emlaklik & sedatyucel

Kaşgarlı Mahmut | Divanı Lugatit Türk | E - Kitap

http://img90.imageshack.us/img90/6241/divanyy8.jpg Kaşgarlı Mahmut » Divan-i Lugat’it-Türk (e-kitap) Kaşgarlı Mahmut Divân-ı Lûgât-it’Türk Düzelti: Mehran Baharî Türk Dil Kurumu, 2003. Türkçe| PDF| 2,01 MB | 261 s.

Bu konu 14452 kez görüntülendi ve 53 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Kaşgarlı Mahmut | Divanı Lugatit Türk | E - Kitap

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 2 kişi oyladı ve 14452 kez incelendi.


Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Kaşgarlı Mahmut | Divanı Lugatit Türk | E - Kitap  Kaşgarlı Mahmut » Divan-i Lugat’it-Türk (e-kitap)


  Kaşgarlı Mahmut
  Divân-ı Lûgât-it’Türk
  Düzelti: Mehran Baharî
  Türk Dil Kurumu, 2003.
  Türkçe| PDF| 2,01 MB | 261 s.

  Dîvâni Lugâti’t-Türk’ün yazımına 1072 senesinde başlanmıştır. Asya içlerinden Anadolu’ya kadar uzanan coğrafyada dağınık bir biçimde yaşayan ve gün geçtikçe dünya sahnesinde etkilerini arttıran bu insanların kim olduğu sorusuna bir yanıt olarak yazılan kitap tüm Türk ve Türkmen lehçelerini bir araya getirmek amacıyla çıktığı yolunda, bu halkların yaşayışlarının, inançlarının, mitlerinin ve tarihlerinin tanığı olmuştur. Sayıları “sadece Cenab-ı Hak tarafından bilinebilecek” bu kavimlerin, alt-kavimlerin, kollar ve ailelerin kullandıkları sözcükler ve dillerini inşa ettikleri kaideler ve ilkeler Arapça lügatlarındaki tertip çerçevesinde aktarılmış ve âlimâne bir terkiple sunulmuştur.

  Cömertlikte eli açık, ihsanda merhametli Allah’a hamd olsun. O ki, en sağlıklıların hasta, hitabeti en kuvvetlilerin konuşmaktan aciz oldukları bir devirde, haram ile mubahı açıkça belirten ayrıntılı bir İzahla, Vahiyle birlikte Cebrail’i Allah Yolunun yolcusu olan, Mürşidi ve Kandili yücelten Muhammed’e (Allah’ın salat ve selamı onun, ailesinin ve şerefli neslinin üzerine olsun) gönderdi. İmdi, kul Mahmûd ibn el-Hüseyin ibn Muhammed [el-Kâşgarî] der ki:
  1072 senesinde yazımına başlanan Kitâbu Dîvâni Lugâti’t-Türk bu sözlerle açılır. Asya içlerinden Anadolu’ya kadar uzanan coğrafyada dağınık bir biçimde yaşayan ve gün geçtikçe dünya sahnesinde etkilerini arttıran bu insanların kim olduğu sorusuna bir yanıt olarak yazılan kitap tüm Türk ve Türkmen lehçelerini bir araya getirmek amacıyla çıktığı yolunda, bu halkların yaşayışlarının, inançlarının, mitlerinin ve tarihlerinin tanığı olmuştur. Sayıları “sadece Cenab-ı Hak tarafından bilinebilecek” bu kavimlerin, alt-kavimlerin, kollar ve ailelerin kullandıkları sözcükler ve dillerini inşa ettikleri kaideler ve ilkeler Arapça lügatlarmdaki tertip çerçevesinde aktarılmış ve âlimâne bir terkiple sunulmuştur. Dîvânû Lugâti’t-Türk adıyla maruf bu eserin yeni bir Türkçe çevirisinin yapılması ve bu gizli hazinenin Arapça bilmeyen okuyucu için yeni bir düzen içinde sunulması şiarıyla yayınevimiz işe koyuldu. Kâşgarlı Mahmûd’un özgün eseri Arapça dilbilgisine ait sözcük özellikleri uyarınca sınırları çizilmiş sekiz kitaptan oluşur; her kitap, sözcüğün içerdiği harf sayısına/niteliğine göre kurulan çeşitli vezinlerle belirlenen alt bölümlere ayrılmıştır; sözcükler bu bölümler boyunca sıralanır ve dilbilgisi açıklamaları bu alt bölümlerin nitelikleri uyarınca ve -kitabın başındaki tanıtım bölümü hariç- yeri geldiğinde verilir. Bu düzen içinde sözcüklere ve açıklamalara ulaşmak modern okuyucu için zordur. Buradan hareketle Kabalcı edisyonunu metni eksiksiz ve işlevsel bir biçimde sunacak iki bölüm üzerine inşa ettik - önce özgün tertipdeki sırayla sözcükler ve açıklamalar sunulmakta, sonrasında ise kitapta geçen tüm sözcükler A’dan Z’ye çağdaş bir sözlük biçimi içinde tanımlarıyla birlikte yer almaktadır. Dîvânû Lugâti’t-Türk’ün sayfaları içinde modern dilbilim kavramlarıyla aydınlatılmış kadim dili, tarihi, efsaneyi, katli ve katili, inancı ve inananları, yaşama ve ölüme, kışa ve bahara dair hikmetleri bulacaksınız…
  Mahmûd ibn el-Hüseyin der ki: Kitabımıza başlarken bildirdiğimiz Türk lehçelerini bir araya getirme, ilkelerini gösterme, kurallarını açıklama ve aralarındaki farkları iyi bir düzenle tanzim etme niyetimizi gerçekleştirdik. Vaadimiz yerine getirilmiş ve gayemize ulaşılmıştır. Tüm fazlalıkları, gereksiz süsleri, aşırılıkları ve metni uzatan unsurları kitabın dışında bıraktım. Son söz geldi çattı ve yazdıklarımız ebedi bir hazine olarak baki kaldı.
  Kitap bitti.
  Hamd Ezeli ve Ebedi Olan Allah’a,
  salat ve selam Muhammed’e ve onun soyuna.


