200 metrede eski dünya rekortmeni Michael Johnson, çok uzun yıllar kırılmasını beklemediği rekorunun, Usain Bolt tarafından tarihe gömülmesinin şaşkınlığı içinde... Johnson, Jamaikalı atleti, 'Superman-2' olarak nitelendirdi.

Michael Johnson 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda 19:32 ile 200 metre dünya rekoru kırdığında, en az 30 yıl kimsenin daha iyi bir derece yapamayacağını iddia ediyordu.

Ancak Pekin'in parlayan yıldızı Usain Bolt, 12 yıl sonra 'kırılamaz' denilen rekoru kırdı. Johnson, 200 metreyi 19:30 ile koşan Bolt için, 'superman-2' tanımlaması yaparken, "Nasıl çıktığını gördüğümde gözlerime inanamadım. 100 metre yarışından çok daha iyi bir çıkış yaptı. 1.96 boyundaki bir atletten aslında bu kadar hızlı bir çıkış yapmasını bekleyemezsiniz. Bu Bolt'un en sevdiği dal. Buraya benim rekorumu kırmak amacıyla gelmişti. Altın kazanacağını zaten biliyordu. Nitekim yarışa baktığınızda olimpiyat şampiyonluğu için değil, tüm enerjisini kullanarak rekor için koştu" dedi.

Johnson, Bolt'un 400 metrede yarışmaması içinde hiçbir engel görmüyor. Amerikalı efsanevi sprinter, Jamaikalı atletin bu mesafede de başarılı olacağına inanıyor.

Johnson buna karşın Bolt'un 400 metrede dünya rekoru kırmasının çok kolay olmadığını savunarak, "Bolt'un 400 metreye geçmemesi için bir neden göremiyorum. Eminim bu mesafede de çok başarılı olacaktır. Ancak bana ait rekoru kırması çok da kolay değil. Görüşüme göre, Bolt tüm dikkatini yeniden 100 metreye verecek. Çünkü rekoru daha da geliştirebileceğini biliyor. Eğer Pekin'den daha iyi bir çıkış yapabilirse rekoru 9.60'ların altına kadar çekebilir" diye konuştu.

COLLINS: BOLT, İNSAN DEĞİL
Atletizmde 100 metrede 2003'te Dünya Şampiyonu olan Kim Collins de, Bolt için, ''O insan değil'' ifadesini kullandı.

Daha önce Bolt'un şu anki antrenörüyle çalışan Collins, ''Bolt, insan değil, o olağanüstü, patron o. Yarışta siz onun arkasındayken elinizden geleni yaparken, o da bunu yapıyorsa bu moral bozucu oluyor. Kimse onu yakalayamaz'' dedi.

“RAKİPLERİNE KARŞI DAHA SAYGILI OLMALI''
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ise, Bolt'a övgü dolu sözlerinin yanı sıra bir de uyarıda bulundu.

22 yaşındaki Bolt'u 1936'da Berlin'de 100 metre, 200 metre, 4x100 metre ve uzun atlamada altın madalya kazanan ABD'li atlet Jesse Owens'a benzeten Rogge, Bolt'un da Owens gibi rakiplerine fark attığını söyledi.

Rogge, ''Bununla birlikte, olgunlaşması gerekiyor. Genç bir adam, ancak rakiplerine karşı daha saygılı davranması gerekiyor. Bu, olimpiyat ruhuna da daha uygun olur. Yarışın bitiminde rakiplerinin elini sıkmalı. Ama daha 22 yaşında ve öğrenecektir. Yarışlardan önce şov yapması sorun değil ama yarış bitiminde el sıkışmak ya da diğer atletleri omuzlarına vurarak kutlamak, yapılması gereken bir hareket'' dedi.