Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Şatırlar köyünde, toplam mevcudu 40 olan ve eğitimin birleştirilmiş sınıfta verildiği Barbaros Kıran İlköğretim Okulu'nda 33 kardeş aynı sınıfta okuyor. Barbaros İlköğretim Okulu Müdürü Berat Artan, şimdiye kadar okula kayıt yaptıran öğrencilerin tamamına yakınının bir ailenin çocukları olduğunu söyledi.
Bu nedenle 40 öğrenciden 33'nün kardeş ve soyadının ''Yaşar'', diğer öğrencilerin ise soyadlarının Kaya ve Erdem olduğunu ifade eden Artan, ''Öğrencilerin soyadının aynı olması bazen sıkıntı yaratıyor. Derste ismini hatırlayamadığım öğrenciye soyadı ile hitap ettiğimde sınıfta büyük kargaşa oluyor'' diye konuştu.
Çocukların babası Ziya Yaşar (61) da inat uğruna 3 kez evlendiğini belirterek, eşlerinden 49 çocuk sahibi olduğunu söyledi. Eğitim çağında olan çocuklarının tamamını okula gönderdiğini kaydeden Yaşar, ''Şu an okulda eğitim gören 33 çocuğum var'' dedi.
Maddi durumunun iyi olduğunu ve çocuklarını eğitimden mahrum bırakmayacağını vurgulayan Yaşar, ''Bütün çocuklarım ve torunlarım bu okulda okuyor. Mezun olan bir kaç çocuk ise ilçedeki okullarda eğitim görüyorlar.
(alıntıdır)