emlaklik & sedatyucel

SMS yarı yarıya ucuzlayacak

Avea Genel Müdürü, Türkçe karakterli SMS uygulamasına hazır olduklarını ve SMS maliyetini yarı yarıya ucuzlatacaklarını belirtti. Türktan, şirket olarak 2007’de tüm hedefleri yakaladıklarını, abone sayısını yüzde 33 artışla 10 milyonun üzerine çıkardıklarını söyledi. Türktan 2008’de yapacakları 300 milyon dolarlık yatırımla birlikte son üç yılda gerçekleştirilen toplam yatırım tutarının 900 milyon dolara ulaşacağını ve bu yatırımla Avea’nın 2008 için toplam abone sayısının 13 milyon olarak

Bu konu 649 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: SMS yarı yarıya ucuzlayacak

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 649 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart SMS yarı yarıya ucuzlayacak

  Avea Genel Müdürü, Türkçe karakterli SMS uygulamasına hazır olduklarını ve SMS maliyetini yarı yarıya ucuzlatacaklarını belirtti.

  Türktan, şirket olarak 2007’de tüm hedefleri yakaladıklarını, abone sayısını yüzde 33 artışla 10 milyonun üzerine çıkardıklarını söyledi. Türktan 2008’de yapacakları 300 milyon dolarlık yatırımla birlikte son üç yılda gerçekleştirilen toplam yatırım tutarının 900 milyon dolara ulaşacağını ve bu yatırımla Avea’nın 2008 için toplam abone sayısının 13 milyon olarak hedeflendiği bildirdi.

  Şirketin 2007 sonuçlarını ve 2008 hedeflerini açıklamak üzere İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyen Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan 2005 yılında yüzde 14 olan pazar payını 2007 sonu itibariyle yüzde 16’ya çıkardıkları, abone sayısı artışında sektör ortalaması yüzde 17 olurken, kendilerinin yüzde 33’lük artışla pazarın çok üzerinde bir büyüme gösterdiklerini kaydetti. Türktan yapılacak yeni yatırımlarla birlikte 2010 yılında pazar paylarını yüzde 25’e ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

  TURKCELL YÜZDE 58, VODAFONE YÜZDE 26, AVEA YÜZDE 16
  Türktan, toplam cep telefonu abone sayısının 61 milyon olduğunu, bu sayının yüzde 58’inin Turkcell, yüzde 26’sının Vodafone ve yüzde 16’sının da Avea abonelerinden oluştuğunu kaydetti.

  Avea’nın mali sonuçları hakkında da bilgi veren Genel Müdür Türktan “ 2007 yılında fiyat değil kalite yarışı yaptık, ciromuzu yükselttik, müşteri sayımızı artırdık,302 milyon USD’lik yatırımlarımızı tamamladık, bayi teşkilatını büyüttük ve güçlendirdik” diyerek geçen yılı 1.7 milyar YTL ciro ve 306 milyon YTL de karla kapattıkları söyledi.

  "ARA BAĞLANTI ÜCRETİ SIFIRLANSIN, ABONE UCUZA KONUŞSUN"
  2008 hedeflerini “numara taşınabilirliğinin sağlanması, tesis paylaşımı, şebeke içi ve dışı fiyat ayarlamalarının yapılması, Türkçe karakterli SMS uygulamasına geçilmesi ve ara bağlantı ücretlerinin sıfırlanması “başlıkları sıralayan Cüneyt Türktan “Vodafone ile yaptığımız anlaşma uyarınca Haziran 2008’de ortak yatırımı tamamlayıp Ekim ayında numara taşınabilirliğini başlatmayı planlıyoruz. Turkcell ile ilgili konu yargı aşamasında, bu davanın sonucunu beklemek durumundayız. Ara bağlantı ücretleri 16 kuruş. Hedefimiz şebekeden şebekeye yapılan aramalarda uygulanan bu 16 kuruşluk ara bağlantı ücretinin sıfırlanması ve böylece abonelere fiyat indirimi sağlanmasıdır. Bu sayede faturalar yüzde 30’a varan ucuzlama gösterir, hem de şebeke dışı konuşmalarda aboneler hapis hayatından kurtulmuş olurlar. Biz Avea olarak her zaman yüksek kalite hizmeti ucuz fiyatla birleştirerek mobil iletişim pazarına rekabeti getirdik” dedi.

