emlaklik & sedatyucel

Tarihi Katedraldeki Astronot Figürünün Gizemi (1102 tarihinde yapilmis bir figur)

Tarihi Katedraldeki Astronot Figürünün Gizemi http://i307.photobucket.com/albums/nn285/bebegim_cshtr/Dragonandice.jpg http://i307.photobucket.com/albums/nn285/bebegim_cshtr/Plataresque.jpg Fotoğrafta ki Astronot figürünü ilk kez yabancı bir Ufo sitesinin ambleminde artalan resimleri arasında görmüştüm.Benim için gerçek olup olmadığını dahi bilmediğim diğer Astronot biblolarından bir farkı yoktu o an için.Nerede olduğuna dair bir bilgide gözüme çalınmayınca açıkçası

Bu konu 2452 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Tarihi Katedraldeki Astronot Figürünün Gizemi (1102 tarihinde yapilmis bir figur)

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2452 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Poll Tarihi Katedraldeki Astronot Figürünün Gizemi (1102 tarihinde yapilmis bir figur)

  Tarihi Katedraldeki
  Astronot Figürünün Gizemi  Fotoğrafta ki Astronot figürünü ilk kez yabancı bir Ufo sitesinin ambleminde artalan resimleri arasında görmüştüm.Benim için gerçek olup olmadığını dahi bilmediğim diğer Astronot biblolarından bir farkı yoktu o an için.Nerede olduğuna dair bir bilgide gözüme çalınmayınca açıkçası önemsemedim .
  Ta ki geçtiğimiz günlerde bir yabancı forumda bu figür için gerçekti/sahteydi tartışması yapıldığını fark edene kadar unutmuştum bile.

  Baktım oradaki tartışma ciddi görgü tanığı var , bizzat fotoğrafını çekmiş olan var bende araştırayım da varsa kayda değer bir şeyler sonuçlarını paylaşayım dedim.
  Bu figür İspanyanın Salamanca kentinde bulunmakta. Salamanca İspanyanın küçük ve genellikle yerli(ispanyol) turistlerin tercih ettiği bir şehri olmasına rağmen "Dünya mirası" listesine girmeyi başarmış.Bunun temelinde bir kültür şehri olması yatıyormuş..
  Üniversitesi 1.200'lü yıllarda kurulan bu kentin bir özelliğide dünyanın en eski kütüphanelerinden birinin de bu üniversitenin içinde bulunması ve içeriye de ancak özel izinle girilebilmesiymiş. Kolomb'un dünya turuna çıkmadan önce bu üniversitenin kütüphanesinde uzun bir araştırma yaptığı söylenyormuş.. Neredeyse tüm kent kumtaşından inşa edilmiş olduğu için gün batımında cephesi güneşe bakan evler altın gibi parlarmış. Turistik dükkanların adları duvarlarına boğa kanı ile yazılırmış. Neyse uzatmayayım.
  Astronot figürü fotoğrafını görmekte olduğunuz kentin meydanında ki Leronimus Katedralinin üzerinde bulunuyor..
  Katedral 1102 yılında inşa edilmiş.Aslında İnternet yaygınlaşıncaya kadar da pek fazla kimse Leronimus Katedralinin gösterişli taş oymaları arasında bir Astronot kabartması olduğunu bilmiyormuş.

  Hatta turistlerin arasında katedrali görmesine rağmen bu çok önemli ayrıntıyı görmemiş olanlar varmış.
  Peki 1102 yılında inşa edilen tarihi bir Katedralin süslemeleri arasında Astronot figürü nasıl açıklanabiliyormuş.

  Bir sürü spekülasyon.Uzaylı ziyaretçilerden, zaman yolculuğuna, kehanetten, sahtekarlığa kadar türlü açıklaması var.Ben lafı uzatmadan size işin aslını anlatayım.

  Katedralin bir bölümü için adeta 20 yüzyılda yeniden yapılmış demek mümkün. Çünkü özellikle bu Astronot yontusunun bulunduğu giriş bölümü restore edilmiş. 1993 yılında ki bu restorasyonu yaparken can sıkıntısından mıdır yoksa muziplik olsun diye midir bilinmez (bence eğlence olsun diye) kapının yanındaki sütunlara bir astronot figürü yontmuşlar.

  Bu restorasyon sırasında yapılan başka bir yontu bu konuda ki haklılığımı. Ortaya koymaktadır. Çünkü muzip restoratörler Astronot yontusuyla yetinmemişler karşı tarafa bir de külahtan top top dondurma yalayan ejderha(aslan) yontmuşlardır.
  Gerçi eski üniversitenin kapısında oyma bir kapı ve bu kapının üzerinde bir sürü kurukafa, abuk sabuk aziz, azize kabartmaları ve başkaca haşmetli yaratıkların yontuları vardır ama bunların hiçbirisi dondurma yalayan ejderha(aslan) ve astronot kadar gayri ciddi bir hava taşımıyorlar.Neyse iyi ki yanına bu ejderha(aslan) yontusunu yapmışlar yoksa Astronot kabartması Ufolar ve Uzaylılarla ilgili olarak kamuoyundaki inancı sömürmekten çıkar elde eden bir takım Ufocular ile Erich von Daniken ve Ancient Astronaut Society ile e benzeri çizgideki organizasyonların simgesi haline gelebilirdi.

  Gerçi hala bile bu Astronot yontusunun tarihi ve gerçek bir eser olduğunu savunanlar sahte olmadığına inananlar var. İspanya da bu tür tarihi eserlere meraklı bir takım keskin ufo inançlılarının Mısır ve Güney Amerikaya olan talebinden bu sayede birkaç damla kapmak adına spekülasyonlara göz yumma eğilimini koruyor.Neyse artık siz gerçeği biliyorsunuz.


  Alıntıdır...

  __._,_.___

  Black ve FTH bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Bebeğim Resim nerede. Sanırsam bir dalgınlık söz konusu.

 3. #3

  Standart

  Ben de görünüyor ama siz de görünmemesi tuhaf upload ediyorum hemen ... Dalgınlık mı asla


  Edit:
  Resimler Tekrar eklenmiştir.

Benzer Konular

 1. ImTOO Blu Ray Ripper | 5.2.10 build 1102 | 3 Alt | Download | iNDiR
  Konu Sahibi JackSport Forum Resim, Ses ve Görüntü Programları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Kasım.2010, 20:13
 2. Şiirin Gizemi Ezgidedir - Louis Aragon
  Konu Sahibi Rouge Rouge Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Nisan.2009, 07:46
 3. Monun gizemi 2
  Konu Sahibi ZuZu Forum Kitap Tanıtım Standı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2008, 10:09
 4. Türk tarihinde bilinmeyenler
  Konu Sahibi RCP71 Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Nisan.2008, 22:39
 5. kafası mekige sıkışan astronot
  Konu Sahibi yorgundemokrat Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 04.Şubat.2008, 01:32