Türkiye olimpiyatlardaki ikinci madalyasını grekoromen güreşte kazandı. Nazmi Avluca, Çinli rakibini yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye adına ikinci madalya güreşte geldi.
Grekoromen stilde final şansını kaçırarak üçüncülük maçı oynayan Nazmi Avluca, Çinli rakibi Ma Sanyi'yi yenerek bronz madalya kazandı.
84 kiloda ilk turu maç yapmadan geçen Avrupa ve Dünya Şampiyonu Nazmi Avluca, 2. turda Gürcistan'dan Badri Khasaia karşısında son derece rahat bir müsabaka çıkardı. Rakibini 4-0 ve 1-1'lik periyot skorlarıyla 2-0 yenen Avluca, 3. turda da İranlı Saman Tahmasebi'yi 2-0 (2-2/3-0) yenmeyi başardı. Avluca, yarı final müsabakasında ise Macar Zoltan Fodor karşısında 2-0 (1-2/1-1) yenilmekten kurtulamadı.
Avluca, akşam seansında bronz madalya müsabakasında Çinli Ma Sanyi ile karşılaştı. İlk periyodu 4-0 kaybeden Nazmi Avluca, dizinden sakatlanmasına rağmen sonraki iki periyodu 5-0 ve 6-0 kazanarak maçtan 2-1 galip ayrıldı.
Bu sonuçla bayanlar halterde Sibel Özkan'ın kazandığı gümüş madalyanın ardından milli takıma ikinci madalya kazandıran isim Nazmi Avluca oldu.
Grekoromen güreş 84 kiloda şampiyonluğu İtalyan Andrea Mınguzzi kazandı. Yarı finalde Nazmi Avluca'yı mağlup eden Zoltan Fodor ile finalde karşılaşan İtalyan güreşçi, büyük bir mücadeleye sahne olan müsabakadan 2-1 (1-1/1-1/4-0) galip ayrılmayı başardı. Bu sıklette bronz madalyaları ise Nazmi Avluca ile İsveçli Ara Abrahamyan kazandı. Madalya töreni Avluca'yla birlikte bronz madalya kazanan İsveçli güreşçi Ara Abrahamyan'ın protestosuna da sahne oldu. Yarı finalde hakkının yendiğini düşünen Abrahamyan, tepkisini tören sırasında madalyasını yere fırlatıp, podyumu terkederek gösterdi.

AVLUCA: KAZANDIĞIM BRONZ MADALYAYA ÇOK FAZLA SEVİNEMEDİM
Nazmi Avluca, buruk bir sevinç yaşadığını söyledi.

Kazandığı bronz madalyanın kendisini çok fazla sevindirmediğini ifade eden Nazmi Avluca, ''Daha önce Avrupa ve dünya şampiyonluklarına ulaşmıştım. Kariyerimde tek eksiğim olimpiyat şampiyonluğuydu. Onu da burada tamamlayabilmek için gerçekten çok çalıştım. Olimpiyat şampiyonu olacağıma inanıyordum ama olmadı. Sonuçta olimpiyatlarda bronz madalya kazanmak da elbette önemli. Fakat hedefime ulaşamadığım için buruk bir sevinç yaşıyorum'' diye konuştu.

Yarı final müsabakasında mağlup olduğu Macar güreşçi Zoltan Fodor'un kesinlikle yenemeyeceği bir sporcu olmadığının altını çizen Nazmi Avluca, ''İlk iki turda yendiğim Gürcistan'dan Badri Khasaia ve İranlı Saman Tahmasebi aslında daha iyi güreşçilerdi. Fakat yarı final müsabakasında şanssızlıklar yaşadım. Her iki periyotta da kurayı rakibim kazandı. Bunun üzerine özellikle ikinci periyotta riskli güreşmek zorunda kaldım. Son saniyelerde ise bir türlü güreşçiyi minderden sökemedim. Bunun sonucunda da mağlup oldum'' dedi.

Avluca, Çinli güreşçiyle yaptığı bronz madalya müsabakasının ilk periyodunda dizinden sakatlandığını ve müsabakayı büyük acı içinde tamamladığını da belirterek, ''En azından bronz madalyayı kazanmam gerektiğini düşündüm. Her şeyimi ortaya koydum. Çok şükür ki hiç değilse bronz madalya müsabakasını kazanmayı başardım'' diyerek sözlerini tamamladı.

Bu arada Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Nazmi Avluca'yı ve Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak'ı telefonla arayarak kutladı.


GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI BAK: MADALYALARIN DEVAMI GELECEK
Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, Nazmi Avluca'nın bronz madalya kazanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ''İlk madalyayı kazanmak önemliydi. Grekoromen stilde müsabakalar tamamlandı, ama madalyaların devamı serbest stilde gelecek'' dedi.

Pekin Olimpiyatları'na gelirken, 2004 Atina Olimpiyatları'ndan daha fazla sayıda madalya kazanmayı ve en az 1 altın madalya almayı hedeflediklerini anlatan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

''Grekoromende hedeflerimizin gerisinde kaldık. En az 2 madalya alacağımızı düşünüyorduk. Kuralarda yaşanan şanssızlıklar ve sakatlıklar da beklediğimiz başarının altında kalmamıza neden oldu. Her şeye rağmen Nazmi Avluca'nın kazandığı bronz madalya bizi mutlu etti. Rahatlıkla altın madalya da alabilirdi, ama olmadı. Yarı final müsabakasında kura atışlarını kaybettiği için risk almak zorunda kaldı. Bu da pahalıya mal oldu. Bronz madalya müsabakasının ilk periyotunda dizinden sakatlandıktan sonra ortaya koyduğu mücadele ve son iki periyotta yüksek teknik isteyen oyunlarıyla Çinli seyircilerden dahi alkış aldı. Adeta 'cesur yürekli bir cengaver' gibi mücadele etti. Kendisini kutluyorum'' dedi.

