Cek Cumhuriyeti ile yapılacak özel maç için bugün açıklama yapan Fatih Terim, Türkiye'deki tüm oyunculara mesaj yolladı. İşte Fatih Terim'in mesajı?Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, milli takımın kapısını hiç bir oyuncuya kapatmadıklarını söyledi.

Terim, Çek Cumhuriyeti ile 1 Mart Çarşamba günü İzmir'de yapılacak özel maç öncesinde yardımcıları Oğuz Çetin ve kaleci antrenörü Eser Özaltındere ile basın toplantısı düzenledi.

Malta'da Malta-Moldova maçını izlediğini belirten Terim, ''Moldova, Malta'ya göre daha iyi bir takım. Malta'da da eskiye göre ilerleme var'' dedi. Terim, yardımcısı Müfit Erkasap'ın da Almanya'da yapılacak Bosna Hersek-Japonya maçını izleyeceğini kaydetti.

Terim, (A) Milli, A2 ve Ümit Milli takımlarının ilk kez bir arada kamp yaptığını, iskeleti oluşturacak 69 oyuncunun bir arada bulunmasından memnuniyet duyduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''Milli takımın kapısını hiçbir oyuncuya kapatamayız. Gerektiği zaman sıkışık bir durumda, formda olan oyuncuyu kadromuza katar, oynatırız. Bu resmi maç olur. Şimdi yeni oyuncuları görmek zorundayız, o yüzden böyle bir değişime karar verdik. 15 sene önce nasıl bir grupla başladıysak, bu da öyle... Hepsinden çok ümitliyiz. Kısa zaman içinde bazıları üst düzeye gelecektir. Aralarında başka şekilde devam edenler olursa, yenilerini buluruz.'' Eylül ayına kadar hazırlık maçlarının süreceğini, gruptaki her takımın gücüne göre maçlar yapacaklarını kaydeden Terim, Mayıs ayında Amerika ya da Almanya'da bir turnuvaya katılmalarının söz konusu olduğunu belirtti.

SOL KANAT KONUSU
Terim, Türkiye'de sol ayaklı futbolcu sıkıntısı bulunmadığını, Uğur Boral, İbrahim Akın, Ferhat, Eren, Mustafa Keçeli, Orhan gibi oyunculara sahip olduklarını belirtti.

Hamit, Nihat, Selçuk, Serhat, İbrahim Toraman ve Fatih Tekke'nin sakatlıkları nedeniyle kadroya çağrılmadığını vurgulayan Fatih Terim, bu konunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin, Hakan Şükür'e de Bülent Korkmaz gibi bir milli maçta plaket verilmesinin söz konusu olup olmadığını sorması üzerine Terim, ''Hakan Şükür ve diğer arkadaşlara hizmetlerinden dolayı her dakika teşekkür eden bir insanım. Bu konuyu da federasyon başkanımızla görüşeceğim, gereken neyse yapılır'' dedi.

Ekip olarak, ''dün gelmiş, bugün başlıyor gibi'' mental açıdan hazır olduklarını, grup maçlarının 12'sini de deplasmanda oynayacak gibi hazırlık yaptıklarını belirten Terim, ''Maçlar seyircili oynanacak olursa Almanya bizim için alternatifsiz. Seyircisiz olması durumunda Floransa gündeme gelebilir. Son kararı Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu verir'' diye konuştu.


Fenerbahçeli Servet Çetin'in takımında oynamamasına karşın Milli takıma davet edilmesinin bir mesaj içerip içermediğine ilişkin soruya karşılık Terim, ''Hiçbir mesaj içermiyor. Kadromuzda 7-8 tane stoper var. Servet, Tolga ve Gökhan'ı bir adım önde gördüğümüz için çağırdık. Zaten Türkiye'deki stoperlerin yarısı yabancı. Bizim kulüp antrenörüne 'neden böyle' deme hakkımız yok. Her gün futbolcuyla beraber olan o. Doğrusunu da o bilir'' şeklinde cevap verdi.

Fatih Terim, Belçika Milli takımına davet edilen Fenerbahçeli Önder Turacı'nın Türk Milli takımında oynayabilmesi için hem kendilerinin, hem futbolcunun ailesinin uğraş verdiğini belirterek, ''20 gün geç müracaat edilmiş. Peşini bırakmış değiliz, uğraşıyoruz. Önder kadromuzda görmek istediğimiz bir oyuncu'' dedi. Terim, 1 Mart Çarşamba günü karşılaşacakları Çek Cumhuriyeti'nin, son 10 yılın en istikrarlı ve en başarılı takımları arasında bulunduğunu kaydederek, ''İsviçre'yi 4-2 yendiğimiz maçta zaman zaman oynadığımız müthiş futbolu olaylar nedeniyle konuşamadık. Bu futbola kaldığımız yerden devam edeceğiz'' diye konuştu.

İzmir'in Türk futbolunda ayrı bir yeri olduğunu da vurgulayan Terim, ''Futbolcu olarak milli maçların çoğunu İzmir'de oynadım. Önemli oyuncular yetişiyor, ama son dönemde bir durgunluk var. Biraz hareketlendirmek için maçları buraya aldık'' dedi.

Bu arada, Alsancak Stadı'nın zeminin bozuk olması nedeniyle Ümit Milli takımın Çek Cumhuriyeti ile yapacağı maçın Manisa 19 Mayıs Stadı'na alınacağı kaydedildi.