İşte Fatih Terim'in açıklamaları:

"Karşımızda genç ve dinamik bir takım var. Onlar 80'li yıllardaki başarılarına geri dönmek istiyorlar. Yetenekli ve genç bir kuşakla da finallere katılıyorlar. Bu bakımdan baştan sona çekişmeli geçmeye aday bir 90 dakika bizleri beklilyor. Türk milli Takımı'nda iki tane 'C' çok önemlidir. Bunlar; cesaret ve coşku. Belçika karşısında kazanmak inatla her yolu nedeyeceğiz. Panikle çabukluğu birbirine karıştırmayan bir hücüm şekli deneyeceğiz.

Belçika'nın oynadıkları maçlarını izleyerek onlara karşı hazırlanıyoruz. Onların yaptığı beyanatlar bizim için önemli değil. Türk Milli Takımı elbetteki Belçika'ya karşı favoridir. Ama bu yüzde yüz kazanacağız anlamına gelmez. Futbolun da güzel yüzü bu. Onun için biz sadece kendimize bakalım. Onları hataya mecbur edersek ve iyi hücum edersek istediğimiz alırız.
-"AURELİO'NUN OYNAMA İHTİMALİ %10"-

"Belçika maçı öncesinde sakat oyuncularımız var. Bunlar Aurelio, Hakan Balta ve Mevlüt. Hakan Balta ve Mevlüt'ün önemli bir şeyi yok. Ancak Aurelio'nun oynama ihtimali doktorlarımızın sabah bize söylediğine göre % 10."

-"OLMAYAN BİR ŞEYİ MOTİVE EDEMEZSİNİZ!"-

"Milli Takım'ın bu başarısını sadece motivasyona kadar düşürürsek ayıp etmiş oluruz. Olmayan birşeyi motive edemezsiniz. Bunun öncesinde başarı için gereken yüzlerce şey var. Yeteneklerimizi kalbimizle ve aklımızla birleştirirsek motivasyon o zaman işe yarar. Kaybetmek en son düşündüğümüz şey,her zaman kazanmak için sahaya çıkarız. Ancak tam tersi olursa diğer maçlarda bunu telafi etmeye çalışacağız. Kayıpları telafi edecek gücümüz var. Diğer gruplara baktığımızda sürpriz sonuçlar alındı. İtalya, fMuhakkak ki onlar hala favori. Ama bu sonuçlar ilginç puan durumlarını ortaya çıkarabilir. Ancak bizim her zaman ilk hedefimiz grup birinci olarak finallere gitmek."

-"BELÇİKA'YI BEĞENİYORUM"-

"Biz rakiplerimizi ciddiye alır ve saygı gösteririz. Sporda kibire yer yoktur. Normal hayatta olduğu gibi. Ne kadar yetenekli ve başarılı olursanız olun zirvede kalmak için sağlam bir karakter gerekir. Ben Belçika'yı takım olarak beğeniyorum. Bizim elimize geçen rapor da Belçika'nın ciddi ve iyi bir takım olduğunu gösteriyor."

-"EMRE İLE AKRABALIK BAĞIM YOK!"-

"Benim oyuncularla olan diyaloğumun dikkate alınması beni sevindirir. Bana göre hiçbir oyuncumun diğerinde farkı yoktur. Buna Emre de dahil. Emre'nin başkasından ayrı bir muamale görme olasılığı yoktur. Ben sadece Emre'nin Ermenistan maçında son yıllarda ilk defa 90 dakika oynamasını istedim. Emre ile bir akrabalık bağım yok. Ama yetenekli oyuncuları kaybetmek istemem. Ben sadece bir iki ufak hata yüzünden genç ve yetenekli bir oyuncunun kaybedilmemesini istiyorum. Ben bunun için Fatih Terim'im. Emre'ye bugün annesinin yanına gitmesi için izin verdim. Bunu da maçtan önce ilk kez açıklıyorum. Emre'nin annesi kriz geçirdi ve yanına gitmek zorunda kaldı."

-"SÖZÜMÜ TUTACAĞIM!"-

Bugünün futbol dünyasında bana teklifler olması normaldir. Zaman zaman bana gelen teklifler yoğunlaşıyor. Siz sadece bazılarını duyuyorsunuz. Siz İngiliz basınından duydunuz. Ben dediğim gibi; Türk Milli Takımı’nın başındayım. Benim sözüm bütün sözleşmelerden daha güçlüdür, bütün kontratlardan daha önemlidir. Sözleşmeyi yırtıp atabilirsiniz ama benim sözüm mıh gibi kalır. İki takım bir arada olabilir mi? Neden olmasın. Ama bu benim tek başıma verebileceğim bir karar değil. Herkes anlaşmalı ki böyle olsun. Ben Türk futbolunun yanında olmaya devam edeceğim her zaman. Ama izin verirseniz bu maçtan önce bu konuda daha fazla konuşup konsantrasyonumuzu dağıtmak istemiyorum.

-TARAFTARA ÇAĞRI-

"Eminim Kadıköy'de tüm vatandaşlarımız stadı dolduracaklardır. İyi bir seyirci kitlesi önünde oynayacağımızı düşünüyorum. Oyuncularımız da onlara karşılığını vereceklerdir. Ümit Milli Takımı'da yakında takip ediyoruz. Ümit Milli Takım'da şu an A Milli Takım'da oynayabilecek bir çok oyuncu var. Onları yakından takip ediyoruz. Hami hoca ve Abdullah hoca ile geleceğin jenarasyonunu birlikte yetiştiriyoruz"

-''TAKTİRDEN ÇOK DÜŞMAN KAZANIYOR''-

Terim, medya olarak cumartesi ve çarşamba günü oynanan paket programı öğrenemediğimizi dile getirdi.

Terim, ''(İki tane maç var şu 3 günde bu çocukları en iyi şekilde moralle maça çıkaralım)ı öğrenemedik. Bu bizim eski hastalığımız bizden biri ne yapsa ona bir kulp takmak ama yabancılar yapınca hayranlıkla alkışlamak bizim eski hastalığımız. Türk insanın yeteneklerinden benim şüphem yok. Sadece futbol değil, her dalda her alanda doktorundan mühendisine yazarımızdan çizerimize dünyadaki meslektaşlarımızdan hiçbir eksiğimiz yok fazlamız var. Ama iyi organize olamıyoruz dışarıya kendimizi anlatamıyoruz. Paket programı öğrensek, bugün Emre'ye annesi hastalandı diye izin vermek zorunda olmazdık. Her türlü teklife de açık oluruz, aramızdan biri çıkıp uluslararası başarı yakaladığında nedense takdirden çok düşman kazanıyor bu çocuklar bu hastalığımız da yeneceklerdir'' diye konuştu.

Terimin açıklamalarını burdan izleyebilirsiniz. http://video.haberturk.com/Video.aspx?v_ID=37244