküller soğutma perfomansına inanılmaz derecede katkıda bulunur.
  Teknik özellikler
  Termal Kondans
  >350,000W/m2 °C (0.001 inch layer)
  Termal Rezistans
  <0.0045°C-in2/Watt (0.001 inch layer)
  Ortalama Partikül Boyutu:
  <0.49 microns <0.000020 inch
  Isı Limiti:
  Dayanabileceği en son nokta: ?50°C ve >180°C arası Uzun Ömürlü: ?50°C ve 130°C arası
  Performans:
  Normal şartlar altında 3 ile 12 derece arası işlemci ısısında kesin düşüş
  Kullanım Sayısı:
  3.5 gramlık modeli yaklaşık 15-20 kez kullanılabilir.
  Önemli Uyarı ve hatırlatma
  İçerdiği partikül ve bileşenlerin etkisini tam olarak göstermesi 200 saatlik bir sürenin sonunda gerçekleşir.
  Uyarı:
  Arctic Silver 5, eski tip Xeon Server işlemcilerin geniş karesel yüzeylerinde termal pad ya da sıkıştırıcı başka bir termal macun olmadan kullanılmasını arada boşluk kalabileceğinden dolayı tavsiye etmez. Yeni tip Xeon server işlemcilerde rahatlıkla kullanılabilir.

  THERMALTAKE LGA775-AM2 CPU Su Bloğu CL-W0092D  P/N
  CL-W0092D
  Uyumluluk
  Intel LGA775 AMD K8/AM2 CPU
  Ölçüler
  106 mm(L) X 82 mm(W) X 70 mm(H)
  soğutucu Bakır taban akralik gövde bakır yaprak ve bakır heatpipes
  Bağlantı konnektörü 6.4mm ID (1/4”) borusu
  9.5mm ID (3/8”) borusu
  Ağırlık
  557 gr
  Mavi led


  THERMALTAKE I-Cage A2309 HDD Yuva ve Soğutucusu  3 adet 5.25" yuvayı 3 adet 3.5" harddisk yuvasına dönüştürür

  Montajı ve kullanması kolay
  120x120x25 mm fan, 1300 Rpm’de 17dBA ses
  Mavi LED fan
  3 x 3.5 HDD modülü 12cm mavi LED fan ile soğutulur
  Düşük ses
  Renk Gümüş & Şeffaf mavi LED fan
  Net Ağırlık 450 gr
  Boyutlar 125x 145 x 155 mm
  Uygulama 5.25 Sürücü yuvası
  Malzeme Aluminyum
  Özellikler 3 adet 5.25" yuvayı 3 adet 3.5" harddisk yuvasına dönüştürür
  Montajı ve kullanması kolay
  120x120x25 mm fan, 1300 Rpm’de 17dBA ses
  Mavi LED fan
  3 x 3.5 HDD modülü 12cm mavi LED fan ile soğutulur
  Düşük ses


