Pekin Olimpiyatları'nda tesis yapılanması

2008 Pekin Olimpiyatları'nda bazı branşlardaki sporcular Olimpiyat Köyü'nde yarışırken, bazıları da farklı uzaklıklardaki tesislerde mücadele edecek.
2008 Pekin Olimpiyatları'nda sporcuların bazıları olimpiyat köyünde, bazıları ise 36 kilometre uzaklıktaki tesislerde mücadele edecekler. Binicilik yarışmaları ise Hong Kong'da gerçekleştirilecek.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de 8-24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda sporcuların mücadele edeceği tesisler birbirinden farklı özellik taşıyor.

Oyunlara katılacak sporcular ve teknik yönetimin (16 bin kişi) kalacağı Pekin Olimpiyat Köyü, Yasak Şehir ve Tiananmen Alanı'nın kuzeye doğru uzanan aksı üzerinde, 66 hektarlık alanda inşa edildi.
Karşılaşmaların yapılacağı spor kompleksleri köyün güney kısmında yer alırken, konaklama için 524 bin kilometrekarelik apartmanlar yapıldı.

Apartmanların 20'si 9, 22'si 6 katlı olarak inşa edilirken, bunun yanında 24 saat hizmet verecek olan 5 bin kişinin yemek yiyebileceği büyük bir yemek salonu ve bir de poliklinik inşa edildi.

Ayrıca köyde, yüzme havuzları, tenis alanları, vücut geliştirme, voleybol ve basketbol alanları, koşu parkurları, oyun salonları, çay evleri, alışveriş merkezi, kafeteryalar, DVD merkezi, hızlı yemek restoranları, lojistik merkezi, akreditasyon merkezi ve boş zamanın geçirileceği alanlar da bulunuyor. Köyde bir de itfaiye merkezi oluşturuldu.

Odalarda ise ücretsiz geniş bant internet, alarm sistemi, dokunmatik kapı kilitleme sistemleri de var. Yataklar ise sporcuların boylarına göre büyük de olabilecek. Olimpiyat Köyü'nde insanların dinsel gereksinimleri için 600 metrekarelik alana Müslümanlar, Yahudiler, Hristiyanlar, Budistler ve Hinduizm dinine inananlar için ibadet yeri ve tapınaklar da kuruldu.

Köy, 27 Temmuz'da açılacak ve 28 Ağustos'ta kapanacak. Paralimpik Olimpiyatları için de köy 29 Ağustos'ta açılacak ve 20 Eylül'de kapanacak.

ULUSAL STAT
2008 Pekin Olimpiyatları ile eylül ayında gerçekleştirilecek olan Paralimpik Oyunları'nın açılış ve kapanış törenleri, ''kuş yuvası'' olarak adlandırılan Ulusal Stat'ta gerçekleştirilecek. Futbol finali ve atletizm yarışmaları da burada yapılacak. Maraton koşusunun başlangıcı da buradan olacak.

TESİSLER
Futbol: Ön elemeler, olimpiyat köyündeki olimpik sporlar merkezindeki 40 bin kişilik statta yapılacak. Köye 2 kilometrelik mesafede bulunuyor.

Yine ön elemelerin kimileri, 12 kilometre uzaklıktaki Workers Stadı'nda yapılacak. 64 bin kişi kapasiteli stat, oyunlar için yeniden inşa edildi.

Final mücadelesi ise ''kuş yuvası'' olarak adlandırılan Ulusal Stat'ta olacak. Olimpiyat köyünde inşa edilen ve 4 yılda tamamlanan stat, 91 bin kişi kapasitesiyle de oyunların en büyük tesisi olma özelliği taşıyor. Stat, olimpiyat köyüne 500 metre uzaklıkta bulunuyor.

Yüzme, Atlama, Senkronize Yüzme, Sutopu: Olimpiyat köyündeki Ulusal Su Sporları Merkezi'nde gerçekleştirilecek. 17 bin kişilik kapasitesi bulunan merkez, köye 2.5 kilometre mesafede bulunuyor. Sutopunda ön elemeler ise 2 kilometre uzaklık ve 6 bin kişi kapasiteli Ying Tung Natatorium'da yapılacak.

Yelken: Olimpiyat köyüne 2 kilometre uzaklıkta bulunan Qingdao kentindeki uluslararası marinada gerçekleştirilecek. Marinanın, 9 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Cimnastik: Ritmik cimnastik yarışmaları, olimpik köye 23 kilometre uzaklıktaki Pekin Teknoloji Üniversitesi Salonu'nda yapılacak. 7 bin 500 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Artistik cimnastik ise olimpik köydeki ulusal salonda yapılacak. Köye 1.7 kilometre uzaklıktaki salon 18 bin kişi kapasiteli.