  NUMARA TAŞINABİLİRLİĞİ PAZARI YÜZDE 15 DALGALANDIRIR
  Türktan numara taşınabilirliğinin sağlanması halinde pazarda yüzde 15’e varan bir hareketlilik beklediklerini, özellikle kurumsal abonelerin bu aşamada numara değiştirmeye yanaşmadıklarını, numara taşınabilirliğinin olanaklı hale gelmesiyle birlikte bireysel abonelerin yanı sıra, özellikle kurumsal abonelerin büyük bir pazar oluşturacağını söyledi

  VODAFONE İLE 300 ORTAK KULE YAPIMI
  Tesis ve kule paylaşımı alanındaki düzenlemeler konusuna da değinen Türktan, bu uygulamanın aboneye olduğu kadar ekonomiye ve çevre korunmasına da olumlu katkısı olduğunu belirterek şöyle dedi: “ Vodafone ile 300 ortak kule inşası konusunda anlaştık. Dileğimiz Turkcell ile de ortak tesis ve kule paylaşımı konusunda bir noktaya varabilmek. Kapsama ihtiyacı olan her bölgeye 3 kule kurulması yerine, tek kule üzerinde 3 operatörün yer alması hem maliyetlerin düşmesine ve dolayısıyla abonelere yansıtılan fiyatlarda avantaj sağlanmasına, hem de çevrenin korunmasına ve daha az etkilenmesine yardımcı olacak. Örneğin bazı SİT alanlarına kule inşa edemiyoruz. Bu bölgelerde, özellikle güneyde her üç operatörün de sinyal alamadığı yerler var. Güvenlik açısından bu noktalarda da cep telefonlarının kapsama alanında olması lazım. Buralarda her üç operatörün de birlikte çevreye uyumlu estetik kuleler dikmesi söz konusu olmalı.”

  SMS’TE MALİYET YARI YARIYA UCUZLAYACAK
  Türkçe karakterli SMS uygulaması hakkında bilgi veren Genel Müdür Türktan “Biz Türkçe karakter içeren SMS uygulamasına hazırız. Diğer operatörlerin de yıl sonundan önce bu uygulamaya başlamaları halinde biz hemen Türkçe SMS uygulayabilecek durumdayız. Avea içi mesajlaşmada Türkçe SMS Şubat içinde başlatılacak. Biz SMS’in daha yaygın kullanılmasını istiyoruz. SMS’te maliyeti yarı yarıya ucuzlatacağız” değerlendirmesinde bulundu.

  HEDEF 500’ÜN ALTINDAKİ NÜFUS BÖLGELERİNE ULAŞMAK
  Cüneyt Türktan, nüfusu 3 binin üzerinde olan yerleşim bölgelerinde Avea’nın kapsama alanının yüzde 99.1 olduğunu, hedeflerinin 3 binin altında yerleşim bölgelerinde de kapsama alanını genişletmek olduğunu ifade ederek şunları söyledi : “ 2008’de hedefimiz nüfusu 3 binin altında olan yerleşim bölgelerinde de kapsama alanımızı yüzde 100’e ulaştırmak. Nüfusu 1.000 ile 500 arasında yerleşim bölgelerinde kapsama alanı çalışmasının ise Ağustos ayında başlatılmasını planlıyoruz. 3.000 ile 1.000 nüfus arasındaki yatırımları biz kendi bütçemizle gerçekleştireceğiz. 1.000-500 arası nüfusa sahip bölgelerde Vodafone ile ve katılırsa Turkcell’le birlikte finanse edeceğiz. 500’ün altındaki bölgeleri ise evrensel bütçeden karşılayacağız.

  GEÇ GİRMENİN DEZAVANTAJINI TELAFİ ETTİK
  Avea’nın sisteme geç girmenin dezavantajlarını önemli oranda telafi ettiğini ve artık mobil iletişimde rakebet edebilir hale geldiğini vurgulayan Cüneyt Türktan “ 2007 yılında,Türkiye nüfusunun yüzde 93’ünü kapsayan EDGE şebekesi sayesinde penetrasyonumuzu yüzde 87 seviyesine ulaştırdık. Bu alanda liderliğimiz sürüyor. Avea Türkiye pazarında, Avrupa ve uluslar arası standartlara uygun yeni nesil IP bazlı çekirdek şebekesiyle hizmet sunan tek operatördür. Avea bu şebekesiyle tüm gelecek yeni teknolojilere 3G, 4G, Wi-Max hazırdır” diye konuştu.

