Giancarlo Fisichella, takımı Force India'nın izin vermesi sayesinde önümüzdeki İtalya yarışından itibaren Ferrari'nin 2. pilotu olarak piste çıkacak.Günlerdir süren spekülasyonların ardından, İtalyan sürücü Fisichella'nın İtalya'dan itibaren Felipe Massa'nın yerine Kimi Raikkonen'in takım arkadaşı olarak açıklandı.
Bu geçiş, Fisichella'nın Belçika'da Force India ile aldığı güçlü ikinciliğin ardından geldi.
Takım yaptığı açıklamada Ferrari ile görüşmelerin Massa'nın bu sezon yarışamayacağının kesinleşmesinin ardından, 24 saat önce başladığınıbelirtti.
Takım patronu Vijay Mallya "Giancarlo ve manejeri dün bana Ferrari'den teklif ile geldiler."
"Her İtalyan sürücü için Ferrari koltuğu uzun süreli bir hayaldir ve Giancarlo için de öyleydi. Dahası buanlaşma Fisichella'ya Ferrari'de uzun süreli bir gelecek sağlayacak. Fisichella'nın Force India'ya yaptığı onca katkısından sonra bunun önüne geçmek hoş olmazdı." dedi.
Force India'nın geçen seneki motor anlaşması nedeniyle oldukça fazla borcu olduğuna inanılıyor ancak Mallya, Fisichella'yı serbest bırakmalarında ekonomik bir anlaşmanın yapılmadığını söyledi.
Mallya "Ferrari ile ticari bir anlaşmaya varmadığımıza vurgu yapmak istiyorum. Bu anlaşma iyi niyet ile Fisichella'nın ve genel olarak sporun iyiliği için yapıldı. İtalya'da Ferrari ile rekabetçi bir İtalyan olursa bu spor için iyi olur ve sporun adı bu zor zamanda yükselmiş olur."
"Fisichella'ya son bir buçuk sezonda bize kattıklarından ve geçtiğimiz hafta sonu kazandırdığı ilk puanlardan dolayı teşekkür ederiz. O, takımın bir parçasıydı ve objektifler arkasında ve pistte takıma çok fazla katkıda bulundu. Gelecekte onun için en iyisini diliyoruz."
"Force India'ya göre bu spor bir takım oynudur ve takımın bir parçasını, en önemlisi olsa bile, çıkarınca performans olarak çok büyük değişiklik olmaz. " dedi.
Force India, sezonun geri kalanında Fisichella'nın yerine kimin yarışacağı konusunda henüz açıklama yapmadı ancak İtalyan sürücü Vitantonio Liuzzi'nin yarışması büyük bir ihtimal.