McLaren takım patronu Martin Whitmarsh, İngiltere Grand Prix'nin 2010 takviminde yer almaması halinde, Formula 1'in büyük zarara uğrayacağını söyledi.


Bernie Ecclestone ile yaptığı sözleşmeyi ihlal etmesine rağmen Donington Park'tan hala resmi bir açıklama gelmemesi, Silverstone'un ise geçtiğimiz sene teklif edilen sözleşmeyi kabul etmemekte ısrar etmesi İngiltere GP'nin geleceğini belirsiz bırakıyor.

Silverstone kaynakları, ancak ticari olarak uygulanabilir gerçekçi bir sözleşmenin önlerine gelmesi halinde bunu kabul edeceklerini ancak şu ana dek bu yönde bir teklif bulunmadığını belirtiyor.

Kaynaklar, Silverstone idari direktörü Richard Phillips'in bu hafta sonu Abu Dabi'ye gideceğini ve Ecclestone ile görüşerek, anlaşma konusunda bir ilerleme sağlamayı amaçladığını ifade ediyor.

Konuya ilişkin konuşan Whitmarsh ise, İngiltere GP'nin Formula 1 için büyük önem taşıdıını belirterek, "İngiltere GP'nin önemini sadece McLaren değil, F1 camiasındaki herkes bilir. Yarışlar için hayati öneme sahip diyemezsiniz ama İngiltere GP'nin kaybı, bu spora çok büyük zarar verir. İngiltere, diğer yerlere göre farklı" diye konuştu.

Silverstone'un sahibi olan BRDC'nin başkanı Damon Hill ise, yeni bir sözleşme konusunda, "BRDC, makul olan bir sözleşmeye imza atar. Ama Donington gibi bizi tehlikeli bir duruma sokabilecek bir sözleşmeye imza atmayız" dedi.