  PAZARIN BÜYÜME POTANSİYELİ YÜKSEK

  Türkiye’de mobil iletişim pazarının büyüme potansiyelinin hala çok yüksek olduğunu hatırlatan Türktan, son nüfus sayımı verilerine göre 14 yaş altı nüfusun toplam nüfus içinde yüzde 26 payı olduğunu ve bu kitlenin cep telefonu pazarı için büyük bir potansiyel oluşturduğunu belirterek “14 yaş altındakiler kısa bir süre sonra mobil iletişim sistemine girecekler. Bu kitle mobil iletişimi her yönüyle tercih eden dinamik bir kitle olacak. Ayrıca toplam nüfusta ortalama yaş 28 olarak ortaya çıktı. Bu genç nüfus ortalaması da mobil pazar için çok önemli bir potansiyel” dedi.

  CEP TELEFONU ABONESİ ÇOK, KONUŞMA SÜRESİ AZ
  Türktan, aynı abonede birden fazla cep telefonu numarası olması dolayısıyla toplam abone sayısının toplam nüfusun yüzde 100’ünün de üzerine çıkmasının normal olduğunu, bu yönüyle yakın bir zamanda toplam abone sayısının 100 milyonu geçebileceğini belirterek “ Burada önemli olan konuşma sürelerinin çoğalması. Türkiye’de elinde cep telefonu olan çok kişi olabilir, ama konuşma süreleri henüz çok düşük düzeyde. Almanya’da çok az kişinin elinde cep telefonu görürsünüz, ama orada konuşma süreleri bize kıyasla çok yüksek düzeyde. Abone başına Türkiye’de konuşma süresinin 180 dakika iken, örneğin İsrail’de bu rakam 700 dakikaya kadar ulaşıyor” diye konuştu.

  3N İHALESİ BEKLEMİYORUZ, 4. OPERATÖR ZORLANABİLİR
  3-N olarak adlandırılan üçüncü nesil cep telefonu ihalesine de değinen Cüneyt Türktan 2008 yılında 3-N ihalesi beklemediklerini belirterek “Biz 3-N’ye yönelik yatırımlarımızı önemli oranda yapmış durumdayız. 3-N sisteminin kullanım oranları tüm dünyada çok yüksek düzeyde değil. Ancak geçilirse biz zaten hazırız. Telekomikasyon Kurumu’nun 2008 sonunda ya da 2009 başında yeni bir ihale açacağını tahmin ediyoruz. Eğer böyle bir ihale olur da biz de lisans alırsak bu lisans yatırımını mevcut yatırım rakamına yeni bir ilave yaparak karşılarız” dedi. Türktan “Türkiye mobil pazarı 3 operatör için karlı bir pazar mı” şeklindeki bir soruya ise “3 mobil operatör ve Türk Telekom ile birlikte pazar verimli ve iyi bir pazar. Pazarda zaten yeterli bir rekabet var. Eğer 3-N ihalesi sonucunda yüksek bedelle dördüncü, yeni bir operatör daha devreye girerse zorlanabilir diye düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.

  MUHAMMED bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  sağol berkay bizi aydınlattığın için önemli bişi -özellikle benim için, 3avea hattım var...- teşekkürler

 3. #3

  Standart

  Güzel bir Haber daha çok msj atmam ama birçok kişinin işini Görür

 4. #4

  Standart

  angel26 Nickli Üyeden Alıntı
  sağol berkay bizi aydınlattığın için önemli bişi -özellikle benim için, 3avea hattım var...- teşekkürler
  maşallah kardeş hat bolluğu çok muhabbet o da tez ayrılık demek aman dikkat et bu duruma

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Mayıs.2010, 07:19
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Mart.2009, 15:32
 3. Onbeş milyon öğrenci yarı yıl tatiline girdi
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Ocak.2008, 12:43
 4. Ruslar İran’ı yarı yolda bıraktı
  Konu Sahibi miroglu79 Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Mart.2007, 22:22
 5. BBBL de Yarı Final Heyecanı
  Konu Sahibi XewO Forum Basketbol
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Mart.2006, 21:25