Nintendo'nun satışları düşüyor


"Nintendo bu yılki finansal raporunu açıkladı. Wii ve DS satışları gözle görülür bir biçimde düşüşe geçti."
Nintendo yıllık finansal raporunu bugün yayınladı ve ilginç bir nokta dikkatimizi çekti. Nintendo'nun iki önemli konsolu olan Nintendo Wii ve Nintendo DS satışlarında düşüşler olduğu ortaya çıktı. Özellikle Wii satışları geçen yıla göre gözle görülür derecede düşüşe geçmiş durumda.
Nisan 2008 ile Mart 2009 arasında Nintendo yaklaşık 25.95 milyon Wii satmıştı. Nisan 2009 - Mart 2010 arasındaki dönemde ise satışlar 20.53 milyona düşmüş durumda. Hala yüksek bir rakam olduğu tartışılmaz. Ama düşüş oranının bir yıl içinde %21 olduğu düşünülürse Nintendo tarafından gözardı edilemeyecek bir rakam
olduğu kesin.
Nintendo DS tarafında ise durum biraz daha iyi gözüküyor. Nintendo 3DS'in duyurulmasınında etkisiyle, DS satışlar 31 milyon civarından 27 milyona düşmüş durumda. DS'in 5.5 yaşında olduğu düşünülürse %12 civarında bir düşüş beklenmedik bir durum değil.
Satışları düşen sadece konsollar değil. Wii oyunlarının satış rakamları %6 civarında bir gerileme ile 204 milyondan 191 milyona düştü. DS konsolu ise %23 oranında bir gerileme ile 197 milyondan 151 milyona düştü.
Bu düşüş oranlarına rağmen geçtiğimiz yıl Nintendo'nun tarihindeki en iyi finansal yıllardan birisi olarak kaydediliyor.