  ARCTIC COOLING VGA Cooler Accelero S1 Rev.2 Ekran Kartı Soğutucu  Uyumlu modeller
  ATI:
  Radeon HD 4850/4870, Radeon HD 38xx serileri, 36xx serileri, 2600, 2400, X1950, X1900, X1800, X1650, X1600, X1550, X1300 serisi
  nVIDIA:
  GeForce 9600 GT, 8800GTS(G92), 8800GT, 8600, 8500, 8400, 7950GT, 7900, 7800, 7600, 7300, 6800, 6600 serisi (7X00 GS AGP hariç)
  * Teknik Özellikler
  Yüzey: 138(L) x 215(W) x 33(H) mm
  Isı Boruları: 6 mm x 4
  Ağırlık : 268 g
  Aksesuarlar : 2 Voltaj Regülatörlü Isı Dağıtıcı
  8 Adet Ram Soğutucu
  - Bol Ödüllü Ati 4850-4870 de dâhil olmak üzere çok uyumlu özel soğutucu
  Accelero S1 Rev. 2 Ati Radeon 4850-4870 Radeon HD 3870, 3850 , GeForce 8800GTS (G92) and 8800GT gibi birçok modele tam uyumludur.
  NOT: HD4850-70 Ekran kartları için içerisinden çıkan Mosfet soğutucu uyumlu değildir. Eğer soğutucunuzu bu kartlarda kullanmak için alacaksanız. Sipariş notunuzda bunu belirtip 4 adet ramsink istemeyi unutmayın
  - Accelero S1 Rev. 2 Fire Ball aracılığı ile en son sürümle sizlere sunuluyor. En son sürümde kutu içeriğinde özel çok yönlü adaptörü sayesinde soğutucu pazardaki birçok karta sorunsuz şekilde uyumlu olurken Önceden Fabrika çıkışlı sürülü gelen dünyanın en iyi macunlaından birisi olan Arctic Cooling MX 2 perfomansınızı arttıracak. Sonuç olarak sürekli ekran kartı değiştiren ya da değiştirmeyi planlayan bir oyuncuysanız accelero tam size göre bir çözüm olacak.
  - Oyuncular ve ekran kartında tamamiyle sessizlik arayanlar için biçilmiş kaftan olan bu soğutucu, 4 bakır ısı borusu ve bu ısı borularını destekleyen çok kanatlı alüminyum ısı dağıtıcı uzun yüzeyi sayesinde stok fanınızın yaptığı işten fazlasını fansız sunarken, birçok opsiyon ile de birçok fan seçeneğini destekler. Bu sayede overclockda yenilmez olursunuz.
  * Sessiz Soğutma 0 ses
  * 4 Bakır Isı Borusu
  * Voltaj Regülatör Soğutucusu
  * Bellek Soğutucusu
  * Yüksek verimlilik
  * Ultra Hafif
  * 6 Yıl Garanti
  - Sıcak hava tahliyesi:
  - Alüminyum kanatçıklar sıcak havayı doğrudan tahliye edecek biçimde dizayn edilmiştir:
  - 4 Isı Borusu direkt GPU üzerinden geçerek ısıyı 32 Alüminyum kanatçık sayesinde üst düzey bir tahliye sonucu hızlıca soğutur. Bununlada yetinmeyen Arctic Cooling kutu içeriğine Voltaj Regülatör soğutucusu ve Ram Soğutucusu ilâve ederek overclock perfomansınızı tamamlıyor.
  * Asla Sesi Düşünmeyin
  Artık fan sesini düşünmenize gerek yok. Sıfır ses düzeyi ile size sessizliği vaad ederken eğer aradığınız aynı zaman da overclock ise o zaman ekstra satın alabileceğiniz Turo Modüller sayesinde popüler ekran kartlarınızı şahlandırın!


 2. #2

  Standart

  paylaşım için saol sedat

 3. #3

  Standart

  ty hemen uygulayacağım

 4. #4

  Standart  bişi olursa müessese sorumlu değildir
  ama bişi olmaz sanmam:P


 5. #5

  Standart

  eline sağlık cash

 6. #6

 7. #7

  Genel Yönetici

  Standart

  SıZ DENEDığıNıZDE Bışı OLDUMU DENESEK Bışı OLURMU GöZüNüZü SEWEYıM CNM BıLGıSAYARıMA Bışı OLMASıNı ışTEMEM

 8. #8

  Standart

  eline saglık çok yararlı bir çalışma.

 9. #9

  Standart

  ellerine sağlık.

 10. #10

  Standart  bu Overclock işlemini yaparken dikkatli olun problemçıkma ihtimali %50 dir herkesin bilgisineBenzer Konular

 1. Cevap: 7
  Son Mesaj : 13.Mart.2012, 22:23
 2. Raid Nedir ? Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım | Makale
  Konu Sahibi TooL Forum Resimli & Videolu Program ve Donanım Anlatımları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 25.Nisan.2010, 19:12
 3. Fdisk Nedir ? Nasıl Yapılır ?
  Konu Sahibi yahya_kemal Forum Resimli & Videolu Program ve Donanım Anlatımları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Ocak.2010, 04:05
 4. Overclock Rekoru Kırıldı
  Konu Sahibi YouAndMe Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2008, 15:18
 5. Klonlama Nedir, Nasıl Yapılır?
  Konu Sahibi Derya Forum Fen Bilimleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Nisan.2008, 08:35