The Lord of the Rings Online: Rise Of Isengard

PC
Dil/Language :
Multi


Release Date | Çıkış Tarihi : 2011 3. Çeyreği
http://www.gamespot.com/pc/rpg/thelo...ard/index.htmlAlıntı

Yıllardır, büyük bir zevkle, tekrar tekrar okunan efsanevi fantezi edebiyatı ürünü Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi), Peter Jackson'ın yönetmenliği ile beyazperedeye uğramış ve büyük yankı uyandırmıştı. Bu rüzgarla beraber World of Warcraft'ın başarısının da katkısı ile Middle Earth Online isimli bir MMORPG oyununun yapımına başlandı. Proje pek çok kez el değiştirdi, isim değişikliği yaşadı sonunda ismi Lord of The Rings Online olarak kaul edildi ve 2007 yılı baharında piyasaya çıkarak büyük beğeni kazandı. Ödüllü Mines of Moria ve beklentileri pek karşılayamayan Siege of Mirkwood adlı genişleme paketlerinden sonra ise sonunda Rise of Isengard duyuruldu.

Oyunun şu an geldiği nokta ilk kitabın finali. Rise of Isengard ise isminden de anlaşılacağı gibi The Two Towers (İki Kule) adlı kitabı konu alacak. Tabii ki bu ek paket, tek başına The Two Towers'ı içermeyecek, aynen ilk kitap Fellowship of The Ring'in iki ek pakette tamamlanması gibi, birden fazla paket ile karşımıza çıkacak.
Yenilikler neler?

Peki Rise of Isengard (Isengard'ın Yükselişi)'nde oyuncuları neler bekliyor. Dediğim gibi oyun şu an Kardeşliğin dağıldığı ve Aragorn'un Üç Avcı adıyla elf Legolas, cüce Gimli ile Rohan'a yol aldığı kısımda. Bu da demek oluyor ki hikayede sıra Ak Büyücü, Hain Saruman'ın sahneye çıkmasında. Yapılan basın açıklamasına göre şu an 65 olan seviye sınırı 70'e yükselecek. Açıkçası level seviyesinin sadece beş basamak yükselecek olması, gelecek paketin, Siege of Mirkwood'daki gibi tek bölge ile sınırlı olacağı korkusunu yaratmıştı. Ancak yapılan açıklamalara göre Isengard (buna Tower of Orthanc da dahil), Dunland, Gap of Rohan adlı üç büyük bölge oyuna eklenecek. Dunland, bu topraklar bizim diyerek Rohan'a savaş açan Dunleding'lerin diyarını, Isengard büyücü Ak Saruman'ın Uruk ve ork orduları ile hükmettiği bölgeyi ve oyunda direkt olarak görülebilecek olan Orthanc Kulesi'ni, Gap of Rohan ise büyük olasılıkla bir sonraki genişleme paketi olacak Rohan için bir hazırlık kısmını içerecek.

- Dunland: Geçtiğimiz Eylül ayında oyunun Free2Play’e geçmesi ile birlikte ücretsiz gelen Enedwaith adlı bölgenin güneyinde bulunan Dunland, At Beyleri’nin diyarı Rohan toprakları üzerinde hak iddia eden Vahşi Adamlar, Dunledings’in vatanı. Kuzeyinde Eski Güney Yolu, doğusunda Dumanlı Dağlar’ı içeren bölge, kahverengi çorak toprakları ile oyuncularını bekleyecek. Dunledingler, Rohan’a olan düşmanlıkları ile Ak Saruman için harika bir piyon konumundalar. Bu bölgede oyuncu Saruman’ın kandırdığı Dunledingler ile savaşacak.
Gap of Rohan (Rohan Geçidi): Kuzey’de Dumanlı Dağlar, doğusunda Rohan Krallığı, güneydoğusunda ise Ak Dağları içeren Rohan’ın girişi sayılan bölge olacak. Yapımcı Aaron Campbell özellikle bu bölgenin Rohan Krallığını içermeyeceğine dikkat çekerek oyunculara aslında bir sonraki genişletme paketinin de içeriğini belli etmiş oluyor.

- Isengard: Rohirrim’ler ile Dunledinglerin savaşının ardında bulunan Ak Saruman’ın Gondor Krallığından kalma Orthanc adlı kulesinin bulunduğu bölge. Bir zamanların yeşil diyarı artık Ak Saruman’ın güç hırsı yüzünden Orkların, Uruk ve Wargların diyarı haline gelip çürüyor. İlk dedikodular şiddetli savaşların özellikle bu bölgede olacağına işaret ediyor.
Saruman'ın karanlık güce kaydığı, orduları ile Rohan'a savaş attığı dönemi anlatacak olan Rise of Isengard yanında kocaman savaşları da beraberinde getiriyor.

Beş yeni seviye, üç büyük bölge ile gelen paket yanında daimi oyuncuların uzun süredir beklediği bir şeyi daha getirecek, yeni bir PVMP bölgesini. Böylece oyuncular Ettenmoors bölgesi haricinde Ork, Uruk, Warg ya da Spider olarak (Creeps), Free Peoples (Freeps)'a karşı savaşabilecekler. Bu da içeriği gereği PVP sistemine kapalı olan Lord of The Rings için yeni kan demek olacak. Zira hali hazırdaki oyuncuların bu habere tepkisi büyük bir coşku şeklinde oldu.

Bunun yanı sıra oyuna inanılmaz sayıda çok zırh ve özel item çeşitlerinin katılacağı, şimdiye dek yapılan en zorlu raidleri içereceği ve şu an devam eden Volume 3'ün hikayesini hem sürdüreceği hem de yeni bir Volume'e adım atacağı söyleniyor.

Yeni bir başlangıç

Geçtiğimiz ay yeni bir ödeme modeli olan Free2Play'e geçen ve kısıtlı içerik için ücretsiz oyun tecrübesi ile kârını ikiye katlayan yapımcı Turbine bu paket için deli gibi çalıştığını, atmosferin hem Lord of The Rings Online hem de diğer online oyunlarda rastlanmayacak kadar güçlü olacağını da söylüyor. Gerçek savaş döneminin başlayacağını, şimdiye dek deneyimlenmemiş bir mücadele sisteminin ekleneceği, çok sayıda instance ve raid'in yanı sıra geçen sene beğeniye sunulan Skirmish sisteminin geliştirileceği gelen ilk bilgiler arasında.

Her şey oyunun meraklıları için güzel gözükse de aslında tatsız bir ayrıntı daha var. O da oyunun çıkış tarihi. Rise of Isengard adlı genişleme paketinin 2011 yılının sonbaharında Amerika ve Avrupa için piyasaya çıkması bekleniyor. O zamana kadarsa oyuncuların sıkı bir update yağmuruna tutulacağını söyleyen Turbine, oyunda can sıkan ve kısıtlama getiren radiance sisteminin ortadan kaldırılacağını, Legendary Weapons sisteminin baştan sona elden geçirileceğini, Volume 3: Ride of Gray Company için yeni bölümlerin ekleneceğini, birden fazla epik raid'in ve çok kişili instance'ların beğeniye sunulanacağını söyledi.

Çıkışına bir yıla yakın bir süre olan Rise of Isengard için söylenecekler şimdilik bu kadar. Ama Turbine'in birkaç ay içerisinde çok daha detaylı bilgiler ile konsept görsellerini beğeniye sunması bekleniyor. Biz Orta Dünya meraklılarını da biraz daha sabretmek kalıyor.