emlaklik & sedatyucel

DOSTLUK (Düz Yazı) Cicero (alıntıdır)

DOSTLUK "İnsan yalnız yaşamak için yaratılmamıştır. Doğa madem ki birlikteliği önermiş, dolayısıyla uyuşmayı ve bunu geliştirip dost olmayı da önermiş oluyor." "Aptallar ve içinde sevgi duymayanlar dostluk kuramazlar. Çünkü dostluk birliktelikle sürer, sevgi ile yeşerir, emekle meyve verir." "İnsanlar arasında yakınlık ve sevgi olursa anlaşabilirler ve bundan dostluk doğar." "Dostluk ancak iyi ve erdemli insanlar arasında gerçekleşebilir. Yani, aralarında uyum olan insanların

Bu konu 2867 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: DOSTLUK (Düz Yazı) Cicero (alıntıdır)

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2867 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Folder Hot DOSTLUK (Düz Yazı) Cicero (alıntıdır)

  DOSTLUK


  "İnsan yalnız yaşamak için yaratılmamıştır. Doğa madem ki birlikteliği önermiş, dolayısıyla uyuşmayı ve bunu geliştirip dost olmayı da önermiş oluyor."

  "Aptallar ve içinde sevgi duymayanlar dostluk kuramazlar. Çünkü dostluk birliktelikle sürer, sevgi ile yeşerir, emekle meyve verir."

  "İnsanlar arasında yakınlık ve sevgi olursa anlaşabilirler ve bundan dostluk doğar."

  "Dostluk ancak iyi ve erdemli insanlar arasında gerçekleşebilir. Yani, aralarında uyum olan insanların birlikteliklerinden dostluk doğar. Bu nedenledir ki birliktelikler dostlukla devam eder. Erdemli kişilerin birliktelikleri, süreklilik kazanır."

  "Düşüncelerinde, beğenilerinde, yaşayışlarında benzerlik bulunanlar beraberliklerini sürekli sürdürdüklerinde bu ilişki dostluğa ulaşır; tersi ise çatışmaya. Dostlukla beraberlik ayrılmaz bir bütündür. Bedenen birliktelik yaşanmasa bile gönülde, yürekte birliktelik sürer.

  "Dostluk insana erdem kazandırır. Bir başka deyim ile; erdem, dostluğun oluşmasının yardımcısıdır. Erdem, tek yaşayan insan için değil, toplum halinde yaşayan insanlar içindir. Erdemliliğimizin varlığı, ancak birlikte olduklarınızın kabulü ile gerçeklik kazanır."

  "Erdem olmadan, dostluğun hiçbir türü olmaz. Dostluğu hem doğuran hem sürdüren erdemdir. Erdemden daha çok sevilebilecek hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey onun kadar kendine sevgiyi çekmez."

  "Dostluktan gelen sevecenliği, doğanın yarattığını anlamak güç değil."

  "Dürüstlüğü arayanlar, sevmeye başladıkları insanın yakınlığından ve yaradılışından yararlanmak için biribirlerine bağlanırlar, yaklaşırlar ve birliktelik yaşarlar."

  "Dostlar istedikleri sevgide eş olurlar. Bu şekilde eş olmak ise hakka erişmektir."

  "Sevgi ile yüklü dostlar isterler ki, aralarında yardım istemekten çok yardım etmeye hazır olsunlar. Böylece yaşamlarına onur kazandırırlar."

  "Yaradılışımız değişmeyeceği için gerçek dostluk ölümsüz olur. İnanıyorum ki dostluğun kökeni budur."

  "Dostlukta hiçbir şey yapmacık değildir, her şey gerçektir ve içten gelir. Bu yüzden sanırım dostluğu gereksinim değil, doğa yaratır."

  "Dostluklar, çıkar kaygısı ile kurulmaz. Başkalarını minnet altına sokmak için iyilik sever ve eli açık olunmaz. Bu nedenle de dostluk, bir ödül almak kaygısı ile değil, bütün kazancı o sevgide olduğu için aranmalıdır."

  "Dostluğun güçsüzlükten, herkesin kendisinde olmayan bir başkasından elde etmek istediğinden doğduğunu söyleyenler, dostluğu gereksinim ve zorunluluktan doğmuş saymakla, ona çok aşağı ve hiç de soylu olmayan bir doğuş vermiş olurlar."

  "Bir insanın kendine güveni ne kadar tamsa, bir insan hiçbir şeye gereksinim duymayacak, her şeyin yalnızca kendisinde bulunduğuna inanacak erdem ve bilgeliğine sahipse, o denli dost edinir ve dostunun yakınlığını kazanır."

  "Kadınlar erkeklerden, yoksullar zenginlerden, mutsuzlar mutlu sayılanlardan çok, dostluğun desteğini ararlar. Tersi dostluğu yaşamdan ayırmış olur. Buysa güneşi dünyadan ayırmaya benzer."

  "Dostların ahlâkı temiz olmalı. Aralarında her konuda, düşünüşlerinde, isteklerinde, ayrımsız, tam bir anlaşma olmalı. İnsana sevgi kazandıran erdemden ayrılmamalı. İnsanların dostluğa elverişli olup olmadıklarına bir karar vermek için görünür belirtileri yoktur. Onun için sağlam, değişmeyen, hep aynı kararda olan dostlar seçelim. Bunun için de öncelikle dostluğa girişim gerekir."


  Cicero(alıntı)

  Black bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  bunlar çok güzel sözler BeBeGiM bizlerle paylaştığın için sağol

 3. #3

  Standart

  Teşekkürler BebEgim Abi SAolasıN

 4. #4

  Standart

  Çok güzel bir yazı teşekkür ederim

  "Aptallar ve içinde sevgi duymayanlar dostluk kuramazlar. Çünkü dostluk birliktelikle sürer, sevgi ile yeşerir, emekle meyve verir."

  "Dostluk ancak iyi ve erdemli insanlar arasında gerçekleşebilir. Yani, aralarında uyum olan insanların birlikteliklerinden dostluk doğar. Bu nedenledir ki birliktelikler dostlukla devam eder. Erdemli kişilerin birliktelikleri, süreklilik kazanır."

Benzer Konular

 1. Domuz Gribi Hakkında | Alıntıdır
  Konu Sahibi mtilhan Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Aralık.2009, 17:12
 2. Nereye Gidiyoruz (Alıntıdır.... Mailime gelen bi konu lütfen tartışalım
  Konu Sahibi kartal1596 Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Mayıs.2008, 11:25
 3. Marcus Tulius CICERO
  Konu Sahibi Derya Forum Felsefe Grubu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Ocak.2008, 01:47
 4. DoSTLuK
  Konu Sahibi Black Forum Hikayeler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 29.Aralık.2007, 11:47
 5. GÖZ ALDATMASI..."alıntıdır"
  Konu Sahibi ALBEYAZ Forum Resimler
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Aralık.2006, 20:34