Atıcılık: Olimpiyat köyüne 19 kilometrelik mesafede yer alan Pekin Atıcılık Salonu'nda yapılacak. Salonun 9 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Kano, Kayak ve Kürek: Köye 36 kilometre uzaklıktaki Shunyi kentinde yer alan olimpik kürek ve kano parkında yapılacak. Parkın 35 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Beyzbol: Olimpiyat köyüne 18 kilometre uzaklıktaki Wukesong Beyzbol Alanı'nda yapılacak. Alanda 12 bin kişilik oturma kapasitesi bulunuyor.

Judo ve tekvando: Pekin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapılan salonda gerçekleştirilecek. Köye 3 kilometre uzaklıkta bulunan salonun, 8 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Güreş: Köye 4 kilometre uzaklıkta yer alan Çin Tarım Üniversitesi'nin salonunda yapılacak. 8 bin 545 kişilik kapasiteye sahip.

Boks: Olimpik köye 12 kilometrelik mesafede bulunan Workers'deki salonda gerçekleştirilecek ve salonun 13 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Basketbol: Olimpiyat köyüne 18 kilometre uzaklıkta yer alan Wukesong'daki salon ve spor merkezleri ile halka yönelik ticari tesislerde yapılacak. 52 hektarlık alana sahip sahip merkez 18 bin kişi kapasiteli.

Masa Tenisi: Pekin Üniversitesi Salonu'nda yapılacak. Köye 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve 8 bin kişilik kapasiteye sahip.

Binicilik: Hong Kong'ndaki binicilik merkezinde yapılacak. 20 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Triatlon: Olimpiyat köyüne 36 kilometre uzaklıktaki triatlon alanında gerçekleştirilecek ve 10 bin kişilik kapasiteye sahip. Alan geçici olarak düzenlendi.

Modern pentatlon-yüzme: Olimpik köye 2 kilometre uzaklıktaki Ying Tung'daki havuzda yapılacak ve 6 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Modern Pentatlon-atıcılık: Köydeki olimpiyat spor merkezinde yapılacak ve 40 bin kişilik kapasiteye sahip. 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Voleybol:Pekin Teknoloji Enstitüsü ve kent merkezindeki salonda yapılacak. Köye 10 ve 12 kilometrelik uzaklıkta bulunuyor. 5 bin ve 18 bin kişilik kapasiteleri var.

Plaj Voleybolu: Köye 15 kilometrelik mesafedeki Chaoyang Park'taki alanda yapılacak. 12 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Badminton: Pekin Teknoloji Üniversitesi'nin 7 bin 500 kişi kapasiteli salonunda yapılacak. Olimpiyat köyüne 23 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Softbol: Fengtai Softbol Alanı'nda yapılacak ve olimpiyat köyüne 23 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 10 bin kişilik kapasitesi var. 2007 yılında Dünya Softbol Şampiyonası burada yapıldı.

Bisiklet (Pist): Köye 23 kilometre uzaklıkta yer alan Loshan pistinde yapılacak. 250 metrelik pist, 6 bin kişi kapasiteli. Dağ bisikleti ise yine aynı bölgedeki 1000 kişi kapasiteli yerde yapılacak. BMX kategorisi de Loshan'da gerçekleştirilecek. Yol bisikleti ise olimpik köye 20 kilometre mesafedeki bölgedeki yapılacak ve 3 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Hentbol: Ön elemeler olimpiyat köyündeki 5 bin 451 kişilik salonda yapılacak, finaller ise yine köydeki 18 bin kişilik ulusal salonda gerçekleştirilecek.

Çim Hokeyi: Olimpiyat köyündeki çim hokeyi sahasında yapılacak. 15 bin kişilik kapasiteye sahip.

Atletizm: Atletizm yarışları da köyde yer alan ve futbol finalinin yapılacağı 91 bin kişilik Ulusal Stat'ta gerçekleştirilecek.

Okçuluk: Olimpiyat köyündeki okçuluk alanında yapılacak ve 5 kişilik kapasiteye sahip.

Halter: Pekin Havacılık ve Astronomi Üniversitesi Salonu'nda yapılacak. Köye 5 kilometre uzaklıkta ve 6 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Tenis: Olimpik köydeki 4 ayrı tenis kortunda gerçekleştirilecek. Merkez kortun 10 bin kişilik oturma kapasitesi var.