Futbol Federasyonu'nun yeni başkanı Mahmut Özgener, yeni sezonda futbolun sadece güzel yüzünü görmeyi umut ettiğini söyledi.

Futbol Federasyonu (TFF) başkanı Mahmut Özgener 2008-09 sezonu öncesi yaptığı yazılı açıklamada, geçmiş sezonlarda hava sıcaklığından yaşanan sıkıntıları dikkate alarak, takvimin de olanak tanımasıyla 51. sezonu biraz daha ileri bir tarihte başlattıklarını hatırlatırken, Türk futbolunun artık adından daha çok söz ettirdiğini, milli takımın 2008 Avrupa Şampiyonası'nda gösterdiği performansın, hem Avrupa'nın, hem dünyanın gözünü Türk futboluna çevirdiğini kaydetti.
Türkcell Süper Lig'in, artık sadece ülke sınırları içinde değil, Balkanlar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinde de ilgiyle takip edilir hale geldiğini vurgulayan Özgener, ''Avrupa'nın en önemli liglerinden biri olma yolunda ilerleyen ligimizin bu kadar göz önünde olması, sevindirici olduğu kadar futbol ailesine büyük sorumluluk yüklüyor. 18 takımın sahada, taraftarların da tribünde göstereceği performans, fair-play ruhuna yakışır hareketler, Türk futbolunun karnesi olacaktır. 2008-2009 sezonunda sahalarımızda, futbolun sadece güzel yüzünü görmeyi umut ediyorum, çünkü bu güzel oyun, centilmence mücadele ve dolu tribünlerle keyifli oluyor. Türk futbolunun en üst noktaya taşınması amacında, futbol ailesinin tüm taraflarının birbirleriyle her zaman karşılıklı diyalog içinde olmaları gerekiyor. TFF olarak yasal düzenlemeler çerçevesinde, maç öncesinde gerekli gördüğümüz her türlü önlemi alacağımız gibi, maç sonrasında da gerekli görülen soruşturma ve araştırmaları yaparak, yasa dışı girişimlerin önüne geçecek ve yasa dışı girişimde bulunanları cezalandıracağız'' şeklinde konuştu.
''EN DEĞERLİ 6. LİG''
Mahmut Özgener, Turkcell Süper Lig'in, yayın hakları açısından en değerli 6. lig olduğuna vurgu yaparken, ligin marka değerinin yükseltilmesinin, futbola daha fazla maddi kaynak yaratılması ve futbol ekonomisinin büyütülmesi anlamına da geleceğini bildirdi.

Futbol ekonomisinin gelişmesinin, statların fiziksel koşullarında iyileştirme yapmaktan geçtiğini, statlar çağa uyumlu hale getirildiğinde hem tribün terörünün minimize edileceğini, hem de kulüplerin çok önemli gelirler elde edeceğini dile getiren Mahmut Özgener, ''Rekabetçi yapının yükselmesi, kulüplerimizin uluslararası trafikte daha fazla ilerlemesinin de önünü açacaktır. Geçtiğimiz sezon, Avrupa kupalarında tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşayan Türk futbolu, yeni sezonda da aynı başarıyı tekrarlamak arzusundadır'' dedi.
Spor medyasının, Türk futbolunun en önemli sosyal paydaşlarından olduğunu ve son dönemlerde geliştirdiği yapıcı tavrı yeni sezonda artırarak sürdürmesinin, en büyük temennisi olduğunu ifade eden Özgener, ''Tüm futbol ailesi, 2008-09 sezonu öncesinde umut ve heyecan dolu. Futbol Federasyonu olarak, her kulübe eşit ve adaletli davranma ilkemizden asla sapmayarak, bu umutların her daim taze kalması için çalışacağız. Umarım, 12 ayrı ilimizde oynanacak maçlarla Turkcell Süper Lig'deki futbol heyecanı tüm ülkede, 34 hafta boyunca ve keyif içinde sürer. Yeni sezonun profesyonel liglerde mücadele eden tüm kulüplere, sahalarda görev yapacak hakemlere, temsilci ve gözlemcilere ve Federasyon bünyesindeki tüm kurullara güzellikler yaşatmasını diliyorum'' dedi.