Atletizmde bir rekor da erkekler sırıkla yüksek atlama finalinde geldi. Avustralyalı Steve Hooker 5.96 metreyle olimpiyat rekoru kırarak altın madalya aldı.
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda atletizmde erkekler sırıkla yüksek atlamada 5.96 metreyle olimpiyat rekoru kıran Avustralyalı Steve Hooker, altın madalya kazandı.
Avustralya'ya bu oyunlarda atletizmdeki ilk madalyasını getiren Steve Hooker, Dünya Salon Şampiyonu Rus Yevgeniy Lukyanenko ile çekişmeli bir mücadele verdi. Hooker, 3. hakkında 5.90 metreye ulaşarak, 5.85 metrede kalan Lukyanenko'yu ikinciliğe mahkum etti.
Hooker, altın madalyanın ardından olimpiyat rekoru için deneme yaparak 5.96'da başarılı oldu ve olimpiyat rekorunun yeni sahibi oldu. Bu dalda önceki olimpiyat rekoru, Atina-2004'de 5.95 metreyle ABD'li Tim Mack'e aitti.
Ukraynalı Denys Yurchenko ise 5.70 metrelik derecesiyle bronz madalya aldı.
DEKATLONDA ALTIN ABD'NİN
Atletizmde dekatlonda ise altın madalya, ABD'li Bryan Clay'in oldu.

'Kuş Yuvası' olarak adlandırılan Ulusal Stat'taki oyunların atletizm müsabakalarının 8. gününde, dekatlon mücadelesinin diğer 5 yarışması da yapılarak madalyalar sahiplerini buldu.
8 bin 791 puanla yarışmada ilk sırada yer alan Atina-2004'ün gümüş madalyalı ismi ve 2005 yılının dünya ikincisi Bryan Clay, böylece 1996 yılından bu kategoride altın madalya kazanan ilk ABD'li sporcu oldu.
Bu dalda 8 bin 551 puanla Belarus'dan Andrei Krauchanka ikinciliği, 8 bin 527 puanla da Kübalı Leonel Suarez de üçüncülüğü elde etti.