Disiplin Komitesi'nin dün federasyona ulaşan 25 sayfalık raporunda, ülkemizin Euro 2008 elemeleri için önlem alabilecek durumda görünmediği ileri sürüldü...FIFA Disiplin Komitesi'nin, Türkiye'ye verdiği 6 maçlık seyircisiz ve tarafsız saha cezasının gerekçesi belli oldu. Komitenin dün Futbol Federasyonu'na gönderilen 25 sayfalık gerekçeli kararında en çarpıcı saptama, Türkiye'nin 2008 Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri'nde kendi sahasında oynayacağı maçlarla ilgili güvenliği sağlayamayacağı yolundaki kanaat oldu. Komite, Futbol Federasyonu'nun Yunanistan ve Danimarka ile sahasında oynadığı maçlar öncesi FIFA tarafından çok sert şekilde uyarıldığı halde para cezası aldığını hatırlattığı raporunda, "Türkiye bundan sonraki maçlar için önlem alabilecek durumda görünmüyordu. Bizim buna inancımız yoktu. İsviçre maçı öncesi ve sonrası yaşananlar bu kuşkularımızı güçlendirdi. Güvenimiz sarsıldı. Daha önceki uyarıların dikkate alınmaması bu sonucu doğurdu" ifadelerine yer verdi. 6 maçlık seyircisiz ve tarafsız saha cezasının temel nedenini oluşturan "güvensizlik gerekçesiyle" disiplin komitesinin gruptaki tüm maçları risk bölgesi dışına çıkarmaya karar verdiğinin altı çizildi.

Tek sorumlu federasyon
Disiplin Komitesi gerekçeli kararında İsviçre Milli Takım kafilesinin, Atatürk Havaalanı'na inişinden, İstanbul'dan ayrılışına dek geçen sürede her türlü sorumluluğu üstlenmesi gereken Futbol Federasyonu'nu ağır dille eleştirdi. Uçak kapısında açılan pankart ve bazı şahısların tacizkar hareketleri, konuk kafilenin pasaport kontrolünde 2 saate yakın bekletilmesi, bu sırada havaalanı içinde bulunan kalabalık bir grubun aleyhte tezahüratı ve İsviçre'yi taşıyan otobüsün şehir trafiğinde yumurtalı saldırıya uğramasına kadar uzanan eylemlerden birinci derecede federasyonu sorumlu tutan disiplin komitesinin, özellikle FIFA'nın atadığı İngiliz güvenlik gözlemcisi Hutchkins'in raporuna atıfta bulunması dikkat çekti.

Seyirci ikinci derecede
Gerekçeli kararda en ağır cezaya çarptırılan ay-yıldızlı seyircilerin ikinci derecede suçlu gösterilmesi gözden kaçmadı. Komite, seyircinin tutumuyla ilgili olarak, maç anında topun İsviçreli oyunculara geçtiği sırada yapılan anonslarla tezahürata başlamasını, sahaya bayrak sopası, madeni para ve su şişesi atmasının cezanın gerekçeleri arasında yer aldığını bildirdi. Bu olayların sorumlusunun da, organizasyon sahibi federasyon olduğu kaydedildi.

Komite Serkan Balcı'nın İsviçreli oyuncu Grichting'e vurmadığının kesin olduğunu, ancak genç futbolcunun çıkış tünelinde çıkan arbedeye karıştığının televizyon görüntülerinden saptandığını, bu yüzden iki maç ceza verildiğini vurguladı. Bu arada bir Alman ve iki İsviçreli gazetecinin maç sonrasında yaşananlarla ilgili verdikleri bilgilerin cezanın şekillenmesinde rol oynadığı belirtildi.

Üç gün içinde Tahkim
Disiplin komitesinin gerekçeli kararını değerlendiren federasyon yetkililerinin bugün olağanüstü bir toplantı yaparak tahkim sürecinde izlenecek politikayı belirleyeceği öğrenildi. Üç gün içinde Tahkim Kurulu'na itirazda bulunması gereken federasyon itirazının temelini seyircinin olaylarda birinci derecede sorumlu olmadığının disiplin kurulu tarafından da kanıtlanması nedeniyle tarafsız sahada seyircili oynanması formülünü ileri süreceği iddia edildi.