emlaklik & sedatyucel

Cinsellik, Televizyon Ve Genç Ergenler

Cinsel aktivitenin erken yaşlarda başlaması istenmeyen hamilelikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve diğer olumsuz sosyal ve psikolojik sonuçları beraberinde getiriyor. Belçika´da yapılan bir araştırma televizyonun on iki yaş gibi oldukça erken yaştaki çocukların dahi cinsel sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilerinin olabileceğini ortaya koydu. Child: Care, Health & Development dergisi Temmuz 2005 sayısında yayınlanan araştırmada çok fazla televizyon izleyen 12 ve 15

Bu konu 1746 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Cinsellik, Televizyon Ve Genç Ergenler

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1746 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Arrow Cinsellik, Televizyon Ve Genç Ergenler

  Cinsel aktivitenin erken yaşlarda başlaması istenmeyen hamilelikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve diğer olumsuz sosyal ve psikolojik sonuçları beraberinde getiriyor.

  Belçika´da yapılan bir araştırma televizyonun on iki yaş gibi oldukça erken yaştaki çocukların dahi cinsel sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilerinin olabileceğini ortaya koydu.

  Child: Care, Health & Development dergisi Temmuz 2005 sayısında yayınlanan araştırmada çok fazla televizyon izleyen 12 ve 15 yaşındaki çocukların akranlarının cinsel deneyimlerini gerçeğinden çok daha fazla olarak algıladıklarını gösterdi.

  Araştırmacılar ergenlerin davranışlarının akranlarının davranışları konusundaki algılamalarından etkilendiğini gösteren daha önce yapılmış çalışmaları da incelediler. Bu çalışmalarda da, örneğin arkadaşlarının çoğunun cinsel ilişki deneyimini yaşamış olduğuna inanan bir ergenin cinsel aktiviteye başlama eğiliminin yükseldiği belirlenmişti.

  Televizyon da ergenin cinsel aktivite konusundaki inançlarını etkileyebiliyor. Televizyon yayınlarının içeriğine ilişkin olarak yapılan araştırmalar, bir saat içerisinde cinsel ilişki konusuna ortalama 20 kez atıfta bulunan programların gençler tarafından en fazla tercih edilen programlar olduğunu göstermiştir.

  Başka araştırmalar da televizyonun cinsel hareketleri verme biçiminin, bu hareketlerin gerçek yaşamda olduğundan çok daha yaygın olduğu zannını yarattığını ve gerçek yaşamdaki cinsel aktivite sıklığının çok fazla olduğunun düşünülmesine neden olduğunu ortaya koymuştur.

  Belçika´da yapılan araştırmada 12 ve 15 yaşlarında 2127 katılımcıya haftada kaç saat televizyon izledikleri; dört cinsel aktivitenin akranları arasındaki yaygınlık derecesi konusundaki düşünceleri; yanaktan öpüşme ile cinsel ilişki arasında yer alan 11 cinsel eylemden hangilerini gerçekleştirdikleri sorulmuş ve pubertal gelişimleri konusunda da bilgi toplanmıştır.

  Cinsel deneyim ve TV izleme süresi akranların cinsel davranışı konusundaki algılamaları etkiliyor

  Her iki yaş grubunda da günde ortalama üç saatten biraz daha fazla süre ile televizyon izlendiği saptanmıştır. Gerek 12 gerekse 15 yaş grubunda yer alan ve cinsel deneyime sahip olan çocuklar akranlarının cinsel deneyimlerini önemli ölçüde yüksek olarak değerlendirmişlerdir.

  15 yaş grubunda televizyon izleme süresi ile akranların cinsel aktivite sıklığı konusundaki inançlar arasında dolaysız bir ilişki saptanmıştır: Gençler, televizyon izleme süresi arttıkça akranların cinsel aktivite yelpazesi ve sıklığı konusunda o kadar yüksek tahminlerde bulunmuşlardır.

  Araştırmayı yapan uzmanlar araştırma sonuçlarına dayanarak televizyon izleme ve cinsel beklentiler arasındaki bağlantı konusunda kesin bir çıkarım yapmanın mümkün olmadığını ancak bu sonuçların oldukça anlamlı olduğunu vurguluyorlar. Uzmanlar çocuk ve gençlerin riskli davranışlara başvurmalarında, akran davranışları konusundaki, çoğunlukla da yanlış olan tahmin ve inançlarının etkili olduğunun uzun süreden beri bilindiğini vurguluyorlar.

  Bu araştırma, yeni araştırmalarla televizyonda verilen mesajlardan etkilenme olasılığı en yüksek olan alt grupların belirlenebileceğini de ortaya koyuyor. Uzmanlar, akran davranışları konusundaki algılamaların nasıl oluştuğunun ve akran davranışları ile ilgili algılamalardan etkilenme konusunda en fazla risk altında bulunan genç ergenlerin özelliklerinin belirlenmesine yönelik yeni araştırmaların yapılması gerektiğini de vurguluyorlar.

  Anne-babalara tavsiyeler

  Televizyonun ergen çocuğunuz üzerindeki etkilerini dengelemek amacıyla:

  Ergen çocuğunuzun akran grubu arasında popüler olan programları öğrenin.

  Belirgin biçimde yetişkinlere yönelik içeriği olan programlara erişimini kısıtlamayı düşünün.

  Ergen çocuğunuzun izlediği programları takip edin ve bu programları onunla birlikte izleyin. En önemlisi de bu programlarda betimlenen cinsel davranışlar hakkında konuşun. Çocuğunuz bu davranışların akranlarının cinsel davranışlarını doğru olarak yansıttığına inanıyor mu? Televizyon programlarını, çocuğunuzun akranlarının cinsel davranışları konusundaki algılamalarını ve **** konusundaki düşüncelerini anlamak ve aile olarak kendi değerlerinizi anlatmak için kullanın.

  CaSh, TooL ve mahal bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Güzel bilgiler için teşekkürler abim ellerine sağlık
  TeAcHeR bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Apple Televizyon Çıkartıyor 21.02.2011 Genel
  Konu Sahibi legolas91 Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Şubat.2011, 14:57
 2. Taş Devrinde Televizyon Nasılmı Olurdu İzlede Gör
  Konu Sahibi BadBoy034 Forum Yarışmalar, Flash, Animasyon ve Oyunlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2010, 09:09
 3. Televizyon ile ilgili İngilizce Slayt.
  Konu Sahibi __OsKi__ Forum Eğitim | Ödevler | Konular | Dökümanlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Kasım.2008, 22:29
 4. 27.10.2008 Televizyon Kanalları Yeni Frekans Listesi
  Konu Sahibi S.E.T Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Ekim.2008, 21:20
 5. Cinsellik ve Cinsel Değerler
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2008, 16:35