Atletizm ve halterde yaşanan doping skandallarının ardından Türkiye'nin elinden alınan dereceler ve müsabakalardan men cezaları hükümeti harekete geçirdi. Antalya'da ilk kez bu konuda girişimde bulunuldu ve Liselerarası Gençler Hentbol Türkiye Birinciliği final maçlarından hemen sonra sporcuların teri soğumadan doping kontrolü yapıldı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ata Özer, Türkiye'yi Fransa'da yapılacak olan Gençler Hentbol Dünya Şampiyonası'nda temsil edecek olan sporculara ilk kez doping kontrolü yaptıklarını açıkladı. Erkeklerde Ankara Deneme Lİsesi'ni uzatmada 21-19 yenen İstanbul Özel Cent Lisesi, kızlarda Ankara Cumhuriyet Lisesi'ni 24-19 mağlup eden Kastamanu Abdurrahman Paşa Lisesi Türkiye Şampiyonu oldu.

SAHADA HEYECAN VARDI

Hentbol final karşılaşmaları Antalya Dilek Sabancı Spor Salonu'nda yapıldı. Kızlarda Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi, Ankara Cumhuriyet Lisesi'ni 24 -19 yenip Türkiye şampiyonu oldu. Erkeklerde ise büyük bir çekişme vardı. Finalde İstanbul Özel Cent Lisesi ile Ankara Deneme Lisesi karşı karşıya geldi. Maç 15-15 berabere bitti, uzatmada rakibini 21-19 mağlup eden İstanbul Özel Cent Lisesi şampiyon oldu. Sahada sevinç ve hüsün vardı. Maç sonrası galip gelen takımlara doping kontrolü yapıldı. Hentbolcülerin bir görevli eşliğinde idrarları alındı. Her iki ekip, Türkiye'yi Fransa'da temsil edecek.
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ata Özer, örneklerin, doktor ve 2 kulüp yöneticisinin nezaretinde alındığını söyledi.

Fedarasyon Başkanı Özer şöyle konuştu; "Son yıllarda sportif müsabakalarda başarılı olmamıza rağmen sporcularımızın dopingli çıkması Türk milletini derinden yaralamış ve üzmüştür. Başarımızın elimizden alınması ve ülkemizin kötü günler geçirilmesine sebep olan doping hastalığından çocuklarımızı kurtarmak için bu yola başvurduk. Bundan sonra yapılacak olan uluslararası tüm müsakabakalara gidecek sporcularımıza gitmeden önce doping testi yapacağız. Bu konuda bize Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Mehmet Ali Şahin öncülük yapmıştır. Bakanımızın bu işe gönül koyması ile doping kontrolleri başladı. Türkiye'de ilk kez Antalya'da yapılan Gençler Hentbol Türkiye Birinciliği'nde bunun temelini atıyoruz. Kızlarda şampiyon olan Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi ile erkeklerde şampiyon olan İstanbul Özel Cent Lisesi Türkiye'yi Fransa'da yapılacak olan Dünya Şampiyonası'nda temsil edecek. Her iki takımdan 3'er sporcuyu maç biter bitmez doping doping odasına çağırdık ve numune aldık."

Her bir sporcunun doping kontrol maliyeti 300 YTL olduğunu belirten federasyon başkanı, "Toplam 1.800 YTL'yi devlet karşılıyor. Bu numuneler Hacettepe Üniversitesi'ne gönderilecek ve burada konrol edilecek. Dopingli çıkmasını temenni etmiyoruz. Ama doping çıkması halinde de takımlarımız yurtdışına çıkmadan önlemimizi almış olacağız" diye konuştu.