Sezonu, Button'ın ardında ikinci sırada bitiren Alman pilot, İngiliz rakibinin, her iki klasmanda da şampiyon olan ve özellikle de Mercedes'in satın almasıyla daha da güçlenen bir takımdan ayrılmasını hiç beklemediğini ifade etti.

Vettel, "Sanırım herkes için bir sürpriz oldu. Brawn GP, şu anki adıyla Mercedes GP, bu yıl gerçekten çok, çok güçlüydü. Her iki klasmanda şampiyon oldular. İyi bir araca ve takıma sahipler. Şampiyon olan bir takımdan ayrılmak her zaman beklenmedik bir harekettir" dedi.

Vettel, "Gelecek sene durumun değişip değişmeyeceğini bilemezsiniz. Fakat, Brawn GP ile ilgili olarak en olumlu olan şey, Mercedes'in takımı satın alması oldu. Artık bir üretici takımı oldular" diye konuştu.

Bu arada Button'ı, McLaren'da Lewis Hamilton'la birlikte yan yana, şampiyonluk mücadelesi verirken görmenin de heyecan verici olacağını kaydeden Vettel, "Gerçekten ilginç olacak. Her ikisi de İngiliz, McLaren da İngiliz takımı. Lewis takımı çok iyi biliyor. Jenson ise henüz yeni. Bakalım neler olacak" dedi.

22 yaşındaki Alman pilot ayrıca, gelecek yıl geleneksel güçlü takımların yeniden önlerdeki yerlerine döneceklerini tahmininde bulunarak, Red Bull Racing'in de, 2010'da daha güçlü bir performansla yarışacağına inandığını söyledi.