DÜRİYE DÜMEN'DEN SUSUZLUĞA KARŞI TEDBİRLER

Selam olsun şıpır şıpır terleyenlere, klima taktırıp ozonu delenlere, vantilatöre parmak kaptırmanın dehşetinden titreyenlere… Selam olsun, bu ilk yazımızda Düriye Dümen’le tanışıp moral bulacak olan sanatseverlere…
Düriye Dümen, yani bendeniz, helak oldum açtığım her sayfada, okuduğum her yazıda tasarruf tedbirleri bulmaktan. Her yerde "kuraklık geliyor" diyen yeni bir tedbir bulunca, benim ne eksiğim var dedim, kendi tedbirlerim hakkında kendim tasarruf ettim. Bu tedbirleri uygulayalım ve suyumuzu boşa harcamayalım:


1. Çorba içmeyelim. Kuru köfte tercih edelim.
Çorba dediğin nedir ki? Mercimeği fırına veririz; ezo gelin gelin olmaktan çıkalı yıllar oldu, torun torbaya karıştı; şehriyenin de zaten ismi çok edebî idi, yine iyi dayandı; yayla çorbasına karışmıyoruz, yaylalarda zaten su problemi yok… Kuru köfte öyle mi ya?.. (Çorbanın kasesi 2 milyon, köftenin porsiyonu 5 milyon diyenler, demesinler. Paradan değil sudan tasarruf zamanı!)


2. Arabayı yıkatmayalım.
Düzeltiyorum: Yıkamayalım, yıkatmayalım. Böylece pis arabadan tiksinelim, yerine otobüse binelim, trafik de rahatlasın. Bir taşta iki kuş vuralım, sıkıp suyunu içelim.

3. Halı yıkamayalım.
Duş almayıp halısını yıkamayı tercih eden insanların ülkesinde bu nasıl olacak meçhul ama, başarmak zorundayız. Hatta, zaten sıcak olan bu havalarda, halıları külli kaldırabiliriz. Hepimiz Türk’üz, hepimiz yumuşacık halılara basarak yürümek, evin her santimetrekaresini halıyla döşemek isteriz elbette ama hasretimizi bağrımıza gömelim, bu acıya tahammül edelim…


4. Akvaryumları boşaltalım.
Hayatta akvaryum kadar lüzumsuz kaç tane aksesuar var acaba? Balıkçıkları hapsetmek için özel hapishane yaptırıyorsun, bir yukarıdan aydınlatıp, “Bakın, ben psikopatım, bunlar benim esirlerim” diye sergiliyorsun. Derhal boşaltalım akvaryumları! Elde ettiğimiz suyu damıtıp kullanalım. Balıkları da kızartıp yiyelim.


5. Tükürüğümüzü yutalım.
İkide bir tükürüp tükürdüğünü yalamaktansa, tükürmeyip yutmak daha iyidir. Su sudur, kaybetmeye gelmez…

6. Sıcakta sokağa çıkıp boşa terlemeyelim.
Sokağa çık, terle, hem vücudun sıvı kaybetsin, hem de duş almak zorunda kal… Bilhassa kadınlar çıkmasın, (İlahi adalet küresel ısınma yoluyla mı tecelli ediyor, ne?) yazık, cicilerimiz kirlenmesin.


7. Erkekler için tıraş olma zorunluluğu kaldırılsın.
İşyerlerinde erkekler tıraşsız gezsin. Hem çeşitlilik olsun, hem de yüzleri biraz nadasa dursun. Eskiden tıraş mı vardı? Şikayeti olan mağarasının duvarına dilekçe yazsın!


8. Kadınlar makyaj yapmasın.
Makyaj maskaralığı bitince maskeler düşsün, kırışıklar, sivilceler ortaya çıksın. Samimiyet ortamı doğsun. Böylelikle evlilikler azalsın. Doğacak her yeni çocuk elde kalan suyumuza ortak olacaktır.


9. Sık sık duş almayalım.
Kişiler, sırtındaki iki kürek kemiğinin arasına “beni yıka” yazabilecek kadar terlemeden yıkanmasın. İğrenç di mi? Olsun!


10. Vara yoğa ağlamayalım.
Gözyaşı da sıvıdır nihayetinde. Yarın onu bile arayacak hale geliriz. Bunun için Yeşilçam filmleri, Babam ve Oğlum, akşam ana haber bültenleri ve sadece ağlamak için tertiplenen “Gözyaşı Geceleri” bir süreliğine kaldırılsın.


11. Birbirimize çiçek alma alışkanlığından derhal vazgeçelim.
Bu maddeyi okuyan evli erkeklerin bir kısmı “oh” çeksin, diğer kısmı “Ne çiçeği yaw? En güzel çiçek hanımımdır, hede, hödö…” desin. Hanımlar, o çiçekleri koyduğumuz vazolardaki suyu daha faydalı işler için kullanalım! Mesela birinin çocuğu oldu, çiçek yaptırıp gitmek olacak iş mi? Çocuk bezi alalım, zıbınlık alalım, emzik alalım. Kadıncağız inek değil ya çiçekleri yiyip yavrusunu emzirsin, çiçek alışkanlığını kaldıralım…


12. Bahçelerimizi sularken bütün bitkileri sulamak zorunda değiliz.
Meyve veren ağaçlara, toprak bitkilerine öncelik tanıyalım. Çalışmayana ekmek yok; süs bitkisi yetiştirecek lüksümüz mü kaldı? Daha fazla fidan dikmek de çok şart değil, bunun bir de sulaması var.

13. Bulaşıkları “akıtmayalım.”
Kadınlar bulaşıkları makineye atmadan evvel “akıtmak” maksadıyla bir güzel yıkayıp sonra atmasın. Çöpünü dökelim yeter. “Yok, illa önce ben yıkayacağım” diyenler bir zahmet yıkama işini bitirsinler, makineyi terlik dolabı haline getirsinler.


14. Meyve yıkamaya son!
Sebze meyveleri yıkamak için litrelerce su harcamaktansa, bütün sebze meyveleri büyücek bir kazana doldurup az miktarda suyla tek seferde yıkayalım. Hastalık riski susuzluk riskinden daha az olacaktır. Yıkadıktan sonra kalan suyla da tuvaleti yıkayalım. Kazanı da hazır indirmişken yemek yapalım. Fırını hazır çalıştırmışken ekmek yapalım.

15. Balkon yıkamayalım!
Çıkacağımız zaman yere koli serelim. Çıkmışken birkaç saat oturalım. Oturmuşken konu komşuyu izleyelim, çevremiz hakkında bilgi sahibi olalım.


16. Ütülerden kurtulalım!
Ütüye buhar versin diye bolca su dökerek cillop gibi elbiselerle gezmek yerine, buruşuk fakat sağlıklı elbiselerle gezelim.(alıntıdır)