2005 yılında kurulan ve tamamen bağımsız olarak çalışarak yaratıcı oyunlar hazırlamaya ant içen Klein Entertainment, son oyunu Shank’i ilk olarak PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için Ağustos ayı sonunda piyasaya sürdü. Sadece PlayStation Network ve Xbox Live üzerinden satışa sunulan oyun, çok yakında Steam üzerinden PC sahipleriyle de buluşacak ama o vakte kadar daha fazla geç kalmayalım ve Shank’in neler sunduğunu size bir bir anlatayım.

Oyuna adını veren Shank, kız arkadaşını yanından kaçıran Butcher’a öyle bir sinirlenir ki gözü hiçbir şeyi görmez ve intikam yemini ederek etrafı kan gölüne çevirmeye başlar. İlk olarak bir bara girip Butcher’ı soruşturan Shank, bu andan itibaren düşmanlarla karşı karşıya gelir ve kıpkırmızı bir şenliği kapıları biz oyunculara açılır. Shank, farklı kategoriler altında birçok silahı kullanarak önüne geleni öldürecek kadar vahşi ve acımasız biri olmuştur artık. Keskin bıçağı, elektrikli testeresi, ateşli silahları ve düşmanlarına yutturduğu el bombaları... Bu kadar şiddete hazır mısınız?Kimilerinin “ilerlemeli” diye tabir ettiği ve ekranın sağına doğru ilerleyen yol aldığımız, klasik bir oyun yapısına sahip Shank ve bu sayede nostaljik bir hava yakalayarak ilk dakikadan gönlümüzde taht kuruyor. Ne var ki oyunun şiddet içeriği, bir noktadan sonra tahtı boşaltmanıza sebep olabilir. Oyun boyunca karşımıza çıkan düşmanları X ile bıçaklıyor, Y ile elektrikli testeremizden geçiriyor, B ile kurşun yağmuruna tutuyor ve LB ile de el bombasıyla tanıştırıyoruz. Bu tuşların kombinasyonları sayesindeyse ortam iyice şenleniyor, şiddetin seviyesi gitgide artıyor. Başta oldukça eğlenceli gelen bu süreç, ne yazık ki zaman geçtikçe tekrara bağlıyor ve bazı bünyeleri sıkabilecek noktaya ulaşıyor.

Shank’in en güçlü yanıysa görselliği. Oldukça hoş bir görsel tarza sahip olan oyun, özellikle dövüş sahnelerindeki vahşeti gayet iyi yansıtıyor ekrana. Tek kişilik modunun yanı sıra kısa ama online desteği olmayan bir co-op moduna da sahip olan oyun, silahların kullanımı ve kombolar konusunda istatistik takibi yaparak ekstra motivasyon sağlıyor. Oyunu Normal ya da Hard zorluk seviyesinde bitirdikten sonra ikinci kez oynamak içinse yeterli motivasyonu bulmanız zor. Öte yandan 1200 Microsoft Puanı karşılığında satılan Shank’in oyun süresi bazı oyuncuları tatmin etmeyebilir.

Oyunun Videosu


27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" width="437" height="265" id="viddler"><param name="movie" value="http://www.viddler.com/simple_on_site/1a35239c" /><param name="allowScriptAccess" value="always" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="flashvars" value="fake=1"/><embed src="http://www.viddler.com/simple_on_site/1a35239c" width="437" height="265" type="application/x-shockwave-flash" allowScriptAccess="always" allowFullScreen="true" flashvars="fake=1" name="viddler" ></embed></object>">27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" width="437" height="265" id="viddler"><param name="movie" value="http://www.viddler.com/simple_on_site/1a35239c" /><param name="allowScriptAccess" value="always" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="flashvars" value="fake=1"/><embed src="http://www.viddler.com/simple_on_site/1a35239c" width="437" height="265" type="application/x-shockwave-flash" allowScriptAccess="always" allowFullScreen="true" flashvars="fake=1" name="viddler" ></embed></object>" />