  Rar Şifresi : [hide]www.cshtr.com[/hide]
  [hide]http://rapidshare.com/files/10665075...t-it_Tuerk.rar[/hide]
 2. #21

  Standart

  emeğine sağlık...........

 3. #22

  Standart

  Teşekkürler

 4. #23

  Standart

  Bu sitede pek çok paylaşıma teşekkür ettim. Nezaket ve emeğe saygı için teşekkür mesajı yazdım. Ama bu paylaşım için gerçekten en içten teşekkürlerimle. Ve bir Not : Kaşgarlı Mahmut bu kitabı , Araplara ve Farslara Türkçe öğretmek için yazmıştır. Çünkü o dönemde Ticaret ve Kültürün merkezi Türk Coğrafyası - Türk Şehirleri idi. Türk Dili en yaygn konuşulan dil idi. Türkçe bilmek ve konuşmak ihtiyaçtan çok , mecburiyet haline gelmişti , Türk Kültürü'nün yayılmasında çok önemli rol üstlenmiş bir eserdir.

 5. #24

  Standart

  Teşekkürler uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı inşallah herkes bu tür tarihi ve bilimsel kitapları okur.

 6. #25

  Standart

  teşekkürlr

 7. #26

  Standart

  Türkçemizden iyice uzaklaştığımız bu günlerde paylaşımınız yerinde olmuş...

 8. #27

  Standart

  çok teşekkürler

 9. #28

  Standart

  bizim takla net bile engelemedi valla hemen inidiriyoum.emeğine sağlık.

 10. #29

  Standart

  ya nasıl indiricem...

 11. #30

  Standart

  zuhur Nickli Üyeden Alıntı
  ya nasıl indiricem...
  Üye olarak giriş yaptıktan sonra rar şifresi bölümünün altında indirme linkini görebilirsiniz.

LinkBacks (?)

 1. 11.Nisan.2013, 01:00
 2. 12.Haziran.2012, 15:29

Benzer Konular

 1. Kadir Çöpdemir & Türk Lokumu (E-Kitap)
  Konu Sahibi DeKaN Forum E-Kitap iNDiR | E-Book Download
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 21.Kasım.2015, 17:03
 2. Araba Sevdası | Recaizade Mahmut Ekrem | E Kitap | Rapidshare Download
  Konu Sahibi Eticon Forum E-Kitap iNDiR | E-Book Download
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 25.Kasım.2013, 20:13
 3. Cevap: 8
  Son Mesaj : 13.Kasım.2013, 19:23
 4. Kaşgarlı Mahmut
  Konu Sahibi Derya Forum Biyografiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Şubat.2008, 17:59
 5. Gazneli Mahmut
  Konu Sahibi Derya Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Şubat.2008, 17:50