emlaklik & sedatyucel

İlginç Sorulara Bilimsel Cevaplar

http://image.haber7.com/haber/53913.jpg Uçaklar yüksek irtifada arkalarında neden beyaz iz bırakır? Toprak solucanı ikiye bölündüğünde yaşamaya nasıl devam ediyor? Sıfır, tek sayı mıdır yoksa çift sayı mıdır?Lotoda tek kupon ile 6 bilme olasılığı nedir? Ve diğerleri… Yaşadığımız evren sırlarla dolu ve her geçen gün bunlardan birine şahit oluyoruz. Yada zaten varlığından haberdar olduğumuz bir olayın ‘nasıl ve neden’ini sorgulamaya başlıyoruz. Örneğin “Lotoda tek kupon ile 6 bilme

Bu konu 1249 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: İlginç Sorulara Bilimsel Cevaplar

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1249 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Lightbulb İlginç Sorulara Bilimsel Cevaplar
  Uçaklar yüksek irtifada arkalarında neden beyaz iz bırakır? Toprak solucanı ikiye bölündüğünde yaşamaya nasıl devam ediyor? Sıfır, tek sayı mıdır yoksa çift sayı mıdır?Lotoda tek kupon ile 6 bilme olasılığı nedir? Ve diğerleri…


  Yaşadığımız evren sırlarla dolu ve her geçen gün bunlardan birine şahit oluyoruz. Yada zaten varlığından haberdar olduğumuz bir olayın ‘nasıl ve neden’ini sorgulamaya başlıyoruz. Örneğin “Lotoda tek kupon ile 6 bilme olasılığı nedir?

  Rüyada gördüklerimiz yatmadan önce düşündüklerimiz ile bağlantılı mıdır?

  Rüyalara dair bugüne dek psikoloji literatüründe pek çok kuram süregelmiş.
  A) Psikodinamik görüşün babası Freud rüyaların, bilinçaltımızdaki düşünce, his ve isteklerin su yüzüne çıkabildiği bir pencere olduklarını düşünüyor. Çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçaltımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsel arzularla öfke barındıran bu his ve isteklerle rüyalarımız yoluyla yüzleşebiliyoruz. Freud rüyaları ikiye ayırıyor:
  1.) Gizil anlamlı rüyalar: Bu rüyalar sembolik anlamlar taşıyor ki Freud’a göre psikolojik yorumların bu rüyalar üzerinden yapılması gerekiyor.
  2.) Görünür içerikli rüyalar: Bu rüyalarsa günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz rüyaları oluşturuyor.

  B) Bilişsel görüşse, rüyaların uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Diğer bir deyişle, rüyaların yalnızca bir düşünce biçimi olduğunu savunuyor. Öyle ki, rüyaların bazen gün içinde çözümünü bulamadığımız kimi soru ve sorunlara çözümler üretebileceğimiz dönemler olduğunu öne sürüyor.
  Kuramlar elbette ki bu ikisiyle sınırlı değil. Ancak sorunuzun yanıtına eğilen iki ana kuram psikodinamik ve bilişsel kuramlar. Haliyle, Psikodinamik yaklaşıma göre yatmadan önce düşündüklerimiz, günlük hayat sırasında aklımızı kurcalayan sorun ya da olaylar gördüğümüz rüyaların yalnızca bir kısmını açıklıyor. Kimi rüyalarımızsa daha kapalı ve sembolik anlamlar içeriyor. Bilişsel görüşe göreyse bu düşünceler rüyaların hemen hemen tümünü açıklamakta yeterli.
  İnci Ayhan


  Uçaklar yüksek irtifada arkalarında neden beyaz iz bırakır?

  Uçakların egzosundan çıkan yakıt artığı gazların yanısıra bir miktar su buharı da bulunur. Su buharı yüksek irtifalardaki soğukta yoğuşarak buz kristallerine dönüşür. Yüksekten uçan uçakların arkalarında bıraktıkları beyaz izler, bu kristallerden oluşur.

  Raşit Gürdilek


  Toprak solucanı ikiye bölündüğünde yaşamaya nasıl devam ediyor?
  Bu olayın adı rejenerasyon, yani dokuların kendi kendini yeniden oluşturarak tamamlaması. Sanıldığının aksine, bir toprak solucanı ortadan ikiye bölündüğünde iki solucan halinde yaşamaya devam etmiyor. Örneğin bir kuş tarafından kuyruk bölgesi kopartılan toprak solucanı, kuyruk bölümünü yeniden geliştiriyor. Ancak, kopan kuyruk bölümü yeni bir solucan olarak gelişmiyor.
  Deniz Candaş
  Pİ sayısı adını nereden alır?
  Pi sayısı, adını çevre uzunluğu demek olan “perifer” sözcüğünün başharfi olan p harfinin, Yunan alfabesindeki sembolüdür.

