2008 dünya şampiyonu İngiliz pilot, McLaren'ın sezonun ilk yarısındaki hız problemi nedeniyle ünvanını savunmada başarılı olamamıştı. Hamilton ayrıca, Avustralya Grand Prix yarış hakemlerini yanıltıcı açıklamaları nedeniyle eleştirilerin hedefindeki isim haline gelmişti.

Ancak Macaristan ve Singapur zaferleriyle yeniden iddialı bir performans seviyesine yaklaşan ve sezonu beşinci sırada tamamlayan Hamilton, "Motivasyon, gayret ve işine kendini adama konusunda çok şeyler öğrendim. Önlerde yarışırken bunların hepsini yaşamanıza rağmen, arkalarda mücadele ettiğinizde bunlar hakkında çok daha fazla şeyler öğreniyorsunuz" dedi.

Hamilton, "Birerkek olarak, bir pilot olarak büyüdüm. Ancak bu sene, daha önceki iki sezondan çok daha büyük engeller ve yüklerle karşılaştım. Sanırım artık bunlarla, daha önce olduğundan, çok daha iyi şekilde başa çıkmasını biliyorum" ifadelerini kullandı.

Zorlu sezonun kendisini biraz daha olgunlaştırdığını belirten Hamilton, "Samimi olmak gerekirse, şu an, hemen gelecekte hafta yeniden yarışmaya hazırım. Şunu emin olarak söyleyebilirim ki, Formula 1'i, her zamankinden daha çok seviyorum. O yüzden yeniden yarışmayı çok büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum" diye konuştu.