emlaklik & sedatyucel

GOD OF WAR 3 | 2010 | Konsol | İnceleme

GOD OF WAR III Release Date | Çıkış Tarihi : 19 MART 2010 (Afis) http://ps3thevolution.com/wp-content/uploads/2009/06/god_of_war_3_wallpaper_by_dzilo.jpg (bilgi)

Bu konu 6907 kez görüntülendi ve 10 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: GOD OF WAR 3 | 2010 | Konsol | İnceleme

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6907 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Yeni GOD OF WAR 3 | 2010 | Konsol | İnceleme

  GOD OF WAR III

  Release Date | Çıkış Tarihi : 19 MART 2010
  Alıntı
  İntikam! Onun için cehennem kadar sıcak, nefret ve kin kadar şiddetli bir duygu. Geçmişi kabuslarla dolu Spartalı bir savaşçı. Yıllarca itaat ettiği Tanrılarına kölelik yapmış, emirleri uğruna tüm geçmişini ve tüm geleceğini kaybetmiş bir savaşçı. Orduları telef edildiğinde ruhunu bağışladığı Tanrılarının ihanetine uğramış bir savaşçı. Kabuslarının son bulması için çıktığı yolda Tanrılarına kafa tutan, onları sineye çekmeyi başaran tek Spartalı savaşçı. Kratos! O acımasız, nefret dolu, öfkeli ama duygusal bir savaşçı..
  Belki giriş paragrafının son cümlesine baktığınız da, anlamsız bulacaksınız. Peki hiç düşündünüz mü? Kratos'un peşini yıllar boyu bırakmayan kabuslarını, kurtulması uğruna Olympus' u düşürmeye and içmesine sebep olan kabuslarını? Karısı ve kızına olan sevgisinin bunlara sebebiyet verdiğini. God of War serisine genelde şiddet içerikli oyun gözüyle bakılmıştır. Doğru bir görüş olmasının yanı sıra tamamen şiddet amacı güden bir oyun değil. Hatırlarmısınız ilk oyundaki ara videoları, Kratos'un kızı kanlar içinde yerde yatarken, karısının ceset'i kucağında yaşlı gözlerle baktığını. Chains of Olympus'ta kızından ayrılması gerektiğinde yaşadığı zor anları hatırlarmısınız. Peki ya ikinci oyunda Gaia'nın ona karısının hayalini gösterdiğinde, "çok üzgünüm aşkım" dediği sahneleri hatırlarmısınız... Evet, Kratos acımasız bir savaşçı, fakat şevkalti ve duygusal da bir aile babası.

  Yazıya Kratos'u anlatmakla başladım, çünkü demo sürümünün girişinde de serinin eski oyunlarından aşina olduğumuz o benzersiz menü arayüzü ile karşılaştığınızda Kratos'un bakışlarında tüm öfkesini ve intikam ateşini göreceksiniz. Vurgulamak isterim ki bu sanat eseri oyunun daha menü arayüzünde bile gözünüze çarpan ayrıntılar, o görsel şölen, oyunun henüz menü arayüzünde olmanıza rağmen tüm oyundan alacağınız haz ve heyecan dolu eğlencenin bir ön sezisini hissedeceksiniz. Bildiğiniz gibi oyunun 2671 MB boyutunda ki oynana bilir demo versiyonu özel PSN kullanıcılarının e-mail adreslerine gönderilen bir kod ile indirime sunuldu. Siz bu şanslı PSN kullancılarından değilseniz eğer, DH gibi sitelerin forumları aracılığı ile indirme kod' una sahip kullanıcıların paylaşmış olduğu PSN adresleri ile demoya sahip olabilirsiniz. Bu ufak bilgilendirmenin ardından PlayStation platformunun gelmiş geçmiş en mükemmel oyuna ayrıntıları ile bakalım.

  Öfkenin İntikam Dolu Yüzü
  E3 2009 gösterimlerinde ki GoW 3 trailerlarını seyrettiyseniz eğer aynı bölümleri oynuyorsunuz. Bu tecrübeyi yaşamak, seyretmekten çok daha fazlasını veriyor. Oyuna başladığımızda kameranın önünde duran dev cüsseli Kratos tüm öfkesiyle yukarıya doğru bakarken üzerinden güneş tanrısı Helios'un geçtiğini görüyoruz ve peşine düşüyoruz. Demo nun geçtiği bölüm Helios'u yakalamak üzerine kurulu. Kontrol bize geçtiğinde tanrıların üzerimize saldıkları ucubeleri ile dövüşüyoruz. Görsellikten sonra ilk dikkat ettiğim şey kontrol mekanizması ve oynanabilirlik oldu. God of War serisi her zaman oynanabilirlik ve kontrol mekanizması adına olabilecek en uç noktada oyuncuyu tatminkâr bırakıcı olmuştur. Dövüş ve kombinasyon tuşları eski oyunlarla tamamen aynı. Yine kare tuşu ile ana kombomuzu, üçgen ile ağır kombo, daire tuşu ile düşmanı yakalama, X tuşu ile zıplama, L1 tuşu koruma + özel kombolar kullanma, R1 ile kapı ve sandık türü nesneleri açma/kullanma şekliinde yine önceki oyunlar ile aynı tuş entegre sistemi mevcut. Yönlendirme tuşları ise extra silah ve büyü güçlerini seçiyor yanlız demo sürümde yalnızca alternatif silah olan Cestus bulunmakta. Kendisi oldukça yıkıcı bir silah olmasının yanı sıra oldukça da ağır. Bunun yanı sıra bir de Typhons Bane isimli büyü gücü mevcut.
  Dövüş sistemine temel hareket bakımından yenilikler getirilmiş. Kare kombosu hala aynı şekilde devam ederken, üçgen kombosunda hareketler biraz daha değiştirilmiş. Kratos ağır kombolarda daha güçlü ve etkili darbeler indiriyor artık. Üçgen kombosu yapıldığında zincirli kılıçlarını aynı anda yere çarpıyor ve zayıf düşmanları bir kaç darbe ile param parça ediyor. God of War'un en beğenilen ve övgüye değer taraflarından biri, komboların birleşitirlebilmesi olmuştur. Tek seferde bir kaç kombo ve büyü gücü birleştirilerek çok sanatsal dövüş sistemi kurabiliyorsunuz. Kurabiliyorsunuzdan kastım, yaptığnız herhangi bir kombo ile el çabukluğu ve el beceriniz sayesine bir başka komboyu yapmaya başlayıp ardından savaştığınız düşman tipine göre uygun olan herhangi bir büyü gücünü kullandığınızda, bir kaç hamlede tozu dumana katıp düşmanları Kratos'un gazabına uğratabilyorsunuz. Kratos tam bir sığır azmanı olduğu için her bir hareketi birbirinden öldürücü ve dev cüsseli düşmanları bile bir kaç güzel hareket ile Hades'e postalamakta üstüne yok.

  Kratos'un yapabilecekleri sanatsal dövüş sistemi ile sınırlı değil elbet. Genelde engelleri aşmak için ve kalabalık düşmanlar ile kolay mücadele etmek için kullanılabilecek yeni hareketler var. Bunlardan ilki Harpy'leri kullanabilme. Büyük yarasa görünümlü uzun kanatlı ve zombi suratlı bu Haryp'ler zamanın da Kratos'un kollarına Blades of Chaos'u zincirlemişlerdi. Şimdi ise o kılıçların tadına bakıyorlar. (Gerçi sonradan Blades of Athane'yı aldık ama en azından işlevi aynı) Harpy'leri kullanmak için L1 + Daire tuşuna basmak yeterli. Bu kombinasyon ile kılıçları Harpy'e takıp onu istediğiniz yöne sürebiliyorsunuz. Genelde uzun ve büyük uçurumları aşmak için kullanılaak bu yöntem eğlencelide bir tecrübe sunuyor. Bir de tepe göz dediğimiz Cyclops'ları kullanabilme özelliğimiz var. İlk önce bir süre dövüşerek zayıflattığınız tepe gözün kafasına Daire tuşu ile atlayıp onu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için kare, üçgen ve sol analog tuşlarını kullanmanız yeterli. Analog ile istediğiniz yöne sürerken, kare tuşu ile darbe vurmasını, üçgen tuşu ile de daha güçlü darbeler vurması için onu zoraki emirler ile yönlendiriyorsunuz. Bir süre sonra yenik düşüp kullanılmaz hale gelen tepe gözün o koca gözünü yuvasından söküyor Kratos. Bu sahnelerde ki görsel ayrıntıları da atlamamak lazım. Özellikle çok kanlı sahnelerde Kratos' un tüm vücudu kan oluyor ve 20.000 poligon ile modellenmiş bir karakter üzerinde durdan efektlerin, o mükemmel Render'lanmış halini görmelisiniz.

