Shogun 2: Total War

PC

Release Date | Çıkış Tarihi : 15 Mart 2011
Tanıtımı Ekleyen : Xpty (4 Şubat 2011 )http://www.gamespot.com/pc/adventure...ml?sid=6264478Alıntı

Total War serisinin son on yılımızda strateji oyunlarına getirdiği yenilik sanırım herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Nitekim gerek ondan önce gelmiş olan gerçek zamanlı strateji oyunlarından gerekse sıra tabanlı strateji oyunlarından aldığımız hazları bir araya getirip sunan bir isimdi. Serinin ilk bölümü olan Shogun ise genel strateji oyunlarından farklı olarak Japon kültürünü ciddi anlamda karşımıza çıkartan ilk yapım olmuştu.

Küçük bir ada, büyük bir bela

Japonların tarihi ile ilgili ciddi anlamda yapılmış ilk oyun olan Shogun, diğer oyunlara nazaran küçük haritasında bize büyük savaşlar yapma fırsatı sağlamıştı. Okçularımızı sıra halinde dizerken arkalarına koruma olarak mızraklılarımızı dikmek, atlılarımızı düşmana saldırırken üçgen pozisyonu almasını emretmek veya yıllardır tarihte gördüğümüz, atalarımızın “Kurt Kapanı” taktiğini bir de ben deneyeyim deyip gerçekten de başarılı olmak bize büyük bir zevk yaşatmıştı. Hele ki bin, iki bin kişilik orduların açık alanda çarpışması, atlılar hücum ederken kamerayı yaklaştırarak onları takip etmemiz ve o ilk çarpışma anı mükemmel anlardı. Benim bile bunları anlatırken, Shogun 2’yi oynamayı daha yeni bırakmama rağmen, ağzım sulandı.
Evet yeni Shogun’un gelmesine az bir süre kala denediğimiz “Press Release” sürümünde gördüklerimiz ve yaşadıklarımız hakkında sizlere bilgi vermek için burada toplandık. Nitekim baştan söyleyelim ki yapımcı firmanın oluşturduğu bu versiyon ne tek kişilik oyunu ne de çok kişilik oyunu içeriyor, dolayısı ile esas oyunda burada anlatacaklarımızın dışında şeyler bulmamız mümkün olabilir.

Ben bir Daimo’yum

Başlar başlamaz daha ana menüden farklı bir oyun ile karşılaştığımızı anlıyoruz. Aslında seçenek olarak çok değişiklik olmasa da görsellik bu sefer en üst seviyede tutulmuş. Toplam üç adet kategori (seçenekler ve çıkış hariç tabi ki) bizleri karşılıyor ki, arkaplanda ihtişamlı bir kale manzaramız mevcut. Bu üç seçenekten ilki tek kişilik oyun. Buradan oyunun campaing moduna başlabilir, klasik save/load ekranlarına geçebilir, alıştırma (tutorial) bölümünü oynayabilir, tarihi savaşlar yapabilir veya hızlı bir savaş yapabiliriz. Buraya kadar her şey aynı iken alıştırma bölümündeki değişim gözden kaçmayacak şekilde, çünkü artık orası da bölümlere ayrılmış durumda. Kara ve deniz savaşlarının önce başlangıç modunda daha sonra bu modları tamamladığınızda açılan gelişmiş modların eğitimleri mevcut.