  Nermin Arık
  Lotoda tek kupon ile 6 bilme olasılığı nedir?
  Lotoda altı bilme olasılığı 49×48x47×46x45×44 ‘te birdir.
  Muammer Abalı

  İki kişi sayısal loto oynuyorlar. Birinci kişi hep aynı rakamlarla;ikinci kişi ise hep rakamlarını değiştirerek oynuyor. Bu iki kişinin kazanma oranları aynı mıdır yoksa farklı mıdır?
  İki kişinin de kazanma olasılığı aynıdır. Çünkü sayısal loto da her hafta diğer haftalardan bağımsız olaydır. Ayrıca bu hafta çıkacak 6 sayı grubu geçen haftaki ile aynı olabilir ya da tamamen farklı bir grup olabilir. Görünüşte bize gecen haftakinin aynısı gelmesi daha zor gibi görünse de bu bir yanılgıdır. Bu hafta hepsinin olasılığı da aynı ve 0,000000071551123 tür, hiçbir altılı grubunun(devamlı oynanması gibi) bir ayrıcalığı yoktur.
  Nilüfer Karadağ

  Elektrikte neden bakır tel kullanıyoruz, altın tel kullansak ne olur?
  Bir kere üretilen gücün birim maliyeti ve dolayısıyla aylık elektrik faturanız çok daha yüksek olur. Bakırın kullanılması icin bir baska pratik neden: Altın yerkabuğunda çok daha ender bulunan bir metal. Bir yerde, tüm dünyada çıkartılmış ve rafine edilmiş altın stokunun 400-500 ton civarında olduğunu okumuştum. Elektrik santrallerinde üretilen gücü evlerimize, işyerlerimize ulaştıran şebekede kullanılan bakır tellerin uzunlugunun yalnızca ulkemizde on binlerce kilometre oldugunu dusunursek, bu stokun ne kadar yetersiz kalacağı açık.
  Raşit Gürdilek

  Kaynak suların yeryüzüne çıktığında neden berrak olduğunu merak ediyorum?
  Bildiğiniz gibi, kaynak suları yerüstü sularının (yağmur kar vb) yeraltına sızmasıyla oluşur. Bu sular yeraltındaki kayaçlar içinde akarken özellikle kil mineralleri tarafından temizlenir (doğal yoldan filtre edilir. Bilirsiniz eskiden kimyasal temizleyiciler yokken lekeler kille çıkarılırdı (lekeci kili).
  Doç.Dr.F. Sancar Ozaner
  Sıfır, tek sayı mıdır yoksa çift sayı mıdır?

  Bu soruya cevap vermeden önce tek ve çift sayı kavramı üzerinde durmamız gerekiyor. Matematikte kavramlar söz konusu olduğunda tahmin edebileceğinizden daha fazla farklı fikirle karşılaşırsınız. Ancak bu tek ve çift sayı konusunda matematikçilerin büyük bir kesiminin ortak bir kararı olduğunu görebiliriz. Tanım şu şekilde yapılmıştır: İki ile bölündüğünde sıfır kalanını veren sayılara çift sayılar, bir kalanını veren sayılara da tek sayılar denir. Bu tanıma göre iki ile bölündüğünde sıfır kalanını veren sıfır sayısı bir çift sayıdır.

  Raşit Gürdilek
  Kaynak TÜBİTAKHazırlayan: Faik Almendi


 2. #2

  Standart

  saol sedat abi bizi aydınlattıgın için

 3. #3

  Standart

  güzel bilgiler teşekkürler cash

 4. #4

  Standart

  Bilgilerrrrrrrrrr içinn thanks CaSh

Benzer Konular

 1. İlginç reklamlar- İlginç icatlar :))
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum Resimler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 29.Kasım.2010, 12:17
 2. Uykuyla İlgili Bilimsel Gerçek
  Konu Sahibi schizoprenic Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ocak.2010, 12:59
 3. Zayıflamanın Bilimsel Yolu
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2008, 17:57
 4. Öğrencilerden 'Bilimsel' protesto
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Nisan.2008, 00:31