Bond, James Bond! Ne kadar klişe bir giriş yaptığımın ben de farkındayım ama konu James Bond olunca farklı bir giriş yapmamı da bekleyemezdiniz herhalde. Sinema dünyasının en ünlü ajanıdır James Bond ve bu zamana kadar farklı başlıklarla oyun dünyasının ünlü ajanlarının arasında yer almayı da başarmış bir şahsiyettir. Blur ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Bizarre Creations da bu ünlü simayı bir kez daha oyun severlerin karşısına çıkarmayı planlıyor. Hemen şunu da belirtelim; bir film oyunu olmayacak James Bond 007: Blood Stone ama buna rağmen şimdiye kadar Bond filmlerinde boy gösteren ünlü karakterler de yer alacak kadroda. Oyunun senaryosu da yine Bond filmlerinin senaryolarında imzası bulunan Bruce Feirstein’a ait olacak. Gördüğünüz gibi, olayın temeli oldukça sağlam.

Peki James Bond: Blood Stone nasıl bir oyun olacak? Metal Gear Solid ve Splinter Cell gibi oyunları baz alırsanız, bu oyunun da nasıl bir oyun olacağını az çok kestirebilirsiniz. Malum, karşımızda ünlü bir ajan var. James Bond 007: Blood Stone, her türlü silahın havada uçuştuğu, olmazsa olmaz bir siper alma sistemine sahip olan, bu sisteme bir de yakın dövüş detaylarını ekleyen, hatta ve hatta bunlarla da yetinmeyerek olaya araç (Lüks otomobiller ve sürat motorları gibi...) kovalamaca sahneleri katan bir tarza sahip olacak. Oyunun detayları konusunda henüz bir netlik olmasa da uluslararası bağlamda faaliyet gösteren bir terörist örgütün peşine düşeceğimiz ortada ki zaten bundan fazla bir hikaye bekleyemezsiniz böyle bir oyundan.
Konuyla ilgili kaba detaylar bu şekilde olsa da James Bond 007: Blood Stone’un detayları gerçekten üzerinde durmaya değer. Oyunun grafik performansından bahsetmeyeceğim; çünkü bu zamanda kaliteli bir grafik performansı sergilemeyen bir oyunu adam yerine koymuyorlar zaten. Yine de oyunun sağlam bir görsel performans sergileyeceğini belirtelim. Oyunda yer alacak çatışma sahneleri oldukça kaliteli görünüyor. Rakiplerinizi tek atışta indirebileceğiniz özel hareketler (Splinter Cell: Conviction’ı hatırlayalım.) ve James Bond’un yakın dövüş yetenekleri görülmeye değer. Bir yerden sonra silahlı çatışmaların yerini alan kovalamaca sahneleri de ortama dahil olunca soluksuz bir aksiyon görüntüsü çıkıyor ortaya. Bond klasiklerini hatırlatan o meşhur melodileri ve İstanbul sınırları arasında geçecek sahneleri de unutmamak lazım tabii ki.

Oyunun kadrosunda önemli isimlerin yer alacağından bahsetmiştim hatırlarsanız. 2008 yılında gösterime giren Quantum of Solace’ta Bond karakterini canlandıran Daniel Craig, bu yapıma da sesi, görüntüsü ve vücut hareketleri ile destek veriyor. Bond kızı rolünüyse oyunda yer alacak Nicole Hunter karakterine sesini ve birebir görüntüsünü veren Joss Stone üstleniyor. Bütün bu detaylarla birlikte merak ve sabırsızlıkla beklediğimiz, yakın bir zamanda arka arkaya piyasaya çıkacak oyunlar arasına rahatlıkla yerleşiyor James Bond 007: Blood Stone. Zaten aksiyon bağımlısı bir bünyeye sahipseniz, böyle bir başlık karşısında tepkisiz kalacağınızı hiç sanmıyorum.


Oyunun yer alacağı platformlar konusunda da herhangi bir şüpheniz olmasın zira James Bond, her üç platformda da (PC, PS3 ve Xbox 360.) boy gösterecek.