Ramazan Şahin'in olimpiyat şampiyonluğuna ulaşmasının ardından, serbest güreşlerin son gününde de altın bekleyen milli takım aradığını bulamadı. Serhat Balcı üçüncülük maçında, Hakan Koç ve Aydın Polatçı ise çeyrek finalde rakiplerine yenilerek, madalya alamadılar.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda mindere çıkan son güreşçilerimiz Serhat Balcı, Hakan Koç ve Aydın Polatçı madalya alma başarısı gösteremediler.
Pekin Tarım Üniversitesi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen oyunların serbest güreş müsabakalarının 3. ve son gününde, sabah bölümünde 3 Türk güreşçi mindere çıktı.
84 kiloda Serhat Balcı, ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda Kanadalı Travis Cross ile karşılaşan Serhat Balcı, 1-1'lik periyot skorlarında son puanları aldığı için 2-0'lık maç sonucuyla rakibini yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Kübalı Reineris Salas karşılaşan Balcı, rakibini 1-0 ve 2-0'lık periyot skorlarıyla 2-0 yenip adını yarı finale yazdırdı.
Yarı finalde Tacik Yusup Abdüsalomov ile karşılaşan Balcı, ilk periyodu 3-0, 2. periyodu da 1-0 yitirerek, minderden 2-0 yenik ayrıldı.
Akşam bölümünde bronz madalya için mindere çıkan Balcı, Ukraynalı Taras Danko ile karşı karşıya geldi. İlk devreyi 1-0 yenik kapatan milli sporcu, ikinci devreyi de 1-0 kaybetti ve bronz madalya kazanamadı.
HAKAN KOÇ VE AYDIN POLATÇI ELENDİ
96 kiloda Hakan Koç da ilk turu 'bay' geçti. 2. turda Alman Stefan Kehrer ile karşılaşan Koç, 1-0 ve 1-1'lik periyot sonuçlarının ardından 2-0'la rakibini geçerek, çeyrek finale çıktı.

Çeyrek finalde Rus Shirvani Muradov ile karşılaşan Koç, ilk periyodu 1-0, 2. periyodu da 2-0 yitirerek, rakibine 2-0 yenildi. Koç'un yenildiği Muradov, yarı finalde Azeri rakibini de yenerek finale çıkınca, Türk güreşçi akşam bölümünde bronz madalya için repesaj müsabakaları yapmaya hak kazandı.
Koç, repesaj müsabakasında ise Ukraynalı Georgii Tibilov ile karşılaştı. İlk devreyi 1-0 kaybeden Hakan Koç, ikinci devreyi de 3-1 kaybederek bronz madalya için mindere çıkma şansını kaçırdı.
120 kiloda Aydın Polatçı da diğer 2 Türk güreşçi gibi ilk turu maç yapmadan geçip 2. turda Ukraynalı Ivan Ishchenko ile karşılaştı.
İlk periyodu uzatma bölümünde verdiği puanlarla 3-0 yitiren Polatçı, diğer 2 periyodu son saniyelerde aldığı puanlarla 1-0 kazandı ve toplamda 2-1'lik maç skoruyla rakibini yenerek, çeyrek finale yükseldi.

Çeyrek finalde Kazak Marid Mutalimov ile karşılaşan Polatçı, ilk periyodu 1-0 yitirdi, 2. periyodu 2-1 kazandı. 3. ve son periyotta rakibine 2-0 yenilen Polatçı, müsabakayı da 2-1'lik skorla yitirdi.
Polatçı'nın çeyrek finalde yenildiği Mutalimov, yarı finalde Rus rakibine yenilince, Türk güreşçi böylece oyunlara veda etti.

84 KİLODA ALTIN MADALYA, GÜRCÜ MİNDORAŞVİLİ'NİN
84 kiloda altın madalyayı, Gürcü Revazi Mindoraşvili kazandı.

Pekin Tarım Üniversitesi Spor Salonu'nda düzenlenen oyunların erkekler güreş müsabakalarının son gününde, 84 kiloda Dünya Şampiyonu Revazi Mindoraşvili, finalde dünya ikincisi Tacik rakibi Yusup Abdüsalomov'u 2-1 (2-3, 3-0, 4-0) yenerek, altın madalyaya uzandı.

Tacik Abdüsalomov'un gümüş madalya aldığı müsabakada, Alman David Biçinaşvili'yi yenen Rus Georgi Ketoev ile milli güreşçi Serhat Balcı'yı yenen Ukraynalı Taras Danko da bronz madalya elde etti.

96 KİLODA ALTIN MADALYA, RUS MURADOV'UN
96 kiloda altın madalyayı, Rusya'dan Şirvani Muradov kazandı.

Pekin Tarım Üniversitesi Spor Salonu'ndaki oyunların serbest güreş müsabakalarının 3. ve son gününde 96 kilonun final mücadelesinde Kazak rakibi Taimuraz Tigiyev ile karşılaşan Muradov, mücadeleyi 2-0'a getirdi ve altın madalyanın sahibi oldu.

23 yaşındaki Muradov, Atina-2004'ün şampiyonu olan ve son 4 yılda 3 kez dünya şampiyonluğu kazanan Hacımurad Gatsalov'u yenerek Rusya Milli Takımı'ndaki yerini almıştı.

Kazak güreşçi Tigiyev, gümüş madalyanın sahibi olurken bronz madalyaları da Azeri Ketag Gazyumov ile Gürcü George Gogşelidze kazandı.