S - Gelecek sene neyi hedefliyorsun?

NR: 2010 hedefim yüksek olacak. En azından yarışlar kazanmak istiyorum. Sezon başladıktan sonra göreceğiz. Genel tabloyu görmek için birkaç ay beklememiz gerekiyor. Fakat güçlü bir pakete sahip olacağımıza inanıyorum.

S - Bir Silver Arrow grand prix aracının, son 50 yıl içindeki ilk Alman pilotu olmak sana ne ifade ediyor?

NR: İnanılmaz. Kesinlikle çok özel bir şey. Silver Arrow bir Alman pilot son olarak 1955'te yarışmıştı. Bu gerçekten çok uzun bir süre...

S - Niki Lauda, senin Jenson Button ve Lewis Hamilton'ı mağlup edebilecek kabiliyete sahip olduğunu söyledi. Senin düşüncen nedir?

NR: Elbette kendisinden böyle bir şey duymak çok hoş. Yarış pilotu olarak kendime inancım ve güvenim tam. Kesinlikle harika bir araçla yarışacağıma inandığım gelecek yıl piste çıkmayı bu yüzden sabırsızlıkla bekliyorum. Gerçekten de onları geride bırakabileceğime inanıyorum.

S - Button mı, Hamilton mı, hangisi daha zorlu bir rakip sence?

NR: Bunu cevaplamak zor. Gelecek yıl pistte rekabette bunu göreceğiz. Bilmiyorum, Lewis'e karşı yarıştım, kendisinin kesinlikle çok harika bir pilot olduğunu söyleyebilirim. Jenson hakkında yorum yapmak ise benim için biraz daha zor ama kesinlikle o da müthiş bir pilot.

S - Kendini bir Alman olarak mı, Fin olarak mı görüyorsun?

NR: Kesinlikle kendimi bir Alman olarak görüyorum, çünkü Alman kültürüyle büyüdüm. Evde Almanca konuşuluyor, Alman televizyonlarını seyrediyorum. Yani ben bir Almanım.

S - Sezon boyunca hep 2010 için birçok seçeneğinin olduğundan bahsettin. Sonunda üretici takımlardan biriyle imza attın. Üretici bir takım olması kararında ne kadar önemli bir etkindi?

NR: Tabii karar sürecinde bu gerçekten önemli bir faktördü. Mercedes gibi bir büyük bir üreticinin bir parçası olmak elbette çok güzel. Bunun yanı sıra Brawn GP'nin devamı olan bir takımla birlikte olmak, benim için muhtemel en iyi kombinasyon oldu.

S - Takımın diğer aracındaki pilot Michael Schumacher olsaydı, takım arkadaşını mağlup edebileceğine inanır mıydın?

NR: Özür dilerim ama bu konuda yorum yapmak istemiyorum.

S - Jenson Button'ın takımdan ayrılması seni şaşırttı mı?

NR: Gitme ihtimali zaten yüksekti ve bu yönde bir karar verdi. Asıl mesele, bunun nasıl olduğu, ki ben de bu süreçle ilgilenmedim. Biraz sürpriz oldu tabii ama çok fazla değil.

S - Bir Alman takım arkadaşının olmasını ister misin?

NR: Takım arkadaşımın kim olacağı gerçekten önemli değil. Önemli olan Mercedes GP için birlikte mücadele ettiğimizde uyum sağlayabilmek.

S - Hiz takım fabrikasında bulundun mu, gelecek yılki araç hakkında neler biliyorsun?

NR: Fabrikaya Çarşamba günü gideceğim, çünkü öncelikle bugünkü açıklamanın yapılmasını bekledim. Ross'la, mühendislerle gelecek yılki araç hakkında zaten temas halindeyim. Çarşamba günkü ziyaretim sırasında, geçtiğimiz yıllardan zaten tanıdığım bir çok insanla orada göreşeceğim. Kendilerini yeniden görmek hoş olacak.

S - Hangi takımları ana rakibiniz olarak görüyorsun?

NR: Sanırım bu noktada en büyük rakip olarak ismi zikredilecek takımlar Ferrari, McLaren ve Red Bull olacaktır.

S - Mercedes'in resmen açıkladığı ilk pilotsun, kendini bir takım lideri olarak görüyor musun?

NR: Bu olmasını istediğim bir şey, bunu yapmaya çabalıyorum. Bunu takımla birlikte çalışarak başarırsınız, takımın saygısını kazanarak takım lideri olursunuz. Bunu hem piste aldığınız sonuçlarla, hem de teknik yönden başarılı olarak sağlarsınız. Bu sizin kazanmanız gereken birşey, ben de bunu yapmaya çalışacağım.

TurkiyeF1.com