Tahkim Mahkemesinen ömür boyu ceza alan Süreyya Ayhan açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Spor Mahkemesi’nin ömür boyu müsabakalardan men cezası verdiği Süreyya Ayhan “Hukuk mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Federasyon bize hiç destek olmadı” yorumunu da yaptı

Uluslararası Spor Mahkemesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu’nun verdiği 4 yıl hak mahrumiyeti cezasına itiraz eden Süreyya Ayhan Kop’u ömür boyu müsabakalardan men etti.

CAS, 1.5 yıl süren dava sonunda, 2004’teki dopingten ilk yakalanışını 1. ihlal, 2007’deki olayını 2. ihlal olarak değerlendirdiği milli atleti, ebediyen pistlerden uzaklaştırdı. Süreyya’nın eşi ve antrenörü olan Yücel Kop’un 2 yıllık cezası ise belge olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. CNN Türk’teki Gündemin Rengi programına telefonla katılan Ayhan, karar ile şoka girdiğini söyledi.

‘Evrensel hukuka aykırı’

Ayhan “Hukuk mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Amacımız ülkemizi temsil etmekti, bunun için Federasyon’a başvurduk. Bize destek olmadılar, hiç olmazsa köstek de olmasalardı. Bu saatten sonra kimseden yardım istemiyoruz, hiç olmazsa bizden sonrakilere sahip çıkılsın” dedi.
Yücel Kop ise, “CAS’ın kararı evrensel hukuka aykırı. En kötü 4 yıl men cezası onaylanır diye bekliyorduk. Hakkımız gasp edilmeye çalışılıyor. Konuyu İsviçre mahkemelerine taşımak için çalışıyoruz. Süreyya düne kadar antrenmanlarını sürdürüyordu. 58 kilodan 56’ya indiğinde yarışacak durumda olacaktı. Artık çıldırma noktasındayız. Ama bunu böyle kabullenip oturamayız” yorumunu yaptı.

Terzi: Yazık oldu

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, CAS’ın Süreyya Ayhan’ı ömür boyu men cezasına çarptırmasına son derece üzüldüğünü belirterek, “Çok önemli bir sporcumuzun bu durumlara düşmesini istemezdik. Çok yazık oldu” dedi. Kararla ilgili federasyona yazılı bir bilgi gelmediğini vurgulayan Terzi, “Olaya hukuk çerçevesinde yaklaştık. Önemli bir sporcumuzun bunları yaşamasını istemezdik. IAAF’ın belirlediği kurallar çerçevesinde hareket ettik. Zaten buna mecburduk. Bu noktaya gelinmesinden dolayı son derece üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Livanelioğlu: Hatalı karardı

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Doping Uzmanı Dr. Kaya Livanelioğlu, Süreyya Ayhan’ın dopingli yakalanmasında somut bir dahli olduğu kanıtlanamayan Yücel Kop’a, uluslararası kural ve teamüllere göre ’kanaatle’ ceza verilmesinin hatalı olduğunu hatırlatarak, “Yücel Kop’a verilen hatalı ceza, CAS’tan dönmüştür” dedi. Dr. Livanelioğlu, “CAS’a gidilmesi halinde, bu cezanın kaldırılacağını bir yıl önce söylemiştim. Federasyon, yetkisini kötüye kullanarak, Yücel Kop’u ceza kuruluna sevk etmiş, skandal bir karar verilmiştir. Bu kararla adalet yerini bulmuş oldu” diye konuştu.