Grand Theft Auto: Chinatown Wars
Çıktığı her platformda kendisinden fazlaca söz ettiren Rockstar’ın para makinesi GTA serisi, bu kez farklı bir oyunla, (belki de geçmişi yâd ederek) Chinatown Wars uzatması ile Nintendo DS platformuna konuk oldu, 2009 Mart’ının sonlarında. Oyun, en son GTA 2’de kullanılan kuşbakışı kamera açısı ile bize bir şeyler anlatıyordu belki de. Önce herkes burun kıvırdı ardından taşınabilir konsollara yapılmış herhangi bir GTA oyunu yaftası kırılmaya başladı. Oyun önceki sürümlerinin bir uyarlaması değildi, geç de olsa fark edildi. “Başlı başına yeni bir GTA oyunu ve yalnızca Nintendo DS mi? Olamaz!” nidalarını dinleyen Rockstar, aynı yılın Ekim ayı içerisinde bu sanat eserinin PSP sürümünü yayınladı ki işte bizi buradan sonrası ilgilendiriyor. (Belirtmeden geçmeyelim; oyunun iPhone OS sürümü 2010 Ocak ayında yayınlandı, Türkiye’den satın alabilmek mümkün.)

Huang Lee ve Çinli yoldaşlar

Şımarık oğlan Huang Lee, babasını kaybettikten sonra Liberty şehrine gelmeye ve babasının
poker masasında kazandığı Yu Jian isimli hatıra kılıcı amcasına teslim etmeye karar verir, düşer yollara. Liberty şehrine geldiğinde bir tuzağa düşer, kılıcı kaptırır ve kendi hayatını zor kurtarır. Tahmin edeceğiniz üzere amcası Wu "Kenny" Lee ile hem intikam almanın hem de kılıcı kurtarmanın çabası içerisine girer. Pis bir şehir, uyuşturucu üzerine kurulu bir mafya düzeni, babam amcam derken yine bir GTA dünyası sizi içine hapsediverir.

GTA serisi PSP için yeni bir durum değil. GTA Liberty City Stories orijinal GTA 3’ün, GTA: Vice City Stories ise orijinal GTA: Vice City’in birer uyarlaması idi. Bu kez ise farklı bir şey bizleri bekliyor.

GTA IV’ün Liberty City’si üzerine inşa edilen oyun görsel kalite farkı dışında ve bir ada eksik olarak şehri tamamen barındırıyor. Evet, tekrar ediyorum: şehri tamamen barındırıyor! Küçücük konsolun içinde koca bir Liberty City, birçok önemli mekânı ile birlikte üstelik. Oyunu ilk oynayama başladığımda beni en çok şaşırtan husus bu oldu. Yaklaşık 1 GB’ın içine sığdırılmış koca bir dünya. Haritanın bir ucundan diğerine gitmek yaklaşık 10 dakikanızı alabilir.

Yalnızca şehrin büyüklüğü değil, her zaman olduğu gibi ince ince esprilerle bezenmiş Anime tarzındaki ara filmler, tuhaf esas oğlanımız Huang Lee ve onun geçmişi-geleceği, konsolun el verdiği ölçüde yapılan gölge ve ışıklandırmalar insanı yavaş yavaş dumura uğratıyor. Bu kadar özenilmiş mi gerçekten demeye başlıyorsunuz. Özellikle oyunun geneline hakim olan Anime tarzı, bu kod yığınına aşk beslemenize neden olabilir.Dokunmatik ekran varmış gibi yapmak

Oyunun başlarında Huang Lee’yi denize uçurulan bir arabadan kurtarmaya çalıştığımızda PSP’de alışık olmadığımız bazı hareketleri yapmamız gerekiyor ve işte o zaman oyunun Nintendo DS için yapıldığı düşüveriyor aklımıza. Farklı tuş kombinasyonları ile yapılan bu hareketler oyun boyunca zaman zaman karşımıza çıkıyor. Camları kırmak, arabalara düz kontak yapmak, mini oyunlar oynamak vs. aslında Nintendo DS’nin dokunmatik ekranı düşünülerek yapılmış. Ancak sancısız bir şekilde tüm bu olaylar PSP’ye aktarılmış.


Huang Lee’nin PDA’sı yine zekice düşünülerek hazırlanmış. PDA sayesinde GPS kullanarak yönümüzü tayin edebiliyor, elektronik postalarımıza bakabiliyor ve görevle ilgili şahıslarla irtibata geçebiliyoruz. Yine birçok istatistikî verilere de PDA sayesinde ulaşabilmek mümkün. Ayrıca bazı uyuşturucu fırsatlarını da görebilmek için PDA’ya başvurmak gerekiyor.