  Demonun geçtiği mekanlardan bahsedelim birazda. Geneli dış mekan olmak üzere kısa süreli iç mekanlar da geçiyor oyun. İç mekanlar bölüm gereğince genelde mağara tarzı karanlık yerler. Dış mekanlar ise gündüz görsellerin de daha aydınlık. Oyunda genel olarak renkli ve koyu tonlar mevcut. Her alan çok canlı ve oldukça geniş gözüküyor. Milolojik yapıların bulunduğu mekanlar da bir çok düşman ile savaşıyoruz. Bu düşmanlar arasında en zayıf ucubeler ile birlikte bir adet centaur ve bir adet cyclops ile bir adet aslan başlı yılan kuyruklu bir boss mevcut. 3 yaratık içinde zayıflattıktan sonra tuş kombinasyoları ile bitiriş darbeleri vurup onları kendi kanlarında boğuyoruz.
  Büyük baş yaratıklar için en etkili silah Cestus. Aslan başı görünümün de ağır ve güçlü darbeler indirebilen Cestus'un kullanım mantığıda Baldes of Atehna ile aynı. Kombo hareketleri aynı tuş kombinasyonları ile yapılıyor. Cestus'un ucundan çıkan zincirli topuzlar ile düşmana kısa mesafeli uzaklıktan saldırılar yapabilir, direk yumruk darbeleri ile düşmanınızı kolayca haklayabilirsiniz. Ağırlığı sebebi ile Blades of Athena ya göre daha kullanışsız gelebilir, ama etkisi çok daha fazla. Typon's Bane isimli büyü gücümüz ise ikinci oyundan da bildiğiniz gibi, ok ve yay şeklinde bir silah. Uzaktan saldırılar ve özellikle de Harpy'leri kışkırtmak için etkili bir silah. Fark ettiğiniz üzere önceki oyundan elimizde kalan güçler ve silahlar yeni oyunda da aynı şekilde devam ediyor. Bir de Golden Fleece var. Yine ikinci oyunda 3 başlı Cerberus'tan aldığımız Golden Fleece ile yapılan hemen her türlü saldırıya, saldırı ile karşılık vermemizi sağlıyor. Oldukça kullanışlı ve savunma açısından avantajlı bir silah.

  Next Genaration Graphic - God of War 3
  Oyun görsel olarak ciddi anlamda aşmış durumda. Tam olarak Next Generation Graphic ünvanını hak eden nadir oyunlardan biri. Yalnızca demo versiyonunda bile bu derece görsel şölen yaşatması oyun üzerinde teknik olarak ne kadar çok çalışıldığının göstergesi. Daha önceki resmi açıklamalar da grafik yönetmeni Ken Feldman'ın görsellik adına yaptıkları çalışmaları duymuştuk. 20.000 poligon ile tasarladıkları Kratos'un yanı sıra, ilk oyuna göre 4 kat daha geniş ve 4 kat daha gerçekçi mekanlar ile CGI tadında grafikler için çalıştıkları haberini almıştık. Tabii PS3 sistem gücünün yanı sıra bu çok iyi bir optimizeyi de beraberinde getirmeli. Oyun CGI tadındaki görsel ögelerine rağmen 60 FPS sabit çalışıyor. Eblet bu da God of War 3 ile ilgili verilen ilk bilgilerle beraber yapılan resmi açıklamalardan biriydi. Oyun benim gördüğüm kadarıyla da hakkını fazlasıyla veren görselliğin yanında, bir o kadar da takdire şayan bir akıcılık ile sabit ilerliyor. Santa Monica ekibinin hiç bir zahmet ve masraftan kaçınmamış olduğunu görüyor ve tebrik ediyoruz.
  Eski haberlerde God of War 3'ün 2009'un 4. çeyreğinde çıkacağı bilgileri sızmıştı. Fakat E3 2009 gösteriminde ekip lideri Stig Asmussen Mart 2010 da çıkacağı haberini verdi. Bu durum God of War fanlarını hüsrana uğratsa da bunun sebebi ile ilgii çeşitli açıklamar da gelmişti. Oyunda arka plandaki görsel sahnelere de çok önem verilmiş durumda. Bir sahne de Perses büyük yapıları kıra döke metrelerce boyundaki dev cüssesiyle beliriyordu. Yine buna benzer tüm Titan'ların Olympus'a çıktığı ve Kratos'un da Gaianın sırtında bulunduğu sahneler de görsel şölen adına tavan yapmış durumdaydı. Açıklamalar da Titan'lar ile ilgili geneli arka planda geçen görsel sahnelerin hazır hale gelmesinin çok zaman alıdğını ve sistem üzerinde çok çalışılması gerektiğini belirtmişlerdi. Bu tür yüksek kalite de hareketli sahneler sistem'i çok fazla zorluyor ve yapımı ile beraber optimizasyon süreci uzuyor. Ekip hiç bir konu da aceleye gelecek hamleler de bulunmuyor ve yapılabilecek en güzel God of War oyununu hazırlıyor bizler için. PlayStation sahipleri de bu ayrıcalıktan faydalanmak için pusu da bekliyor.
  Görsel şölenin yanı sıra yapay zekada da gelişme gösterilmiş. Bu tür düşmanını öldürmeye odaklı yaratıkların bulunduğu oyunlar da yapay zekanın pek göze batar bir tarafı olmuyor özünde. Fakat God of War 3'te bu konuda da çalışmalar yapılmış. Kalabalık sayıdaki düşmanların birbirinden cesaret alıp Kratos'un üzerine çullanmaları, ellerindeki kalkan ve mızrak türü silahlara göre kendi taktiklerini geliştirmeleri gibi akıllıca hamleleri var. Bunlardan bazıları önceden hazırlanmış sahneler olsa da, çeşitli kaynaklara sızan haberler arasında oyun boyunca düşmanların bu tür davranışlar sergileyeceği söylentileri vardı.
  Gelelim ses efektleri ve müziklere. God of War serisinin soundtrack'leri oyun dünyasında en güzel soundtrack'li oyunlar listesinde en üst sıralarda yer almayı kesinlikle hak ediyor! Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki oyunun tüm atmosferine ve geçtiği mekanlara uygun, hikayesi ve kurgusuna tamamiyla uyduğu gibi aksiyon dozuna göre çok güzel gaza getirmeyi başaran harika soundtrack'leri var. Bu anlmada da son derece zengin olmasının yanı sıra ses efektleri de tek kelime ile kusursuz! Kılıç darbesi aldıkça kesilip parçalanan düşmanların sesleri, zincirli kılıçları savurdukça çıkan zincir sesleri ve oyunun her saniyesinde son derece tokluk hissi ile kulaklarınızın pasını silecek ve bu konuda da oyuncuyu en uç nokta da tatmin edebilecek kaliteye sahip. Tek kelime ile kusursuz!

  Kratos'un İndirdiği Son Darbe!