Grekoromen Milli Takımı'ndaki Şeref Eroğlu, Mehmet Özal, Nazmi Avluca ve daha önce güreşi bıraktığını açıklayan Hamza Yerlikaya'nın son 10-15 yıllık süreçte takımı sırtladığını ve görevlerini fazlasıyla yerine getirdiğini ifade eden Bak, ''Hepsine teşekkür ediyorum. Bundan sonra yapmamız gereken, yetenekli sporculardan oluşan genç bir kadroyla grekoromende yeni bir başarı dalgası oluşturmaktır'' diye konuştu.

Osman Aşkın Bak, grekoromen stilde madalyaların çok fazla ülkeye dağıldığını ve olimpiyat oyunlarında madalya kazanmanın çok kolay olmadığını vurgulayarak, grekoromen müsabakalarını 1 bronz madalyayla tamamlamanın başarısızlık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Serbest stilde 60, 66, 84 ve 120 kilonun favorileri arasında Türk sporcuların da bulunduğunu ifade eden Osman Aşkın Bak, ''Serbestte biri altın olmak üzere en az iki madalya bekliyoruz'' diyerek sözlerini tamamladı.

İSVEÇLİ GÜREŞÇİNİN PROTESTOSU
Bu arada grekoromen güreş 84 kiloda madalya töreni ilginç bir protestoya sahne oldu.

İsveç Milli Takımı'nın Ermeni asıllı olimpiyat şampiyonu sporcusu Ara Abrahamyan, İtalyan güreşçiyle yaptığı ikinci tur müsabakasında kendisi aleyhine hakem hatası yapıldığı gerekçesiyle, madalya törenin bitiminde bronz madalyasını minderin ortasına bıraktı.

ÖZAL VE KAYAALP ELENDİ
96 kiloda mücadele eden milli takımın Dünya Şampiyonu sporcusu Mehmet Özal, ilk turda Ukraynalı Oleg Kryoko karşısında 2-1 (4-2/1-2/1-1) galip geldi. Bu müsabakanın 2. periyotunda rakibine tekkol atmak isterken bacağından hafif bir sakatlık geçiren Özal'ın ilk tedavisi minderde yapıldı. Özal, son periyotta sakatlığı nedeniyle zorlanmasına karşın galip gelmeyi bildi.

2. turda Litvanyalı Mindausgas Ezerskis ile mücadele eden Mehmet Özal, ilk periyotu 2-2'lik skora karşın son teknik puanı aldığı için kazandı. 2. periyotta minder dışına çıktığı için puan veren Özal, 2-1'lik skorla bu periyotu yitirdi. Özal, son periyotta da 2-1 yenik durumdayken bitime 12 saniye kala yaptığı oyuna puan verilmeyince periyotu 3-1, müsabakayı da 2-1 kaybetti. Litvanyalı güreşçinin, 3. turda Rus rakibine yenilmesiyle Özal, oyunlara veda etmiş oldu.
120 kiloda mindere çıkan milli takımın genç sporcusu Rıza Kayaalp de ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda Litvanyalı Mindausgas Mizgaitis ile karşılaşan Kayaalp, 1-1'lik eşitlikle sonuçlanan ilk periyotu, son teknik puanı rakibi aldığı için yitirdi. 2. periyotta kendi oyunuyla köprü pozisyonunda kalan Kayaalp, bitime 4 saniye kala tuşla yenildi.
Litvanyalı güreşçinin 3. turda Rus rakibine yenilmesiyle Kayaalp de oyunlardan elendi.
96 KİLODA RUS KHUSHTOV KAZANDI
Grekoromen güreş 96 kiloda Rus Aslanbek Khushtov altın madalya kazandı.

Alman Mirko Englich'i 3-0 yenen bu yılın Avrupa Şampiyonu 28 yaşındaki Rus Aslanmek Khushtov, Olimpiyat Şampiyonu oldu. 96 kiloda bronz madalyayı, Güney Koreli Han Tae-Young'ı 3-1 yenen ABD'li Adam Wheeler ile Çek rakibi Marek Svec'e 3-1 üstünlük sağlayan Kazak sporcu Asset Mambetov paylaştı.

120 KİLODA ALTIN MADALYA KÜBALI LOPEZ'İN
Grekoromen güreş 120 kiloda altın madalyayı, Kübalı Mijain Lopez kazandı.

Pekin Tarım Üniversitesi Spor Salonu'ndaki oyunların grekoromen güreş müsabakalarının 3. ve son gününde yapılan 120 kilonun finalinde, 2005 ve 2007 yıllarının Dünya Şampiyonu 26 yaşındaki Mijain Lopez, 2 dünya, 1 Avrupa ve 1 olimpiyat şampiyonluğu bulunan Rus Hasan Baroev'i 3-1 yenerek altın madalyaya ulaştı.

Baroev'in gümüş madalya aldığı bu sıklette, bronz madalyalar ise Avrupa Şampiyonu Ermeni sporcu Yuri Patrikeev ve 2. turda Türk güreşçi Rıza Kayaalp'i tuşla yenen Litvanyalı Mindaugas Mizgaitis'e gitti.

Oyunlarda böylece grekoromen güreşteki müsabakalar tamamlanırken, Türkiye, 84 kiloda Nazmi Avluca'nın aldığı 1 bronz madalyayla yetindi.

Rusya ise 3 altın ve 1 gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu.