Bayanlar tekvandoda Azize Tanrıkulu, yarı finalde Hırvat rakibini 5-3 yenerek finale yükseldi. Tanrıkulu olimpiyat şampiyonluğu için Güney Koreli Sujeong Lim ile karşılaşacak.
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Tekvando Milli Takımı sporcularından Azize Tanrıkulu, Türkiye'ye ikinci altın madalyayı getirmeye çok yakın...
Sabah seansındaki ilk müsabakasında Malezyalı Teo Elaine'yi 7-4 yenen Azize Tanrıkulu, akşam seansında çıktığı çeyrek final müsabakasında da ABD'li Diana Lopez'i 2-1 yendi. Lopez karşısında ilk raundu 1-0 önde tamamlayan Tanrıkulu, 2. raundun başında 2 ihtar nedeniyle 1 ceza puanı alınca skor yeniden 0-0 oldu ve 2. raund böyle tamamlandı. 3. raundda her iki sporcu 1'er puan alınca müsabakanın normal süresi 1-1 sonuçlandı. Uzatma bölümünde ilk puanı almayı başaran Tanrıkulu, müsabakayı da 2-1 kazandı.
Tanrıkulu, yarı final müsabakasında da Hırvat Martina Zubciç karşısında ilk raundu 2-0 yenik kapattı. 2. raundda daha atak görünen Tanrıkulu, 1 puan alırken, rakibinin de 2 ihtardan 1 ceza puanı almasıyla bu raund 1-1 tamamlandı. Son raundda da atak görüntüsünü sürdüren Tanrıkulu, arka arkaya aldığı puanlara karşılık, rakibinin kontrataklarına engel olamadı ve son 15 saniyeye 3-3 eşitlikle girildi. Tanrıkulu, müsabakanın son saniyelerinde rakibinin suratına yaptığı mükemmel bir vuruşla 2 puan daha kazandı ve müsabakadan 5-3 galip ayrıldı.
Tanrıkulu, bugün TSİ 15.00'de Güney Koreli Suejong Lim ile finalde karşılaşacak.
SERVET'İN UMUDU BRONZ İÇİN
Erkekler 68 kiloda mücadele eden ve Türk Milli Takımı'nın en büyük madalya umutları arasında yer alan Servet Tazegül ise çeyrek final müsabakasında hakemlerin kurbanı oldu.

İlk turda Kübalı Gessler Viera'yı 4-3 yenen Tazegül, çeyrek finalde Güney Koreli Son Taejin'e 1-0 yenildi. Rakibi karşısında ilk raundu 1-0 yenik durumda tamamlayan Tazegül, 2. raundda önce 2-0 yenik duruma düştü, daha sonra rakibinin 1 ceza puanı almasıyla bu raund da 1-0 sonuçlandı. Son raundda sürekli atak dövüşen ve adeta şov yapan Tazegül'ün çok net 2 vuruşunda hakemler puan vermeyince, müsabaka Güney Koreli sporcunun 1-0 üstünlüğüyle sona erdi. Müsabaka sonrası tribünleri dolduran seyirciler de hakemlere tepki gösterdi.
Güney Koreli tekvandocu finale yükseldiği için Tazegül, repesajda bronz madalya için mücadele etme şansını yakaladı.

İlk repesaj maçında Hollandalı rakibi karşısında iyi bir mücadele sergileyen Servet Tazegül, karşılaşmadan 3-2 galip ayrılarak, Perulu tekvandocu ile bronz madalya için mücadele etme hakkını kazandı.