  Demo boyunca Helios'un peşine düşüp onu yakalamaya çalışırken, en kolay yolun onu Perses'in avucuna itmek olduğunu görüyoruz. Perses ve Helios'un savaştığı sahneler de Perses Helios'u yakalamaya çalışırken Helios onun elinden her seferinde kaçmayı ve darbeler vurmayı başarıyor. Bu arada bizi de es geçmiyor, kafamıza alev topları atmaya çalışıyor. Helios'un atlarına devasa bir ok yardımı ile yaptığımız bir hamle sayesine dengesini kaybediyor ve Perses'ın evucuna düşüyor. Perses onu yakaladığında bir gözül sıkıp suyunu çıkarıyor, ardından gelişine fırlatıyor Yunan adalarının bir ucundan diğer ucuna. Kayalık bir alana çarpan Helios'un düştüğü yere doğru yol alıyoruz ve demo nun sonlarına gelindiğinde Helios'un kellesini gövdesinden ayırıp, Tanrı kellesi arşivimize katıyoruz. Kratos profesyonel bir Tanrı katili olduğu için, Helios onun için biraz basit bir av oldu, tabi bu konuda Perses'ın yaptığını unutmamak gerek. Helios'u büyük ölçüde etkisiz hale getiren o. Nihayetinde yaklaşık 10 dakika uzunluğunda ki bu demonun sonlarına gelindiğin de, yine God of War'a özel epik bir sahne ile kapanış görüyoruz. Bu sanat eseri oyunun E3 2009 videolarını tam seyrettiyseniz bu sahneyi zaten bilyorsunuzdur. Fakat bilmeyen oyuncular varsa daha fazlasını anlatmayacağım, epik bir kapanış olduğunu ve ekranda God of War 3 - March 2010 yazısını gördüğünüz anda, bura da biter mi beee! Diyeceğiniz olasılığını rahatlıkla söyleyebilirim. Size bu son satırlar da eski GoW oyunlarını seviyorsanız demoyu indirin, mitolojik, fantastik ve macera/aksiyon oyunlarını seviyorsanız bu demoyu indirin demeyeceğim. Diyeceğim tek şey şu: ne tür bir oyun zevkiniz olursa olsun, bu demoyu mutlaka indirin, bu oyun çıktığında mutlaka alın!

 2. #2

  Standart

  teşekkürler bilgi için.

 3. #3

  Standart

  Oyun çok güzel olmuş mutlaka oynanmalı...

 4. #4

  Standart

  Güzel bi çalışma, sitede benim de yayınlamış olduğum bir inceleme zaten vardı. ama olsun ikincisi oldu http://www.cshtr.com/oyun-crack-seri...04-2010-a.html

 5. #5

  Standart

  1 Mart ta açmıştım ben bunu Eğer daha önce olsaydı bu inan açmazdım Bulaki

 6. #6

  Standart

  Mysterio Nickli Üyeden Alıntı
  1 Mart ta açmıştım ben bunu Eğer daha önce olsaydı bu inan açmazdım Bulaki
  Ops pardon. Benim hatam.

 7. #7

  Standart

  Kesinlikle Oynanması Gereken Bir Seri...

 8. #8

  Standart

  bu oyunu sonunda aldım mükemmel bir oyun

 9. #9

  Standart

  oynamaya doyamadığım bir seri,imkanı olan varsa ps3 te oynasınlar doyumsuz oluyor

 10. #10

  Standart

  valla ben bunun ps3 hariç bütün versiyonlarını oynadım tek kelimeyle kusursuz bi oyun

Benzer Konular

 1. Genel MAFIA II İçin PC mi ? Konsol mu ? Siz Seçin ! | Oyun | Haber | 13.09.2010
  Konu Sahibi Mysterio Forum Oyun İncelemeleri
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 03.Eylül.2010, 21:35
 2. E3 2010 Konsol Devleri | Oyun | Haber | 13.06.2010
  Konu Sahibi Mysterio Forum Oyun Dünyasından Haberler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Haziran.2010, 10:39
 3. Red Dead Redemption | 2010 | Konsol | İnceleme
  Konu Sahibi Mysterio Forum Oyun Crack | Serial | Patch | Yama | Hile
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2010, 18:29
 4. Xbox 360 Satış Rakamları | Konsol | Haber | 23.04.2010
  Konu Sahibi Ezio Forum Oyun Dünyasından Haberler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Mayıs.2010, 18:25
 5. Gears Of War 3 | 2011 | Fragman | Oyun | Konsol | 17.04.2010
  Konu Sahibi Ezio Forum Oyun Dünyasından Haberler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Nisan.2010, 10:52