Pekin'de atletizm erkekler 100 metrede olimpiyat altın madalyasını Jamaikalı Usain Bolt kazandı. Bolt 9.69 saniyelik derecesiyle kendisine ait dünya rekorunu da geliştirdi.

Bolt yarış bitmeden kutlamalara başlamıştı...

Pekin Olimpiyat Oyunları'nda atletizm erkekler 100 metre finali yapıldı.

Yarışın favori ismi Jamaikalı atlet Usain Bolt, 9.69'luk derecesiyle dünya rekoru kırarak altın madalyaya uzandı. Daha önceki dünya rekoru da 9.72 ile yine Bolt'a aitti.

Dünya rekoru kırarken yarışın son metrelerinde zaferini kutlamaya başlamasa rekor derecesini daha da aşağıya çekebilecek olan Bolt'un ardından, Trinidad Tobago'dan Richard Thompson 9.89 saniye ile ikinci, ABD'li Walter Dix 9.91 saniye ile üçüncü oldu.

Yarışta eski rekortmen Asafa Powell 9.95 saniye ile ancak beşinci sırayı alırken, dünya şampiyonu Tyson Gay ise yarı final serisinde ilk dörde giremeyince final koşamadı.

BOLT: GURUR DUYUYORUM
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda atletizmde 100 metrede 9.69 saniyeyle dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Jamaikalı atlet Usain Bolt, bu başarıya ulaşmak için çok çalıştığını ve ''dünya rekorunu bacaklarında hissettiğini'' söyledi.

Usain Bolt, yarıştan sonra yaptığı açıklamada, ''Tüm yıl bunun için çok çalıştım. Kendim için ve ülkem adına çok mutluyum. Başardığım şeyden gurur duyuyorum'' dedi.22 yaşındaki atlet, ''Dünya rekorunu bacaklarımda hissettim. Buraya kazanmak için geldim ve başardım. Artık bundan sonraki yarışlara konsantre olmam gerekiyor. Hem 100 metreyi hem 200 metreyi kazanmak için hazırlandım. Bunu başarmayı deneyeceğim'' diye konuştu.

POWELL: BOLT TÜM ZAMANLARIN EN İYİSİ
Yarışın favorileri arasında gösterilen bir diğer Jamaikalı atlet Asafa Powell da, vatandaşı Bolt'dan övgüyle sözetti. Yarışta 5. olarak madalya elde edemeyen Powell, ''Kesinlikle yakalanmazdı, olağanüstüydü. O gelmiş geçmiş en büyük sprinter'' diye konuştu.

THOMPSON: ŞAŞIRTICI BİR ADAM
Yarışta 2. olan ve gümüş madalya kazanan Trinidad-Tobagolu Richard Thompson da yaptığı açıklamada, böyle bir yarışta yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 23 yaşındaki Thompson, ''Bu yarışın parçası olmak olağanüstü bir duygu. 2. oldum. Gencim ve profesyonel kariyerime ikincilikle başladım. Bu inanılmaz. Bolt, şaşırtıcı bir adam. Her zaman çok hızlı koştu'' dedi.

DIX: GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ YARIŞTI
Yarışı 3. sırada tamamlayan ve bronz madalya kazanan ABD'li Walter Dix de yarış için, ''Bu yarışın ardından memnun olmamam mümkün değil. Bu gelmiş geçmiş en iyi yarıştı. Bolt, 9.69 ile rekor kırdı. Daha fazlası beklenemez'' dedi.