Olimpiyatlarda 66 kilo serbest stilde mindere çıkan milli güreşçi Ramazan Şahin, final maçında Ukraynalı Andry Stadnik'i 2-1 yenerek olimpiyat şampiyonu oldu.


Türkiye, Pekin Olimpiyat Oyunları'ndaki ilk altın madalyasını serbest güreşte kazandı. 66 kiloda mindere çıkan Ramazan Şahin, finalde Ukraynalı rakibi Andry Stadnik'i 2-1 yenerek 1996 yılında Atlanta'da yapılan oyunlardan bu yana Türkiye'ye ilk kez serbest güreşte altın madalya getirdi.

Ramazan Şahin, ilk turda Kübalı Geandry Garzon'u 7-4 yenerek çeyrek finale yükseldi. Güçlü rakibi karşısında karşılaşmaya iyi başlayan Ramazan Şahin, ilk devreyi 1-0 önde kapattı. İkinci devre büyük bir çekişmeye sahne olurken, milli güreşçi rakibine 4 puan vermesine rağmen Kübalı Geandry Garzon'u 7-4 yenerek tur atladı.

Çeyrek finalde İranlı güreşçi Mehdi Taghavi ile mücadele eden Şahin, ilk devrenin son bölümünde yapığı atakla devreyi 3-0 önde bitirdi. İkinci devrede İranlı güreşçiden 1 puan almayı başaran milli güreşçi, rakibini 4-0 mağlup ederek adını yarı finale yazdırdı.

Dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Ramazan Şahin, yarı-finalde Gürcü güreşçi Otar Tushishvili ile karşı karşıya geldi. Rakibini 4-1'lik sonuçla geçmeyi başaran milli güreşçi, bu müsabaka sonunda oyunlardan madalya ile ayrılmayı garantiledi. İlk devrede iki güreşçi de puan almayı başaramazken, devre sonunda çekilen kurayı kazanan Ramazan Şahin, rakibinden 1 puan alarak ilk devreyi 1-0 önde noktaladı. İkinci devrede ilk puanı Gürcü güreşçi alırken, devrenin son saniyelerinde yaptığı atakla 3 puan alan milli güreşçi, minderden 4-1 galip ayrılarak finale yükseldi.

Altın madalya için final karşılaşmasında Ukraynalı Andry Stadnik ile mücadele eden Ramazan Şahin, oldukça çekişmeli geçen karşılaşmayı 2-1 kazanarak mutlu sona ulaştı.


Ramazan Şahin karşılaşmaya çok iyi başladı. İlk periyodda yaptığı oyunla 2-0 öne geçen Şahin, son saniyelerde Ukraynalı rakibinin 2 puanlık oyununa engel olamadı ve periyod 2-2 sona erdi. Son teknik puanı stadnık aldığı için güreşçimiz 1-0 yenik duruma düştü.

İkinci periyota da Şahin'in üstünlüğü vardı. Bu kez benzer bir hata yapmayan Ramazan Şahin, 2-1 üstünlükle bu periyodu önde kapadı ve karşılaşmaya denge geldi.

Son periyod büyük bir heyecana sahne oldu. Milli güreşçi, rakibinin oyununa 2 puanlık bir oyunla karşılık verince, periyod 2-2 sona erdi, ancak Şahin, 2 teknik puanı bir oyunda aldığı için bu periyodu kazandı ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı. Bu sıklette bronz madalyaları ise Gürcistan'dan dünya ikincisi Otar Tushishvili ile Hindistan'dan Sushil Kumar kazandı.BAYRAKLA TUR ATTI
Şahin, final müsabakanın bitiminde önce secdeye giderken, ardından elinde 2 adet Türk Bayrağı ile minderin çevresinde zafer turu attı. Bu sırada salonu dolduran sporseverler, Şahin'i yoğun biçimde alkışladı.


ŞAHİN: KAZANACAĞIMDAN EMİNDİM
Ramazan Şahin müsabkanın ardından düzenlenen basın toplantısında, ''Altın madalya kazanacağımdan emindim. Çünkü bu sıklette son Dünya şampiyonu benim. Tabii ki rakibim de çok güçlü bir sporcu. Geçen yıl bir ben, bir o kazanmıştı. Bu sefer yine ben kazandığım için çok mutluyum '' dedi.

Rusya'nın Dağıstan Özerk Bölgesi'nden 3 yıl önce gelerek Türk vatandaşlığına geçen Ramazan Şahin'in basın toplantısındaki konuşmalarını antrenörü Adem Bereket tercüme etti.:Banane42::Banane42::Banane42: :Banane42::Banane42::Banane42: :Banane42::Banane42::Banane42: :Banane42: