Satrançta 'Altın' zamanı

Kuşadası Korumar Otel´de 3 Nisan´da başlayan ve son gününe gelinen ``7´nci Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası''nda Türkiye altın madalya şansını yakaladı. Türkiye adına yarışan Ekaterina Atalık, bugün (Cumartesi) yaptığı son maçta Avrupa şampiyonluğu için Ukrayna´lı Zhukova Natalia ile karşılaştı.

Kuşadası´nda 12 gündün devam eden, 37 Ülkeden 238 sporcunun katıldığı şampiyonada birinci sırada yarışan Avrupa Şampiyonu Bulgar Stefano Antoaneta son günü 10´ncu sırada tamamladı. Avrupa Satranç Birliği (ECU) başkanı Boris Kutin ile Türkiye Satranç Federasyonu başkanı Ali Nihat Yazıcı´nında izlediği karşılaşmalarda, Türk sporcular başarılara imza attı. Federasyon Başkanı Yazıcı, Türk sporcuların beklentilerin çok üzerinde başarı yakaladığını belirterek ``Sporcularımız ilk defa Avrupa şampiyonası düzeyinde bir başarı sergilediler. Bayanlarda Ekatarina Atalik Avrupa şampiyonluğuna doğru gidiyor. Son turu oynarken eğer maç berabere kalmazsa tek başına Avrupa şampiyonu olacak. Bu Türkiye´nin altın madalya aldığı ilk şampiyona olacak. Öte yandan erkeklerde Suat Atalık ve Mihaliç Gureviç dünya şampiyonasına katılma şansına çok yaklaştılar. Yakup Erturan usta unvanı aldı. Sportif açıdan çok büyük başarı elde ettik. Bunun gururunu yaşıyoruz. Organizasyon açısından dünyanın en başarılı organizasyonu yaptık. 37 ülkeden 238 sporcunun tümü çok memnun. Ektiğimiz tohumların bedelini toplamaya başladık bu da bize gurur veriyor'' dedi.

Bu gün yapılan ve akşam saatlerine kadar sürmesi beklenen karşılaşmada Atalık ile Natalia berabere kalmaz ise Atalık Türkiye´ye altın madalyayı getirecek. Beraberlik halinde ise yarın yapılacak karşılaşma turnuvanın şampiyonunu belirleyecek